Známy jednonohý spartan ešte nezažil, aby sa barly považovali za zbraň! Viete čo sa mu stalo?
14. 5. 2024, 22:17 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:56)

Zdroj: Instagram/Maroš Kudlík
Maroš Kudlík prekonal nielen samého seba, ale stal sa veľkou inšpiráciou pre hendikepovaných i zdravých športovcov! Čo však zažil v Prahe, to šokovalo nielen jeho, ale aj jeho priateľku. S barlami proste neprejdeš!
Zdroj: FB/Maroš Kudlík
Zdroj: FB/Maroš Kudlík
Zdroj: FB/Maroš Kudlík
Galéria k článku
Známy jednonohý bežec z Komárna, ktorý už takmer 70-krát absolvoval najťažšie terénne preteky v behu na svete – Spartan Race, bol minulú nedeľu v Prahe účastníkom bizarného zážitku. Na koncerte skupiny Rammstein ho totiž nechceli kvôli bezpečnostným nariadeniam vpustiť s barlami do sektoru na státie pod pódiom. Barly však k svojmu pohybu nevyhnutne potrebuje, keďže má len jednu nohu.
"S priateľkou sme boli v Prahe na koncerte skupiny Rammstein. Prešli sme cez dve kontroly, kde nám pozreli lístky, prezreli obsah vaku a ohmatali nás, či pri sebe nemáme nejaké nebezpečné predmety," začal svoj status na sociálnej sieti Maroš Kudlík. No v blízkosti pódia ho čakala ešte jedna bezpečnostná kontrola, cez ktorú sa už nedostal.
"Tam nám SBS-kár povedal, že je mu to veľmi ľúto, ale nemôže ma pustiť. Problémom boli moje barly, také sú bezpečnostné nariadenia," dozvedel sa. Maroš však začal oponovať, že si do sektoru kúpil lístok a o žiadnom takomto nariadení tam nečítal. Ten mu však potvrdil, že to tam určite bolo napísané.
"Posielal nás do sektoru pre vozíčkarov. Do toho sektoru som ale nemal lístok. Chcel som si dať zavolať aj nadriadeného, ale oponoval, že to je zbytočné, majú príkaz, že žiadne palice, také sú bezpečnostné nariadenia," pokračuje Maroš.
Nikto s barlami nemohol prejsť!
Maroš Kudlík sa od SBS-kára dozvedel, že deň predtým tam zobrali bielu paličku aj nevidiacej žene, ktorá potom mohla do sektoru vojsť len v sprievode svojho muža. "Mali prípad, že niekto si deň pred koncertom zlomil nohu, prišiel o barlách a takisto ho nepustili. Dokonca tam nevpustili ani chlapíka, ktorý nemal obe nohy, len protézy," prezradil známy spartan, ktorý tomu už ani veriť nechcel.
Jediným riešením teda bolo to, aby odložil barly a pod pódium doslova odskackal na jednej nohe. "SBS-kár mi navrhol odložiť barly do stanu zdravotníkov, ktorý bol hneď vedľa," opísal Maroš veľmi čudný nápad, ktorý predtým navrhol ochrankárovi. "Nič lepšie mi už nezišlo na um a bola to asi jediná možnosť, ako sa dostať dnu," priznával.
Jeho priateľka preto barly odniesla zdravotníkom v stane, ktorí tiež nechápali, že ho ako hendikepovaného nechcú vpustiť na koncert s barlami. Jeden zo zdravotníkov potom prišiel za ochrankárom a povedal mu, že oni tam nie sú odkladací priestor pre barly. Dodal, že je to dosť smutná situácia, navyše, keď barly nie sú ani kovové, ale drevené. Barly napokon odložil SBS-kár do ich zadného priestoru.
"Chytil som priateľku za rameno a na jednej nohe odskackal do sektora pod pódiom. Našiel som si jedno voľnejšie miesto pri zábradlí, aby som mal aspoň nejaký oporný bod. Ľudia naokolo sa na mňa pozerali, ako na zjav, takisto evidentne nechápali, čo sa deje, prečo tam skackám," poukazuje na bizarnosť celej situácie Maroš.
Ľudia, ktorí sa priamo od neho dozvedeli, čo sa mu ako hendikepovanému stalo, ostali veľmi pobúrení. Keď po koncerte prišiel domov, prečítal si hneď v prvej vete pravidlá o zakázaných predmetoch, kde našiel túto vetu: „V zájme vášho pohodlia a bezpečnosti počas akcí konajúcich sa v priestoroch areálu letiska Letňany budú zavedené zvýšené opatrenia.“
"No, musím povedať, že bez bariel to veľmi pohodlné nebolo," vyznal sa Maroš. V podmienkach boli vyňaté invalidné vozíky, dokonca aj asistenčné psy, no o barlách sa tam podľa Maroša, napriek tvrdeniu ochrankára, nikde nepísalo. "Jediná kategória kam by barly spadali, boli akékoľvek ďalšie predmety, ktoré by mohli byť použité ako zbraň proti ostatným návštevníkom," myslí si.
Zaujímavé však podľa neho bolo, že v ich sektore tam ktosi robil selfíčka s Gopro kamerou na selfie tyči. A oba tieto predmety boli na zakázanom zozname. Ako nám Maroš povedal, zakázané tam boli aj injekčné striekačky. "Diabetici ich však povolené mali, prečo som teda ja nemohol mať barly," pýta sa.
Ako zareagoval organizátor, čítajte na ďalšej strane >>>
Len zlyhanie jednotlivca?
Po koncerte, keď Marošovi vrátili barly, sa mu vedúci ochrankárov osobne ospravedlnil za nepríjemnosti. Bezpečnostné nariadenia ho vraj nepustili. "Myslím si ale, že taká jasne napísaná výnimka, týkajúca sa bariel, by nebola na škodu," prízvukuje Maroš. "Koncert bol však super," dodal na záver.
Otázky na nezmyselnosť týchto opatrení v súvislosti s hendikepovanými ľuďmi, ktorí na koncerte používajú barly, sme poslali aj organizátorovi. Maroš Kudlík totiž poukázal na to, že nikde takéto nariadenie ohľadom bariel organizátor neuviedol.
"Konzultoval som túto skutočnosť s osobou, čo má na starosti bezpečnosť našich akcií a zistili sme, že sa jednalo o zlyhanie jednotlivca, pretože po areáli sa pohybovalo viac osôb s barlami," vysvetlil nám hovorca Team Live Nation Czech Republic.
"Touto cestou sa mu tiež ospravedlňujeme za spôsobené problémy a do budúcna budeme klásť väčší dôraz u ochranky, aby sa to neopakovalo," dodal.
Anketa
Myslíte si, že organizátori nepovolili barly oprávnene?
- Áno, dajú sa chápať ako zbrane.11%
- Nie, je to úplne absurdné.88%
Hlasovanie bolo ukončené