Neskutočná rekonštrukcia! Neuveríte vlastným očiam: Najkrajšia synagóga v strednej Európe
30. 5. 2024, 16:00
Neuveriteľná nádhera, pri ktorej sa tlačia slzy do očí. Synagóga v Trenčíne prešla rozsiahlou rekonštrukciou a už teraz ašpiruje na titul Najkrajšia v strednej Európe. Pri reštaurovaní sa totiž podarilo nájsť a zachrániť dobovú a nádherne farebnú výzdobu.
Zdroj: tami
Zdroj: tami
Zdroj: tami
Galéria k článku
Rekonštrukcia, ktorou prešla trenčianska synagóga, vyráža dych. Podarilo sa totiž nielen objaviť, ale aj zreštaurovať pôvodnú nádhernú výzdobu z roku 1913. Reštaurátor Tomáš Lupták sa domnieval, že by sa v interiéri mohli zachovať torzá pôvodnej maliarskej výzdoby. A mal pravdu.
"V osemdesiatych rokoch 20. storočia prebehol veľmi razantný zásah potom, ako bola v 60-tych rokoch synagóga vyvlastnená. Rozhodli sa, že už to nebude synagóga, ale bude to kultúrne centrum. Okrem kupoly bolo teda všetko oškrabané a vybielené a priestor budovy sa používal na výstavy, v duchu - galérie majú byť biele, tak všetko vybielime - a exteriér nastriekali gumeným nástrekom a fasády pod ním zhnili," povedal reštaurátor Tomáš Lupták s tým, že synagóga po vyvlastnení dokonca chvíľu slúžila aj ako sklad odevov.
Ten vraví, že boli veľmi prekvapení z toho, čo všetko zostalo na stenách zachované. Našli totiž časti pôvodných maliarskych vrstiev. Podľa nich potom vedeli ako pôvodné maľby vyzerali a mohli ich zreštaurovať.

Zdroj: tami
Podľa neho bol pre trenčiansku synagógu zásadný rok 1913, kedy bola dokončená a vysvätená. "Potom, keď bola zničená pred a počas druhej svetovej vojny, židovská komunita si ju znovu dala do poriadku, opravila aj maľby, ale už nie v pôvodnej podobe, čiastočne ich premaľovali trošku inou výzdobou," hovorí reštaurátor.
Ten pri pohľade na neskutočnú výzdobu vraví, že sa na ňu treba pozerať srdcom. "Myslím si, že nielen na Slovensku, ale široko-ďaleko, aj v strednej Európe, takto vyzdobený sakrálny priestor je výnimkou," dodáva T. Lupták.
Dodáva, že rekonštrukcia synagógy je stále len v polovici a najnovšie sa budú rekonštruovať vitráže na pravej strane, ktoré zanikli počas druhej svetovej vojny.
Zdroj: tami
Prekrásna kupola synagógy.
Na sprístupnenie synagógy sa po rekonštrukcii prišli pozrieť aj bežní ľudia. "Konečne ju po toľkých rokoch dali do poriadku a vyzerá tak dôstojne, ako by vyzerať mala," povedal Martin Pories, ktorý sa do Trenčína prišiel pozrieť z Nového Mesta nad Váhom.
S plačom sa pozerala na prekrásnu výzdobu aj Gabriela Vojdanová, v ktorej tento pohľad oživil smutné spomienky. "Je to krásne, krásne, vďaka za to. My sme bývali na východe, maminkine všetky kamarátky odišli, nikto sa už nevrátil," rozplakala sa G. Vojdanová.
Jej manžel Jozef hovorí, že jeho dedko bol Žid. "Ja už som taký štvrtinový, otec mi to ani nechcel povedať, bál sa, keď Hitler nastúpil, tak si zmenil meno. Ja som sa mal volať Weiss a volám sa Vojdan," povedal 83-ročný J. Vojdan.
Doposiaľ v synagóge zrekonštruovali podlahu, v ktorej je kúrenie, robili sa siete, archeologický prieskum. Reštaurátori tušili, že pod bielymi nátermi sa nachádzajú ďalšie vrstvy - primárna z rokov 1912 až 1914 a sekundárna, ktorá vznikla až po druhej svetovej vojne.
Synagóga stojí na mieste predchádzajúcej drevenej synagógy, tá však už početnej židovskej obci prestala stačiť a v roku 1905 prišla iniciatíva, aby v meste vyrástla nová. Synagógu slávnostne vysvätili 23. septembra 1913. Budovu navrhli berlínski architekti a je zmesou secesných a orientálnych štýlových prvkov. Je ikonickou stavbou a doslova nadčasovým dielom.

Zdroj: tami
Aj keď je občasná prítomnosť Židov v Trenčíne doložená aj v predchádzajúcich storočiach, tragický masaker židovskej komunity 14. júla 1683 v Uhorskom Brode podnietil Židov k tomu, aby prišli na Považie a založili v Trenčíne súčasnú židovskú obec.
Na začiatku 20. storočia tvorili Židia 15 až 20 percent obyvateľov Trenčína. Druhá svetová vojna však trpko zasiahla do života židovskej komunity. Synagógu poškodili a znesvätili príslušníci trenčianskej nacistickej organizácie a Hlinkovej gardy, ktorí zničili jej vnútorné zariadenie.
Podľa pamätníkov sa dokonca medzi múrmi synagógy preháňali nacisti na koňoch. Veľkou ranou bolo aj bombardovanie mesta v máji 1945, počas ktorého bola zničená veľká časť bohato zdobených vitrážnych okien. Po skončení vojny tí, ktorí prežili holokaust spravili zbierku a synagógu v rokoch 1945 až 1948 opravili, až kým sa na nej opäť nevyvŕšili v 70. a 80. rokoch minulého storočia, kedy zničili premaľovaním na bielo pôvodnú výzdobu aj pôvodnú akustiku.