Reklama

Nataša (46) vyrába šperky pre PREZIDENTKU: Na tieto som mimoriadne HRDÁ!

Biháriová Štefunková Čaputová

Zdroj: Archív

Reklama

Sympatická, skromná, no mimoriadne talentovaná! Nataša Štefunková (46) pracuje ako scénografka, kostýmová výtvarníčka a ilustrátorka, ale okrem toho vyrába aj šperky pre ženy, ktoré hýbu Slovenskom. Prezradila, ako sa jej spolupracuje s prezidentkou Zuzanou Čaputovou či političkou Irenou Biháriovou a ktoré šperky im najviac pristanú...

V tomto rozhovore sa tiež dočítate:

- na ktoré šperky pre prezidentku je Nataša Štefunková najviac hrdá,

- aký príbeh sa spája so šperkom, ktorý má od nej Irena Biháriová,

- ako sa dá na Slovensku uživiť so šperkárstvom,

- a aké sú najprogresívnejšie materiály, z ktorých sa dnes šperky vyrábajú.

Ako vznikla vaša spolupráca s pani prezidentkou?

Osobne sme sa stretli v čase jej kandidatúry na post prezidentky. Priniesla som jej vtedy na ukážku šperky, z ktorých si vybrala viac kúskov a potom ich nosila Spolupráca pokračuje dodnes, z čoho sa teším, pretože si pani prezidentku veľmi vážim a obdivujem.

Ste autorkou všetkých šperkov, ktoré využíva?

Pokiaľ viem, nosí aj iné, od iných tvorcov, ale je pravdou že väčšinu šperkov som pre ňu vytvorila ja.

Aké má na vás požiadavky?

V tvorbe mi necháva slobodu. Aj preto to veľmi rada robím.

Šperk pre prezidentku sa vždy snažíte prispôsobiť udalosti, na ktorú je určený?

Áno. Výrobu vždy vopred konzultujem s jej stylistkou Sandrou Žigovou. Snažím sa, aby boli šperky jemné, decentné a zároveň elegantné. Musia ladiť s udalosťou, odevom a farebnosťou šiat pani prezidentky.

Na ktorý zo šperkov, ktoré ste vyrobili pre prezidentku, ste najviac hrdá?

Každý šperk je niečím špecifický. No, pre mňa bola česť, keď mala na sebe moje Zlaté lístky s perlou pri príležitosti stretnutia s pápežom vo Vatikáne. Ďalšou podobne významnou udalosťou bola návšteva u dánskeho kráľa. Mala na sebe krásne červené šaty od Borisa Hanečku a brošňu v tvare kométy, ktorú som vytvorila zo striebra a perál. Pekne spolu ladili. Pre pani prezidentku som vyrobila aj ručne tepanú striebornú brošňu, ktorú mala na stretnutí v Poľsku pri príležitosti spomienky na druhú svetovú vojnu. Jednalo sa o symboliku japonského znaku Enso, ktorý je znakom osvietenia, sily, materstva, ženskosti a kolobehu života. Do šperku som zasadila sedem rubínov, ktoré boli symbolom preliatia krvi obetí vojny.

Z akých materiálov šperky pre prezidentku tvoríte?

Väčšinou pracujem s prírodnými materiálmi, ale aj so striebrom a zlatom. Využívam aj perly a drahé kamene.

Ako sa šperkárke Nataši Štefunkovej spolupracuje s Irenou Biháriovou? Čítajte na ďalšej strane!

Ako dlho vám trvá výroba jedného šperku?

Záleží to od toho, či sa jedná o jednoduchší alebo zložitejší šperk. Ak sa jedná o prsteň, náhrdelník alebo náušnice bez kameňa, môžu byť hotové aj do týždňa. Ak je v nich použitý kameň či perla, trvá to o niečo dlhšie. Brošňa je technicky zložitejší šperk a jej výroba trvá dlhšie. Musí totiž rešpektovať telo nositeľa a byť správne vybalansovaná. Záleží aj od témy a výtvarného návrhu a tiež od toho, či sa mi podarí šperk vymyslieť hneď, alebo nad ním premýšľam dlhšie.

Z kadiaľ beriete inšpiráciu?

Príroda ma od malička fascinovala svojou farebnosťou a tvarmi. Umelecké dielo, ktoré vychádza z prírody, je podvedome oku lahodiaca. Niekedy človek ani presne nevie popísať prečo sa mu dielo páči, len vie, že má z toho dobrý pocit. Z prírody rada čerpám aj ja, no väčšinou ju nekopírujem, ale posúvam to po výtvarnej stránke.

Kto sú vaši ďalší klienti?

Sú medzi moji kamaráti a známi, ale aj slovenské a zahraničné političky, herečky a spisovateľky. Pre mňa sú veľmi milí klienti manželia alebo priatelia, ktorí prídu vybrať šperk pre svoje drahé. Veľmi rada totiž tvorím šperky, ktoré sú darované z lásky. Často sú to tajné darčeky a preto si vždy najprv spolu sadneme a predebatujeme, čo má daná dáma rada, čo sa jej páči, či bude šperk nosiť denne alebo príležitostne a niečo pekné spolu vymyslíme. Ďalšou skupinou sú šperky a darčeky k narodeninám, výročiu alebo snubné prstene a obrúčky. Krásnou témou sú pre mňa aj dedičné šperky.

Vaše šperky nosí aj politička Irena Biháriová. 

Má viacero šperkov, ktoré strieda podľa príležitosti. Jeden z nich si zobrala aj na podporu fínskej premiérky Sanny Marin, ktorá sa odfotila s veľkým výstrihom, v ktorom figuroval šperk na nahom tele. Ľudia hneď začali vášnivo diskutovať o tom, či je vhodné aby sa politička takto fotila. V podobnom duchu sa preto dalo odfotografovať viacero svetových političiek, pričom ich výstrihy zdobili šperky dizajnérov z ich krajín. Irena Biháriová mala vo výstrihu môj strieborný šperk s ruženínom na dlhej retiazke. Vyzeralo to veľmi pekne.

Ako sa vám s ňou spolupracuje?

Veľmi dobre. Čo sa týka šperkov, máme podobný vkus (úsmev). Je to pre mňa česť, že spolupracujem s dámami ako je pani prezidentka, alebo pani Irena Biháriová. Vážim si, že mi dávajú dôveru a sú s mojou tvorbou spokojné.

Pracujete aj ako scénografka a kostýmová výtvarníčka. Aké bolo pre vás obdobie pandémie?

Spočiatku to bolo pre mňa ťažké. Mala som strach z neznámeho a obavu o zdravie. Na začiatku pandémie to asi veľa ľudí prežívalo podobne. Scénografiu a kostýmové výtvarníctvo som, žiaľ, robiť nemohla. Našťastie sa avšak venujem viacerým odvetviam umenia, takže som mala viac času na tvorbu šperkov a venovala som sa aj ilustráciám. Takto som si mohla vyčistiť hlavu a nerozmýšľať nad tým, čo sa deje.

Aké sú najnovšie trendy v šperkárstve? Čítajte na ďalšej strane!

Bolo by možné sa na Slovensku uživiť čisto šperkárstvom?

Je to trochu komplikované. Pokiaľ viem, veľa z nás šperkárov má ešte iné povolanie, alebo iný umelecký odbor, ktorému sa venujú.

Sú na Slovensku šikovní šperkári?

Na Slovensku je veľa šikovných a talentovaných šperkárov. Momentálne som pyšná na Petra a Janu Machatovcov, ktorí vyhrali Krištáľové krídlo. Tešila som sa, keď ocenili ich prácu, pretože sú obaja mimoriadne talentovaní. Pochváliť musím aj moje kolegyne Danku Tomečkovú a Miu Čopíkovú z nášho ateliéru Ovál v Novej Cvernovke a mojich bývalých pedagógov z VŠVU Kristýnu Španihelovú a Karola Weisslechnera, ktorých tvorbu obdivujem, ale aj mnohých iných.

Ako by si mal človek vybrať správny šperk?

Najdôležitejší je vkus a pocit. Záleží aj od toho, či ho chceme dať ako dar, pre koho je určený a v akom veku je obdarovaný. Či je to darček z lásky alebo oficiálny dar. Je veľmi veľa kritérií, podľa čoho vyberať.

Aké trendy sú teraz v šperkárstve?

V súčasnosti sa pri šperkoch podobne ako v móde sa riadime vlastným vkusom. Nosiť sa teda môže všetko. Od klasického šperku z komerčného zlatníctva cez bižutériu až po autorský šperk. Materiál sú rôzne. Využívajú sa drahé kovy, ale aj 3D tlač, akryláty, plasty, penový hliník, prírodniny či dokonca nájdené predmety a fotografická tlač, ktoré sa môžu zakomponovať do šperku. Je to široké pole možností, ktoré ponúka veľký priestor na tvorbu.

Aké materiály používate vy?

Najradšej prírodné materiály. Napríklad perleť, perly, koral, mušle, strieborné a zlaté kovy a drahé kamene. Často ma jeden kameň inšpiruje k celému dizajnu šperku. Je to krásna práca a veľmi ma napĺňa.

Mohlo by vás zaujímať: