VEREŠOVÁ, MÓROVÁ, SKLOVSKÁ pri mori: Chystáte sa na DOVOLENKU aj vy? Dodržte 10 pravidiel!
31. 7. 2022, 8:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:27)
Aj známe Slovenky milujú more. Viaceré sa práve slnia a kúpu. A čo vy? Už ste dovolenkovali? Alebo sa na to ešte iba chystáte? Nejdete nikam? Robíte veľkú chybu! Odborníčka, mentálna koučka Janette Šimková, vysvetľuje, čo všetko vám hrozí, ak si nedoprajete relax a oddych.
Zdroj: instagram Andrea Verešová
Zdroj: Instagram Andrea Verešová
Zdroj: instagram/dianamorova
Galéria k článku
Niekto možno namietne, že dovolenka nie je nevyhnutná a dá sa bez nej žiť. Odborníci však varujú, že ak si nedoprajeme dovolenku, môže to veľmi vážne poznačiť náš psychický i fyzický stav. Ako sa tomu vyhnúť a ako si na dovolenke super oddýchnuť, radí koučka, facilitátorka, mentorka a supervízorka Janette Šimková.
Zdroj: Instagram Andrea Verešová
Andrea Verešová opäť provokuje sexi pózami v plavkách.
V rozhovore sa dozviete, ako správne oddychovať, s kým ísť a neísť na dovolenku, na čo treba pri relaxe zabudnúť, ako ho organizovať a kedy je vhodné, aby šli rodičia na dovolenku sami, bez detí.
Aj v tomto prípade sme vychádzali z výsledkov veľkej ankety denníka Plus JEDEN DEŇ a webu pluska.sk, v ktorej 4 420 čitateľov prezradilo, aká je ich predstava o ideálnej dovolenke a čo im ju dokáže pokaziť.
Ako si predstavujú naši čitatelia ideálnu dovolenku? Pozrite si v galérii!
Až 72,9 percenta odpovedalo, že po covide majú oveľa väčšiu chuť jazdiť na dovolenky – aj to robia. Na dovolenku väčšina z čitateľov (75,8%) chodí v lete. Podľa odborníkov je dôležité aj to, na koľko dní ideme na dovolenku. Viacerí odporúčajú okolo desať dní. V tom sa naši čitatelia s nimi celkom zhodli: najviac odpovedajúcich (54,4%) chodí na dovolenku na 7 až 9 dní.
Zdroj: Instagram Zuzana Belohorcová
Zuzana Belohorcová moru takisto neodolá.
Názory na ideálnu dovolenku sa rôznia. Pre 75,7 percenta je to pobyt pri mori, 65,8 percenta miluje wellness pobyty, 43,1 percenta chodí na poznávacie dovolenky., 22,9 percenta chodí najradšej na hory. Podľa odpovedí 37,4 percenta našich čitateľov dovolenkuje s partnerom, 25,3 percent s partnerom a deťmi. Iba 2,7 percenta odpovedajúcich chodí na dovolenku samo. Zaujímavé je, že väčšina (54,7%) uprednostňuje individuálne cestovanie, 40,8 percenta sa spolieha na cestovnú kanceláriu.
Základné rady pred dovolenkou si môžete vypočuť vo videu. Všetky odporúčania nájdete v rozhovore.

Prečo by sme si nemali odriekať dovolenku, na čo si dať pri oddychu pozor a či si máme vytýkať, že neberieme so sebou deti, vysvetľuje koučka, facilitátorka, mentorka a supervízorka Janette Šimková.
Zdroj: EMIL VASKO
Mentálna koučka Janette Šimková vám poradí, ako si užiť super dovolenku.
Ako si užiť dovolenku podľa odborníčky čítajte na ďalšej strane!
Základná otázka: Prečo vôbec ísť na dovolenku, ako nám to prospeje? Existuje aj prípad, že sa treba dovolenke vyhnúť?
Dovolenka sa nám okrem zážitkov stará o psychický relax. Ten je potrebný na to, aby sme udelili voľno premýšľajúcej mysli a mohla sa odohrávať duševná regenerácia. Vtedy cítime uvoľnenie a pokoj. Odopierať si dovolenku je v rozpore s prevenciou duševného zdravia a hrozí nám vyhorenie. Ignorovaním telesných a duševných potrieb hráme nebezpečnú hru na odpálenie sa. Nie sme skonštruovaní tak, aby sme nepotrebovali pravidelné uvoľnenie. Krátkodobo sa vieme vypnúť k maximálnym výkonom, z dlhodobého hľadiska sa nám to vypomstí na zdraví, vzťahoch a spokojnosti.
Ako dovolenku plánovať, ako dlho sa na ňu pripravovať?
Dobrá príprava sa premietne do toho, ako si budeme môcť dovolenku naplno užiť. V ideálnom prípade by sa v momente pobalenia mali diať už iba „príjemné“ veci a my by sme sa mali vzdialiť od bežného stereotypu. Spontánne typy nepotrebujú bedeker, plánovači majú radi harmonogram. Podľa toho, ako sa poznáme, si zvolíme prípravu a nič nepodceníme, aby sme si nevyrobili zbytočné sklamania.
S kým ísť na dovolenku a komu sa, naopak, zďaleka vyhnúť? Dozviete sa v galérii!
Zdroj: shutterstock
Stále nás najviac láka dovolenka pri mori.
Na koľko dní je ideálne ísť na dovolenku?
Výskumy ukazujú, že na efekt revitalizácie je potrebných minimálne neprerušovaných osem až desať dní. Kým sa telo prepne do oddychovacieho módu, trvá mu tri až štyri dni než uverí, že skutočne nemusí riešiť nič zásadné. Potom začne pre zmenu myslieť na to, čo ho po návrate späť čaká.
Ako na dovolenke oddychovať, aby bola naozaj účinná a prospešná?
Odísť na dovolenku s pocitom, že všetko je vyriešené, je asi pre málokoho dosiahnuteľné. Platí však, že nás veci lepšie počkajú spísané na papieri, než keď ich budeme nosiť v hlave. Keď vás budú myšlienky na prácu otravovať, môžete ich v duchu odkázať na zoznam a povedať si, že to príde na riešenie vtedy a vtedy. Hodí sa vypnúť pracovný telefón, zavrieť pracovný notebook a zakázať si navštevovať mailovú schránku. Dovolenka má zmysel hlavne vtedy, keď sa prestaneme zaoberať prácou.
Máme mať výčitky, ak nevezmeme na dovolenku deti? A ako odradiť dotieravcov na pláži? Čítajte na ďalšej strane!
Dovolenka s deťmi alebo bez? Mám mať výčitky, že deti nechám u starých rodičov?
Vo veľkej miere to závisí od toho, ako sú rodičia a deti na seba naviazaní. Pri menších deťoch môže spôsobiť dovolenka bez nich skôr negatívne emócie na oboch stranách. Ak sú deti väčšie, problém nastať nemusí, skôr naopak. Podľa mňa môže rodine prospieť odluka rodičov a detí, lebo v každodennosti plnej starostí a povinností nemajú partneri na seba toľko času, koľko by si priali. A potrebujú ho. Keď rodičia vedia dieťaťu vytvoriť podmienky na to, že bez nich nebude strádať, môže to byť pre ich vzájomné vzťahy dobrá voľba.
Zrejme ani jeden extrém - nekonečné vylihovanie na pláži, ani večné naháňanie sa po pamiatkach - nie je správny spôsob dovolenky. Existuje vôbec taký?
Treba si dobre vybrať podľa svojich potrieb a očakávaní. Plnohodnotný relax sa odohráva pri zmene prostredia, ktoré nám poskytne dostatok podnetov a impulzov pre radosť. Potrebujeme nazbierať zážitky v závislosti od našej povahy a životnej filozofie, ktoré nás obohatia, prekryjú stereotyp a doprajú pocit spontánnosti a uvoľnenosti. Výkon má ísť bokom a má sa diať užívanie si okamihov tu a teraz – podľa toho, komu čo prináša pocity pohody a radosti.
Zdroj: Shutterstock
Chorvátsko patrí k najobľúbenejším destináciám nielen Slovákov.
Ak nemám peňazí nazvyš, mám si radšej inde utiahnuť opasok a našetriť si na dovolenku? Alebo si na ňu požičať?
Keby mal stres z financovania dovolenky pokaziť jej efekt alebo mať negatívne dopady na rodinný rozpočet, môže byť lepšie navodiť si atmosféru „ako na dovolenke“ doma. Aj keď vám budú chýbať autentické kulisy, oddychovať dokážete. Vymyslite však program, aby sa to nezvrhlo na týždeň na pohovke. Zostavte si plán a zahrajte sa na animátorov sami pre seba. Vyberajte od pohybových aktivít, cez leňošivé, kultúrne, zabávacie, spoznávacie… Kým si ich navolíte, odpovedzte si na otázky: Prečo chodím na dovolenku? A čo tam najradšej robím? Podľa toho si doprajte zo všetkého, čo vás poteší, uvoľní a nabije pozitívnou energiou. Jednotlivé aktivity rozložte do blokov a striedajte ich.
Ak som na dovolenke sama, ako odradím večných "plážových inžinierov" a dotieravcov prípadne spoludovolenkárov, o ktorých nestojím?
Na nastavenie hraníc, aby sme dali jasne najavo, že nestojíme o spoločnosť, sa nám bude hodiť asertivita a slobodne vyrieknuté nie. Potrebujeme si dovoliť nebyť za každú cenu veľmi milé a slušné, lebo si to môžu ľudia vykladať ako pozvanie. Je namieste praktizovať pozitívne sebectvo a brať väčší ohľad na to, aby sme sa my cítili dobre a až potom riešiť, či niekomu spôsobíme emočné nepohodlie odmietnutím návrhu, ktorý sa nám nehodí.
Anketa
Už ste boli na dovolenke?
Ako často chodiť počas roka na aspoň týždňovú dovolenku? Dozviete sa v galérii!
Existujú zlaté pravidlá, ako si voľno naozaj užiť?
Byť realistickí pragmatici a zároveň aj romantickí idealisti. Myslieť na poistenie, rozvrhnutie výdavkov, dobré pobalenie sa, na dohodu s ostatnými o pracovnej nedostupnosti a mať náhradný plán v prípade komplikácií. Zvoliť si program a využiť dovolenku pre spokojnosť a pohodu všetkých zúčastnených. Neobmedzovať sa v zážitkoch, otvoriť sa novým veciam a opustiť komfortnú zónu, byť empatickí a veľkorysí voči sebe aj voči ostatným a komunikovať včas o veciach a pocitoch, ktoré vytvárajú nepohodu.
Zdroj: TASR/Milan Kapusta
Super dovolenku si užijete aj na Slovensku. Tu je napríklad Bielovodská dolina v severnej časti Vysokých Tatier.
Uškodí nám, keď nepôjdeme rok - dva na žiadnu dlhšiu dovolenku?
V dôsledku nedostatočného duševného odpočinku je napríklad potvrdená zvýšená chybovosť v úsudkoch a konaní, znížená tvorivosť, ale aj neschopnosť správne odhadnúť riziko. Kľúčom k duševnej regenerácii, ktorá sa deje hlavne počas dovolenky, je poskytnúť priestor psyché, aby dohnala stále sa ponáhľajúce telo. Oplatí sa zamerať energiu na kratšie časové úseky, potom vypnúť a načerpať novú silu skôr, než sa znovu vrhneme do boja s aktuálnymi výzvami. Tak sa udržíme vitálni, nabití energiou a pripravení vydávať zo seba maximum.
Ako a kde budete dovolenkovať tento rok vy?
Už sme stihli s manželom oddychovať na Istrii, v dedinke Premantura, kde je prírodná rezervácia Kamenjak a veľa možností na bicyklovanie a kúpanie sa v mori bez klasických pláží. Zvyšok leta strávime poznávacími víkendami po Slovensku.