Nenávistné komentáre O ZAVRETÍ OSÁD: Europoslanec Peter POLLÁK o tom, ako je to naozaj!
16. 4. 2020, 8:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 12:15)

Zdroj: Jakub Kotian
Europoslanec Peter Pollák je bývalým splnomocnencom vlády pre rómske komunity a najnovšie člen krízového štábu. Lenže keď zavreli osady, kde sú nakazení koronavírusom, miestni sa pustili najmä do neho. Vraj on je za to vinný. Peter Pollák otvorene aj o tom, ako je to s izoláciou osadníkov.
Zdroj: Jakub Kotian
Zdroj: Milan Kapusta
Zdroj: František Iván
Galéria k článku
Veľa sa diskutuje o tom, či sme mali dôkladnejšie kontrolovať osady už dávnejšie, či to mala urobiť už vláda Petra Pellegrini alebo sa do toho mala pustiť vláda Igora Matoviča už skôr. Aký je váš názor: bola prísnejšia kontrola a testovanie urobené včas alebo to mohlo byť už skôr?
- Po príchode z Bruselu som z domácej karantény sledoval kroky Petra Pellegriniho. Na testovanie v rómskych lokalitách bývalá vláda úplne zabudla. Nemám vedomosť, že by vôbec plánovali spustiť testovanie. Zároveň Pellegriniho vláda podcenila príchod ľudí zo zahraničia. Poslali ich do domácej karantény, akoby si neuvedomovali, že v mnohých lokalitách chýba pitná voda, kanalizácia, teda nemajú vhodné hygienické podmienky, ľudia sú tam koncentrovaní, v niektorých obydliach bývajú desiatky rodinných príslušníkov, teda žiadna domáca karanténa tam neexistuje, nie je efektívna. Vzniklo tak ohrozenie životov ľudí žijúcich v osadách ako aj celej spoločnosti. Dnes však kritizovať netreba. Hneď po skončení mojej karantény som sa stal členom permanentného krízového štábu a prijali sme obidve potrebné opatrenia – začali sme testovať v osadách a zaviedli povinnú štátnu karanténu pre každého, kto príde zo zahraničia. Bola to otázka niekoľkých dní – týždňov, nejde totiž len o rozhodnutie, meniť sa často musí aj legislatíva.

Ako bývalý splnomocnenec pre rómske komunity dobre poznáte život v osadách: ako zabrániť, aby sa tam nešírila nákaza?
- Zabrániť šíreniu nákazy môžeme, len keď ju odhalíme, keď testujeme. Identifikujeme nakazených, ktorých potom vieme premiestniť do karanténnych centier a testovať lokalitu hlbšie – rodinných príslušníkov, ľudí, s ktorými udržiavali kontakt. Dôležitá je neustála prevencia – nosenie rúšok, umývanie rúk, osobná hygiena, no hlavne čo najmenej sa stretávať. Na dodržiavanie opatrení má vplyv aj kultúrna a sociálna diverzita – ide o širšie rodiny, ktoré spolu žijú a ich deti sú zvyknuté hrať sa spolu von, navštevovať sa, znalosti v oblasti prevencie sú nižšie, v mnohých lokalitách je chudoba, chýba kanalizácia či pitná voda, niekedy musíme prekonávať aj jazykovú bariéru… Dovolím si tvrdiť, že v mnohých rómskych obydliach je eliminácia šírenia koronavírusu zložitejšia ako v mestských aglomeráciach, odborníci vyčíslili, že je tam až 13-krát vyššie riziko šírenia nákazy.
Nie všetci v osadách sú spokojní s ich uzavretím. Domnievate sa, že nespokojná je väčšina alebo sú to skôr iba hlasno kričiaci jednotlivci?
- Hlavný hygienik rozhodol a jeho rozhodnutie môžeme len rešpektovať. Nejde o populárne opatrenie, ale o tvrdý krok. Ani mne sa nepáči, že to zašlo až tak ďaleko, že tu dnes máme karanténu niektorých lokalít. Všetkých sa nás to nesmierne dotýka, pocity však musia ísť stranou. Dnes je dôležitá ochrana ľudského zdravia a životov. Toto je naša priorita. Rozumiem, ani ja nie som spokojný, nikto z nás si pred pár mesiacmi nepredstavoval, že budeme mať toľko obmedzení a zákazov. Robíme však veci, ktoré sú správne, nie populárne.
Posťažovali ste sa, že ľudia z osád vinia z ich uzatvorenia najmä vás. Prečo si myslíte, že zaujali tento postoj? Je vôbec možné im situáciu vysvetliť?
- Pred parlamentnými voľbami všetci dúfali, že očistíme Slovensko od mafie, zlodejov, ale aj od extrémistov. Očakávania boli veľké. Veci sa mali zlepšovať. Prišla pandémia a dnes musíme prioritne bojovať o záchranu životov. Som europoslanec, zastrešujem dosť bohatú agendu v oblasti európskej politiky, kritická situácia je v celej EÚ. Napriek tomu, že moja pozícia je úplne iná, nezľakol som sa zodpovednosti. Nechcel som, aby na Slovensku nakazení húfne umierali, preto som sa pridal ku krízovému štábu a spoločne s lekármi v uniformách sme začali testovať rómske lokality. Vedel som, že ak sa ukáže vysoká početnosť nakazených, tak hygienik môže dať pokyn uzavrieť – karantenizovať lokalitu, alebo jej časť. Dnes sme otestovali zhruba 100 lokalít, 2 obce a časti jedného mesta sú v karanténe. Ak by sme netestovali, nezasiahli včas, ľudia by začali umierať, hygienik by zatvoril desiatky či stovky ďalších osád. Neboli by sme odtiaľ schopní vynášať nakazených, nemali by sme dostatočný počet miest. Dnes je situácia, našťastie, iná. Ľudia však často nepremýšľajú dopredu a vnímajú len aktuálnu situáciu, ktorá je smutná a znepokojivá. Niet divu. Na následky nákazy zomrelo vo svete už zhruba 120 tisíc ľudí.
Osadníci sa sťažovali na nedostatočné zásobovanie. Ako vyzerá? Majú dôvod byť nespokojní?
- Nie je to celkom otázka na mňa, no, samozrejme, každý deň zisťujem aktuálny stav. Dnes by mali byť všade zabezpečená voda, potraviny, hygienické potreby, zdravotná starostlivosť ako aj drevo na kúrenie.
Rozhodlo sa o prevoze ľudí z osád do karanténneho centra. Očakávate problémy?
- Karanténne centrum je jednou z možností, ktorú obyvatelia môžu využiť. Môžu zostať aj doma, ak sú si vedomí možných hrozieb a zaviažu sa k dodržiavaniu striktnej domácej karantény. Nie som si vedomý žiadnych problémov či komplikácií.
V ktorých karanténnych zariadeniach budú sústredení ľudia z osád?
- Aktuálne sa nám podarilo zabezpečiť dostatok kapacít v centre v Bardejove a Humennom. V prípade veľkého záujmu vieme flexibilne reagovať a pripraviť ďalšie možnosti ubytovania.
Testovanie v osadách pokračuje. Očakávate masívny nárast počtu nakazených alebo situácia zostane viac-menej na rovnakej úrovni?
- Je to naša prvá skúsenosť, úprimne chcem, aby počet nakazených v osadách nerástol, bolo by to však naivné. Hlavný hygienik ráta s každým variantom, je pripravený na všetky postupy. Týmto chcem poprosiť o zodpovednosť. Nosenie rúška, umývanie rúk, no najmä izolácia vie predísť prípadnému nariadeniu hygienika dať nejakú lokalitu, či už rómsku alebo nerómsku do karantény. Urobme preto maximum.
Nebola podľa vášho názoru chyba, keď sa hneď pri uzavretí hraníc aj zároveň nekontrolovalo pri individuálnej preprave jednotlivcov zo zahraničia nástup do karantény?
- Bolo množstvo chýb, učíme sa za pochodu. My máme však jednu veľkú nevýhodu – prebrali sme štát bez krízového plánu, bez dostatku zdravotných ochranných pomôcok, bez peňazí v čase globálnej pandémie. Napriek tomu máme na Slovensku jedny z najlepších výsledkov na svete.
Ľudia z osád majú existenčné problémy, za ktoré mnohí nemôžu, nemal by byť v tomto smere k nim štát zhovievavejší v takejto náročnej situácii?
- Dnes sa už štát čiastočne stará, systém sociálnej podpory stále funguje, snažíme sa pomôcť ako vieme a to nielen rómskym komunitám. Slovensko, ale aj Európa realizuje mnohé opatrenia pre ďalšie ohrozené skupiny. Pomáhame od bezdomovcov cez nezamestnaných, zamestnancov až po podnikateľov.
Mohlo by vás zaujímať: