„Už sa to nedá ani čítať, stále tie útoky na cirkev a kostoly, my už máme kostol zatvorený štvrtý týždeň a v kraji sa stále zvyčujú počty nakazených. Určite to nie je z kostola, ešteže sa veselo lyžovalo...“ rozčúlila sa jedna diskutujúca

Sociologička: Spoliehajú sa, že sankcia k nim nedorazí

Sociologička Silvia Porubänová to vidí aj trochu inak. „V tomto prípade prehadzujú zodpovednosť od slúžiaceho kňaza cez hygienika až na pomocného biskupa a spoliehajú sa na to, že sankcia k nim nemôže doraziť,“ uviedla.

Podľa sociologičky si každý priemerne vzdelaný človek musí uvedomovať riziko šírenia nákazy. „Kňazi aj veriaci, ktorí na nelegálnu omšu idú, vedia, že je to niečo zakázané a hrozí tu postih. Myslím, že je to len skúšanie trpezlivosti a dôverovanie tomu, že ich sa postih týkať nebude. Ide o precedens aj pre ostatných, ktorí porušujú pravidlá. Nie je dôvod, aby takáto sankcia obišla aj nelegálnu bohoslužbu,“ doplnila.

Kostoly môžu mať pocit, že im pokutu nik neudelí. Kresťanstvo má na Slovensku silnú tradíciu a postavenie. „Cirkevná hierarchia môže mať pocit, že pre nich neplatia pravidlá alebo sa budú posudzovať mäkším metrom, pokiaľ ide o sankcie,“ doplnila.

Bohoslužby konané počas zákazu teraz  rieši regionálny úrad verejného zdravotníctva v Dolnom Kubíne, ktorý zatiaľ nerozhodol. Ministerstvo hospodárstva v tom má však jasno. „Všetky prevádzky sú zatvorené pod hrozbou sankcií a zažívajú obrovské prepady tržieb, mnohé skrachovali a ľudia prišli o živobytie. Predpokladám, že pokuta platí rovnako ako pre nich aj pre zatvorené kostoly a všetko ostatné, čo má byť zatvorené," povedala za ministertvo Katarína Matejková.