NASA dnes uverejnila snímku dňa, ktorá je zo Slovenska: Čo na nej známy fotograf zachytil?
13. 1. 2025, 16:35 (aktualizované: 13. 1. 2025, 16:40)
Na zdanlivo tuctovej fotografii slovenského úsvitu zachytil známy český astrofotograf niečo veľmi nezvyčajné. Snímku odfotil včera pri obci Gemer. Prečo zaujala aj americkú NASA?
Zdroj: Petr Horálek
Zdroj: Petr Horálek
Zdroj: Petr Horálek
Galéria k článku
Fotografiu pri obci Gemer neďaleko mesto Tornaľa vytvoril 12. januára český astrofotograf Petr Horálek z Fyzikálneho ústavu Slezskej univerzity v Opave. "S nervami som naháňal miesto s jasnejším nebom. Prešiel som preto viac ako 300 km," prezradil. Napokon sa oplatilo, pretože sa mu podarilo okrem úsvitu zachytiť aj kométu.
Kométa C/2024 G3 ATLAS je taká jasná, že sa dá zaznamenať aj minúty pred východom Slnka. "Kométa ATLAS je teraz naozaj jasná, ale tiež veľmi blízko Slnka," vysvetľuje NASA. Inak by bola jednou z najpozoruhodnejších komét posledných rokov. Práve dnes, 13. januára bude najjasnejšia a najbližšie k Slnku, len asi 14 miliónov kilometrov. Fotografi po celom svete sa ju preto pokúsia zaznamenať na dennej oblohe.
Zdroj: Petr Horálek
Fotografiu pri obci Gemer vytvoril 12. januára český astrofotograf Petr Horálek.
"Ak sa to podarí, bude to takmer na deň presne 18 rokov po tom, čo naposledy bola takto zaznamenaná podobne jasná kométa McNaught -14. januára 2007," vysvetľuje Horálek. Osud kométy je stále neistý. "Existuje nádej, že kométa ATLAS prežije svoj blízky prechod blízko Slnka a zostane dostatočne jasná na to, aby ju bolo možné vidieť voľným okom v najbližších dňoch," objasňuje astronóm NASA.
Ak dnes teda kométa "prežije" prelet v blízkosti Slnka, bude ju vidieť aj na večernej oblohe za súmraku. "V ďalších dňoch, približne do 17. januára, bude možné - ale opäť veľmi ťažko - kométu vyhľadať 20 minút po západe Slnka extrémne nízko nad juhozápadným obzorom," konštatuje Horálek. Potom kométa definitívne zmizne na južnej pologuli.