Reklama

Odpadnete! Pozrite sa, kto bol dedkom bratislavského primátora Matúša Valla!

MATÚŠ VALLO

Zdroj: MICHAL SMRČOK

Reklama

Najprv architekt a basgitarista skupiny Para, teraz už dva roky aj primátor hlavného mesta! Matúš Vallo nám porozprával nielen o Vianociach, ale aj o perspektívach Bratislavy a svojom známom dedkovi.

Ste primátorom dva roky. Čo hodnotíte za to obdobie ako úspech a čo sa vám nepodarilo?

-O úspechoch nemôžem hovoriť sám, to nechám na ľudí, nech povedia, či sa im niečo páči alebo nie. Mňa napríklad nesmierne teší, že sa nám podarilo začať s rekonštrukciou kúpeľov Grössling. Je to kus roboty, čo oceňujú mnohí Bratislavčania. Za osobný úspech považujem aj to, že sa mi podarilo prehovoriť a nadchnúť úžasnú skupinu ľudí, a idú v tom so mnou. Mnohí prišli z privátnej sféry . Teším sa, že som ich zapojil do práce pre mesto. Môžem povedať, že pre mesto teraz robí jeden z najlepších tímov, aký tu kedy bol. Sú to zanietení ľudia, ktorí pre Bratislavu žijú.

A čo sa vám nedarí?

- Určite meškáme s cyklotrasami. Je to naša veľká téma, ale žiaľ sme našli nula projektov na stole, keď sme prišli, takže oddelenie cyklotrás sme budovali od začiatku. Pýtal som sa primátora Trnavy, ktorý je v tomto smere šampión, po akom čase začal stavať prvé cyklotrasy a ten mi povedal, že po 2-3 rokoch od nástupu do funkcie,Verím teda, že sa nám podarí stavať cyklotrasy vo väčšom a čo najskôr. Začiatkom novembra sme už napríklad začali budovať cyklotrasu vo Vrakuni pri Malom Dunaji, ktorá sa po dokončení napojí na cyklotrasu Jurava. .

Koľko cyklotrás plánujete vybudovať do konca volebného obdobia?

- Mal som vo volebnom sľube 24 kilometrov cyklotrás a verím, že to splníme.

Hovorí sa, že máte na magistráte viac ľudí, ako predchádzajúci primátor. Je to pravda? Prečo?

- Áno, ale je to aj tým, že sme založili vlastný komunálny podnik, ktorý má dnes 51 ľudí, ktorí čistia Bratislavu. Predtým sa tieto služby kompletne prenajímali. Aj teraz ešte niektoré prenajímame, ale stále viac si robíme sami. Je to dôležité, že teraz máme 7 dní v týždni 24 hodín k dispozícii ľudí, ktorí môžu opraviť, vyčistiť, urobiť drobnú stavbu. Je to rýchle a nemusíme za to platiť, takže je to veľmi výhodné.

To je všetko?

- Ďalší zamestnanci navyše sú v Metropolitnom inštitúte Bratislavy (MIB), ktorý má zá sebou fantastické výsledky, napríklad aj súťaž na rekonštrukciu kúpeľov Grössling. Na to, že sme MIB založili, som hrdý. Okrem toho sme založili oddelenie dát a analýz, niečo, čo tu doteraz nebolo. Projekt open data portálu práve získal ocenenie najväčšej IT konferencie na Slovensku ITAPA ako Najlepší projekt digitalizácie spoločnostia Tam samozrejme tiež pribudli noví zamestnanci, ale vieme odôvodniť každé jedno miesto, ktoré tu je.

Ste vždy pozitívne naladený, znamená to, že na magistráte ide všetko ako po masle?

- Každá vec, ktorá sa podarí, je vydretá a verte, že ja i kolegovia dávame do toho veľmi veľa energie, lebo v tomto ťažkom období Bratislava nezískava nič zadarmo. Ale dôležité je, že ideme stále dopredu.

Ste už rozhodnutý, či budete kandidovať znova?

- Rozbehli sme veci, ktoré majú presah na 4 aj 8 rokov, a našou ambíciou je dotiahnuť ich do úspešného výsledku , Ale teraz je ešte skoro odpovedať na túto otázku. Tá práca ma napĺňa a baví a robím so skvelými ľuďmi.

O výstavbe v Bratislave čítajte na ďalšej strane!

V Bratislave sa stále stavia. Ktorý developerský projekt považujete za najlepší? A je aj taký, ktorý vás sklamal?

- K tomu sa nevyjadrím, lebo som 15 rokov robil architektonickú kariéru, ale teraz som primátor, preto si svoj architektonický názor, čo sa mi páči a čo nie, nechávam do poslednej chvíle pre seba.

Keď už hovoríme o výstavbe: Ako vidíte ďalšiu budúcnosť hlavného mesta v tomto smere? Ako by mala vyzerať výstavba v Bratislave?

- Jeden z mojich nosných projektov sú verejné priestory. Urobil som v tomto smere takú malú revolúciu. Často hovorím, že Bratislavčania budú hrdí na svoje mesto a budú sa v ňom cítiť dobre, keď vyjdú na ulicu a uvidia čisté pekné mesto. Verejný priestor musí byť kvalitný. To je dôležité. Keď po roku môjho fungovania vznikol MIB, vybrali sme 30 malých aj väčších verejných priestorov a keby nebol prišiel covid, boli by dnes už hotové. Kvôli situácii sa realizácia o tri mesiace posunula, takže začneme na nich pracovať po zime.

Máte na to prostriedky?

- Použijeme na to peniaze, ktoré sme získali zvýšením dane z nehnuteľností, čo bolo približne 13 miliónov. Chcem, aby tieto peniaze išli do niečoho, čo všetci uvidia a to sú predovšetkým verejné priestory.Aby ľudia videli za čo platia.

Podľa čoho vyberáte, ktoré verejné priestory dostanú novú podobu?

- Architekti z MIBu pochodili starostov všetkých mestských častí a pýtali sa, kde treba v ich mestskej časti investovať do verejných priestorov, už máme ďalších 30-40 projektov, ktoré začneme realizovať budúci rok. Mestské časti považujem za kľúčové.

Máte vo výzore mesta nejaké vzory?

- V 90. rokoch mnohé španielske mestá využili európske peniaze na pretváranie verejných priestorov a centier a zmenili tak veľa miest, ale veľa dobrých príkladov je aj inde, od New Yorku až po Brno. Momentálne síce výzvy na európske peniaze pre verejné priestory nie sú, ale hľadáme, kde sa dá.

Dívate sa na projekty viac ako primátor alebo viac ako architekt?

- Chcem, aby mesto dostávalo kvalitné a pekné stavby, ale z pohľadu primátora ide hlavne o to, či stavby dodržujú všetky pravidlá.

Popri bytoch a kanceláriách sú dôležité aj zelené miesta na relax. Môžeme sa tešiť na zelenšiu Bratislavu?

-Áno. Spustili sme napríklad projekt 10 000 stromov, ktorý má pomôcť systematickej obnove a udržateľnosti drevín v meste. My sa usilujeme, aby sa aj Bratislavčania, firmy a ambasády zapojili do tohto projektu, lebo kvôli covidu nám v kase chýba 25 miliónov eur. Našli sme našťastie veľkú podporu pre túto myšlienku a už dnes máme finančné prostriedky, aby sme vysadili toľko stromov, ako sme si naplánovali. Je to jeden z našich nosných projektov a teším sa, že sa mu darí.

Chcete vyhnať autá z mesta?

- Určite nechceme vyhnať autá z mesta. Je veľa ľudí, ktorí potrebujú k životu auto, ja ho tiež občas používam, ale do práce chodím väčšinou na bicykli. Bratislavčanom chceme hlavne ponúknuť kvalitné alternatívy k tomu, aby si jedného dňa mohli povedať, že auto nebudú používať.

Aké?

- Dobrý peší pohyb, aby sa nebáli, že ich na chodníku zrazí auto alebo budú musieť mamičky s kočíkmi obchádzať autá zaparkované na chodníkoch. Druhá ponuka je kvalitný cyklopohyb. Bratislava je mesto s dobrou klímou počas väčšiny roka, len chýbajú cyklotrasy a na tom intenzívne pracujeme. Dôležitá je samozrejme aj mestská hromadná doprava. V roku 2004 bolo v Bratislave registrovaných 165-tisíc áut, v roku 2019 to bolo už vyše 311-tisíc, ale naše cesty sa nenafúkli.

Aké vidíte riešenie?

- Riešenie je stále to isté. Autá pribúdajú a tak pribúdajú aj minúty strávené v zápche, až kým sa niektorí ľudia nerozhodnú presedlať na mestskú hromadnú dopravu.

Kedy sa to stane?

- Keď budú ľudia v MHD jazdiť rýchlejšie, bezpečne a v čistom. Od začiatku robíme na tom, aby sa tak stalo. Do konca roku 2022 budeme mať vo všetkých perspektívnych prostriedkoch MHD namontované kamery a klimatizáciu, vynecháme len vozy, ktoré sú na konci životnosti. Už dnes električka z Rače aj z Dúbravky ide každé 2 minúty. To je jedna z vecí, ktorá sa podarila. Pracujeme na tom, aby električka mala prednosť na križovatkách, tak, aby stála len na zastávkach. Robíme aj nové BUS-pruhy, aby sa autobusy mohli pohybovať rýchlo.

Aká je vaša časová predstava?

- Veľmi nás v tejto snahe zabrzdil covid. Ja som rok a pol prehováral ľudí, aby presedlali na mestskú hromadnú dopravu, ale počas pandémie sa to nedá, teraz by mohlo byť naopak nebezpečné posielať ľudí do MHD. Takže sa tento proces pribrzdil, ale plány máme a vieme, čo treba robiť.

Vianoce v hlavnom meste a Vianoce u Vallovcov: Čítajte na ďalšej strane!

Pandémia pribrzdila nielen verejnú dopravu, ale aj Vianoce. Aký ste mali pocit, keď ste museli zrušiť tradičné Vianočné trhy na Hlavnom námestí a koľko to mesto stálo?

- Tam nešlo o to, aby mesto na tom zarobilo. My sme aj minulý rok znížili ceny za prenájom stánkov v záujme toho, aby sme dostali lepšiu kvalitu.

Čo to znamená konkrétne?

- V súťaži o prenájom stánkov mala vyššiu bodovú hodnotu kvalitná ponuka daného stánku, ktorú sme hľadali, ako cena. Navyše sme veľa peňazí investovali do čistoty. Vlani sme mali na Hlavnom a Františkánskom námestí 10 ľudí, ktorí sa stále venovali iba čistote. Na trhy sme mali veľmi pozitívne ohlasy a tešili sme sa, že tento rok ich spravíme ešte lepšie. Preto sme ich zrušili s veľkou ľútosťou, ale vieme, prečo to robíme. Ja chcem, aby všetci boli zdraví a verím, že budúcoročné trhy si užijeme.

Ste človek vianočný? Aké boli Vianoce vášho detstva?

- Áno, mám tú atmosféru rád. Z detstva si pamätám na stromček s prskavkami. Moji rodičia a aj ja sme vyznávači živého stromčeka s ozajstnými prskavkami a reálnymi sviečkami. Nesmie sa síce vychádzať z miestnosti, kým horia sviečky, ale tá vôňa stromčeka a sviečok je úžasná a nezabudnuteľná, zvlášť, keď je pri stromčeku celá rodina spolu.

Robíte to aj dnes tak?

- Robíme. Sme veľká rodina a chceme sa vždy takto stretnúť v dome mojich rodičov pri Bratislave. Minulý rok sme tam boli osemnásti. Tento rok to Covid zmenil, ale bol a je to pre mňa vždy úžasný zážitok.

Čo máte na sviatkoch najradšej?

- To zastavenie sa. Mám veľa roboty, vždy som mal, a to vianočné zastavenie sa je veľmi dobrá vec, keď vám nikto nevolá a môžete oddychovať s rodinou.

Myslíte si, že vláda zvláda pandémiu?

- Prvé kolo sme zvládli výborne, boli sme najúspešnejšia krajina v Európe, teraz je to horšie. Druhá vlna je ťažšia a ja sa chcem aj touto cestou poďakovať Bratislavčankám a Bratislavčanom za to že sú zodpovední a nosia rúška.

Slávny dedko primátora - čítajte o ňom na ďalšej strane!

Vy ste primátor, váš dedko Miroslav Válek bol kedysi minister kultúry. Ako si ho pamätáte?

- Na deda myslievam, často sa o ňom doma bavíme. Ako rodina sme ocenili aj krásny dokument o ňom, ktorý vznikol pred dvomi rokmi. Strašne by som bol zvedavý na to, čo by mi povedal na to, že som primátor.

A viete si predstaviť, že by ste boli ministrom?

- Nie, nie.

Vtedy ste vnímali, že dedo je minister?

- Vôbec nie. On skončil vo funkcii v roku 1988, ale ja som ho vždy vnímal ako básnika. Dodnes mám doma jeho zápisník, kde si rukou písal niektoré básne.

Ktorú jeho báseň máte najradšej?

- Jablko

Ktorú dedovu zhudobnenú báseň považujete za najvydarenejšiu?

- Ja mám rád Žbirkovu Jesennú lásku. To je fantasticky urobená klasika.

Ktoré miesto v Bratislave máte najradšej?

- Od Devínskej Novej Vsi až po Vrakuňu. Tam všade sa cítim dobre.

Akú osobnú vec ste si priniesli do primátorskej kancelárie pre šťastie? Je niečo také?

- Mám na stene citát Nelsona Mandelu: Zdá sa to nemožné, až kým sa to nestane.

Držíte sa toho?

- To je základ. Veľa ľudí sa čuduje, že sa nám podarilo zrealizovať niektoré nemožné veci...

Čo napríklad?

- Povedzme to, že sme oslobodili mestské firmy od ľudí, ktorí z nich ťahali peniaze.

Stretli ste sa za dva roky primátorovania s bývalými primátormi?

- Stretli sme sa raz s Ivom Nesrovnalom a raz s prechádzajúcim primátorom Milanom Ftáčnikom. Inak nie.

Komunálna politika sa vníma ako vstup do veľkej politiky. Nerozmýšľate o tom?

- Nerozmýšľam nad tým. Moja myseľ aj srdce sú naplno v Bratislave.

Čo o Matúšovi Vallovi (ne)viete

  • Rodina: Manželka Linda a synček Jonatán (1,5)
  • Najobľúbenejšie jedlo: Hocičo s makom, som milovník maku a odborník na makové koláče, aj ich sám pečiem. Moravské makové koláče sú pre mňa TOP.
  • Najobľúbenejšia vec: Španielska gitara. Je krásna, je to pre mňa relax a najnovšie ma aj syn núti každý večer, aby som mu zahral
  • Hobby: Hudobná skupina Para, kde hrám od roku 1995 na basgitaru.

Prečítajte si tiež: