Nepríjemné obvinenia: Horolezci spochybňujú udalosti v Himalájach. Ako zomrel Ondro Húserka?
2. 12. 2024, 18:15 (aktualizované: 2. 12. 2024, 20:47)
Čo sa to deje v horolezeckej komunite? Slovenský horolezecký klub James zverejnil vyhlásenie k udalostiam, ktoré sa stali na Langtang Lirung v Himalájach, kde zomrel špičkový slovenský horolezec Ondro Húserka (†34). Vo vyhlásení spochybňuje slová jeho spolulezca Máru Holečka (50).
Zdroj: tami
Zdroj: tami
Zdroj: tami
Galéria k článku
Vyjadrenie je dlhé a obsahuje niekoľko veľmi šokujúcich viet. Horolezci spochybňujú popis udalostí na Langtang Lirung tak, ako ich opísal Mára Holeček. Navyše sa ostro vyjadrujú aj k oslave Máru po Ondrovej smrti a obviňujú ho tiež z toho, že sa správa necitlivo vzhľadom na smútiacu rodinu.

"Alpinizmus je nádherná a vznešená činnosť, ktorá posúva hranice poznania ľudských schopností. Vytvára pevné priateľstvá, formuje ľudské vlastnosti a postoje, umocňuje pocit splynutia s prírodou, ale odhaľuje aj skutočnú realitu malosti človeka voči rozmerom a silám panujúcim v prírode," píše horolezecký klub v obsiahlom vyjadrení.
"Napriek poznaniu, že so špičkovým alpinizmom prichádza aj nevyhnutné riziko a so zvyšujúcou sa náročnosťou lezenia aj stúpajúce nebezpečenstvo, robíme ho. V dobrej viere a v precíznej príprave dúfame, že hory nám budú priateľsky naklonené, že budeme mať šťastie a my sami tiež neurobíme tú poslednú chybu. Dúfať a veriť je ľudské. Veľmi ľudské," dopĺňa klub.
Zdroj: Archív Mareka Holečka
Ondrej Húserka (†34) na vrchole Langtang Lirung deň pred svojím skonom.
Ďalej opisuje, že slovenskú lezeckú komunitu šokovala správa o smrti nášho najlepšieho alpinistu Ondra Húserku. "Rozumu sa zdráha uveriť, že tak skúsený a najťažšími cestami zocelený lezec tu už nie je," píšu horolezci.
Dopĺňajú, že emócie sú silné a smútok veľký, lebo odišiel dobrý človek, nesmierne obľúbený v lezeckej komunite a medzi priateľmi, láskavý, srdečný a vždy usmiaty.
"Odborníkmi považovaný za najlepšieho slovenského alpinistu svojej doby, vyhľadávajúci veľké výzvy v najvyšších stenách Álp, Patagónie a Himalájí. Človek s morálnymi zásadami a skalopevnou etikou," uvádza klub James.
Spochybňujú horolezci popis udalostí z úst Máru? Čítajte na ďalšej strane
Zároveň spochybňuje popis udalostí, ako ich opísal Mára Holeček. Zdôrazňujú, že Ondro by pre záchranu svojho spolulezca spravil všetko. "Po tragickej udalosti, ktorá všetkými tak veľmi otriasla, si rodina, priatelia a lezecká verejnosť kládla otázku, čo sa tam na hore v daný moment vlastne stalo. Nedalo sa Ondra predsa len nejako zachrániť? Boli vyčerpané všetky možnosti? Ľudia sa pýtajú a majú na to právo."
Čo sa teda na hore skutočne stalo? "My nevieme. Neboli sme na mieste. Nemáme ako na tieto otázky odpovedať a nemáme na to ani morálne právo," dopĺňa horolezecký klub s tým, že jediný človek, ktorý pozná pravdu, je Mára Holeček, pretože hore bol iba on a Ondro.

Zdroj: X
"My, ako zástupcovia SHS JAMES a Komisie alpinizmu, môžeme len v dobrej viere dúfať, že udalosti, ktoré sa na hore udiali, sa stali tak, ako ich Marek popísal vo svojej verejnej komunikácii. A tiež dúfame, že Marek urobil maximum, čo bolo vtedy v jeho aktuálnych fyzických a duševných silách, aby Ondra zachránil."
Horolezci zdôrazňujú, že priatelia na lane to tak robia. "Pravdivo, podrobne a s rešpektom k pozostalým informovať o všetkých detailoch tragickej udalosti, je mimoriadne dôležité a je to to najmenej, čo môžeme urobiť pre rodinu a blízkych, pre zmiernenie ich žiaľu. A prejaviť mŕtvemu druhovi úctu. Prejaviť úctu..." píše klub.
Zdroj: Archív Mareka Holečka
Radosť z dosiahnutia vrcholu mal aj Marek Holeček.
Tu naráža na oslavu, ktorú pre Máru usporiadali krátko po smrti Ondra jeho kamaráti a on sa na nej zúčastnil. "Žiadny horolezecký výkon, ani len ten najlepší v histórii, nemá väčšiu hodnotu, ako obyčajný ľudský život," zdôrazňujú slovenskí horolezci.
"Lezieme, aby sme žili, nie aby sme umierali, ale keď smrť predsa len príde, sme s tým vyrovnaní. Vieme, akú hru hráme. A keď to už nakoniec príde, chceme len málo. Spomienku blízkych a trochu úcty. Lebo tak sme boli vychovávaní, tak sme to robili, keď odišli iní a tak sa to patrí v tých končinách sveta, kde sme vyrastali a žili."
Slováci smrť neoslavujú, smútia! Čítajte na ďalšej strane
Podľa klubu Ondro nebol tibetský mních, jeho rodina, bývalí spolulezci a kamaráti nie sú stoickí hinduisti a Slováci majú iný prístup k umieraniu aj k smrti. V našej kultúre sa smrť neoslavuje, ale smútime.
"Preto nás všetkých tak veľmi zasiahli necitlivé fotky z osláv, tak krátko po incidente. Zasiahla nás neúcta, ktorá bola prezentovaná ako úcta. Zraňuje nás pokračujúci nedostatok pokory, súcitu a citlivosti k príbuzným a k samotnej obeti," píšu horolezci.

Zdroj: Felícia Boronkayová
Dodávajú, že Ondro bol stelesnením dobra, pre druhých by urobil aj posledné. Jeho rodina potrebuje osobný pokoj preto, aby sa mohla vyrovnať s touto tragédiou.
"V súčasnom zvláštnom svete sa všetko akosi relativizuje. Už nič nie je podstatné ani dôležité a pravda sa považuje za čosi abstraktné. Vyznávanie tradičných hodnôt sa stáva akousi trápnosťou, hanbou a zbytočnosťou," píše ďalej klub.
Zdroj: MATEJ KALINA
Posledná rozlúčka s horolezcom Ondrejom Húserkom, ktorý tragicky zahynul počas expedície v Himalájach.
"Ale my stojíme práve na tej strane sveta, kde sú základné hodnoty stále veľmi dôležité. Bez ľudskosti nebudú viac ľudia ľuďmi, bez empatie, tolerancie a úcty nebudú viac vzťahy a priateľstvá, bez poriadku príde anarchia. Všetko sa rozpadne. Majme to na pamäti," uzavrel klub James.
Mára na pohreb neprišiel, pretože ako sám povedal, nebol tam vítaný. „Rodina ma tam jednoducho nechce. Možno to časom odznie, ale rodina si našla obeť v podobe toho, že som vinník, aj keď ma z jeho smrti vyslovene nevinia. Ale som ten, ktorý prežil. Takže je tam veľká averzia a komunikácia s nimi viazne,“ otvorene povedal Mára.
S tým, čo sa stalo, sa musíme vyrovnať, odkázal Mára rodine
Rodine odkázal, že je dôležité vyrovnať sa s tým, čo sa stalo. "Teraz ide o to, aby sme sa my, živí, vyrovnali s tým, čo sa stalo. Ja sa budem snažiť o jednu jedinú vec - pozerať sa na tú pozitívnu stránku. Oni ignorujú, že ten chlapec tam bol šťastný. Do poslednej chvíle, do posledných pár minút, kedy sa stalo nešťastie, bol šťastný," zdôraznil Mára.
Doplnil, že rodina tento fakt zatiaľ pre bolesť ignoruje, ale príde chvíľa, kedy to budú chcieť vidieť. "Pretože je to to najlepšie, čo sa - v úvodzovkách - z toho života Ondrovi fakt podarilo. A na to je treba sa sústrediť, nesmieme to prelepiť nálepkou jeho tragédie, myslieť len na okamžik tej tragédie, ktorá ho, aj keď to znie hrozne, nejak zásadne nebolela, pretože takmer nič necítil," doplnil Mára.

Zdroj: min
Vyjadril sa aj k oslave svojej päťdesiatky, ktorú pre neho usporiadali kamaráti. "Je historicky dané, že ja nemám rád oslavy, ako napríklad narodeniny. Ja mám rád stretnutia s kamarátmi a je jedno, aký je to deň."
"Ono sa to stalo 31. októbra a keď som odlietal domov 4. novembra, deň predtým sme mali rozlúčenie s kamarátmi. Oni mi pripravili oslavu s tým, že mi tam priniesli tortu, dali mi tam sviečku. Ich zámerom bolo vytrhnúť ma z nejakých chmúrnych myšlienok," vrátil sa k udalosti, ktorú mu veľa ľudí začalo zazlievať a hetjovať na sociálnych sieťach.
Zdroj: Archív Mareka Holečka
Exkluzívne zábery z expedície Mareka Holečka a Ondreja Húserku (†34) na vrchol Langtang Lirung.
Mára však dopĺňa, že kamaráti sa pre neho snažili urobiť niečo dobré. "Tak urobili to, že mi popriali k narodeninám a ja som im nemohol v tú chvíľu povedať: Viete čo? Dajte mi pokoj! Ten smútok v sebe mám, ale to je moja osobná vec. Keby som mal naraz vymeniť neviem koľko dní, koľko mi ešte na tejto planéte zostáva, a život tým, že niekto odišiel, nekončí. Musíme ísť ďalej."
Ondrej Húserka a Mára Holeček boli prví horolezci v dejinách, ktorým sa podarilo zdolať nebezpečnú horu Langtang Lirung v Himalájach cestou, ktorá bola dovtedy považovaná za nemožnú.
Cestou dole však museli prejsť cez hrozivý ľadovec. Sám Mára sa vyjadril, že tak desivý ľadovec nikdy predtým nezliezal. Bohužiaľ, táto cesta nadol sa stala Ondrovi osudnou.
Zdroj: Instagram/marekholecek
Marek Holeček
Mára podrobne opísal, ako zliezol za Ondrom dole, ale nemohol mu už nijako pomôcť. Bol s ním ale do jeho posledného výdychu a aby záchrannému tímu uľahčil cestu, nechal na mieste oranžový spacák. Bez tohto poznávacieho bodu by trhlinu, ktorá zhltla Ondreja nikdy nenašli.
Ondrej Húserka bol jeden z najväčších horolezeckých talentov posledných rokov. "On mal neuveriteľný ťah na bránu, bol jednoducho dobrý a mal potenciál stať sa lídrom celej generácie. Mal dostatok pokory, pozitívneho myslenia, schopností. S tým som sa stretol málokedy. Navyše bol aj veľmi inteligentný, veď on bol strojár - inžinier. Takéto kombinácie sa málokedy stretnú," povedal o ňom lezecký partner Mára.