"Keďže ani 9.8.2022 sme sa nedozvedeli zo stretnutia p. Hegera a p. Visolajského nič o riešení platovej otázky v záchrannej zdravotnej službe, vyzývame kolegov, zamestnancov Záchrannej zdravotnej služby Bratislava, aby sa pripojili k vyhláseniu o pripravenosti podať výpoveď z pracovného pomeru, v prípade ak nebudú splnené požiadavky na zlepšenie podmienok v Záchrannej zdravotnej službe," píše sa vo výzve, ktorú odborári zverejnili aj na sociálnych sieťach.

Podľa nich tú totiž zamestnanci Záchrannej zdravotnej služby Bratislava finančne podhodnotení a je ich žalostne málo. Záchrannú a dopravnú zdravotnícku službu zriadilo Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky v decembri 1991 ako štátnu príspevkovú organizáciu, v súlade s platnou legislatívou.

"Štát môže ovplyvniť financovanie záchrannej zdravotnej služby opatrením Ministerstva zdravotníctva SR, ovplyvnením výšky mesačných paušálov, výšky kilometrovného, stanovením doplatkov pre poskytovateľov - tzv. oprávnené náklady," povedala nám MUDr. Zuzana Pukancová, ktorá zastupuje výbor a zamestnancov, členov Základnej odborovej organizácie pri Záchrannej zdravotnej službe Bratislava.

"Patrí sem aj zvyšovanie miezd zamestnancov záchrannej zdravotnej služby, náklady na ochranné pracovné prostriedky pri pandémii COVID 19. Ďalej aj nastavením legislatívy, definovaním predmetu činnosti, teda "kto a kedy má nárok na sanitku", vystavaním adekvátnej siete ambulantných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, domácej ošetrovateľskej starostlivosti, vrátane dostupnosti všeobecných lekárov a vykonávaní prevencie, prácou s obyvateľmi v zmysle edukácie, výuky prvej pomoci a budovania siete defibrilátorov (AED)," vymenovala a dodala, že netreba zabudnúť ani na optimalizáciu siete zdravotnej záchrannej služby.

Verejnosť však zaskočilo, že záchranári majú podať hromadnú výpoveď. V diskusii na facebooku padla otázka, kto si za to zoberie zodpovednosť, ak nebude dosť záchranárov a ľudia budú pre nedostatok záchranárov zomierať.

"Nie, my nevyzývame kolegov, aby dali výpoveď, my reagujeme na opakované žiadosti členov našej odborovej organizácie aj kolegov nečlenov, aby sa začali rokovania o ich oprávnených mzdových nárokoch, ktoré reflektujú na ich sťažené pracovné podmienky, v súvislosti s pandémiou Covid 19, vyhlásenou mimoriadnou situáciou, ktorá sa striedala s núdzovým stavom, a mala dosah aj na ich práva a povinnosti dané zákonom," vysvetlila MUDr. Zuzana Pukancová.

Najdôležitejšou požiadavkou záchranárov je, aby dostali lepšie finančné ohodnotenie. "Odbory sa zaoberajú intenzívne pracovnými podmienkami zamestnancov Záchrannej zdravotnej službe Bratislava, rovnako ako aj zamestnávateľ, lebo práca nadčas nie je výhodná ani pre zamestnávateľa,  je drahá. Platy záchranárov sú voľne dostupné na webe pri inzercii pracovného miesta," dozvedeli sme sa.

Zaujíma vás, aké teda majú vlastne naši záchranári platy? Budete prekvapení číslami, ktoré nám odbory poskytli. Pripomíname, že ide o tzv. hrubú mzdu. Lekár v záchranke zarobí 2484 eur, záchranár 1190 eur a vodič 878 eur. Väčšie platy môžu upozorňovať na množstvo práce nadčas.

"Do nadčasov, musíme objektívne povedať, tlačia zamestnanci zamestnávateľa niekedy aj sami, pri každom pokuse redukovať prácu nadčas vzniká napätie, súvisí to s dostupnosťou a cenou bývania, ktorá znovu rastie, a výškou hypotekárnych úverov. Tu je aj odpoveď, prečo je najväčší nedostatok a fluktuácia záchranárov v Bratislave," vysvetlila Zuzana Pukancová.

A ako môžete záchranárov podporiť vy? Je to jednoduché, môžete podporiť dostupnosť prvej pomoci tým, že sa naučíte poskytovať prvú pomoc a obsluhovať defibrilátor. "Ani pri najlepšie postavenej sieti prednemocničnej neodkladnej zdravotnej starostlivosti nebudú záchranári na mieste okamžite," dodala MUDr.Pukancová.

Anketa
Mali by byť spoplatnené výjazdy záchranárov, ktoré nie sú opodstatnené?

Ako vyzerá pracovisko záchranárov? Videli ste už vybavenie sanitky? Pozrite si fotografie práce záchranárov v našej galérii

Prečítajte si tiež: