Najznámejšia socha v Piešťanoch zmizla: Slávneho barlolámača najbližšie týždne neuvidíte
19. 4. 2025, 13:20 (aktualizované: 22. 4. 2025, 9:09)

Zdroj: FB/Mesto Piešťany
Neodmysliteľnou dominantou Piešťan je bronzová socha muža, ktorý láme barlu. Barlolámač, ktorý minulý rok oslávil okrúhle 90. výročie, však teraz miestnym i turistom zmizol z očí.
Zdroj: archív kúpeľov
Zdroj: kop
Zdroj: Ivan Pastor, Život
Galéria k článku
Socha barlolámača je svetoznámym symbolom kúpeľného mesta a patrí aj k nafotografovanejším objektom Piešťan. V týchto dňoch ho však ľudia neuvidia. Počas renovácie okolia ju stavebníci zabalili do geotextílie, aby sa zabránilo jej poškodeniu, informuje portál spravy.stvr.sk.
Poškodený podstavec
Bronzová socha stojí na priečelí Kolonádového mosta už od roku 1933 a je dielom akademického sochára Roberta Kühmayera. Dielo malo poškodený podstavec a primátor Piešťan Peter Jančovič upozornil aj na podnož barlolámača, kde sa nachádza fontána. Ako uviedol, tú obnovujú podľa pôvodného projektu Emila Belluša, ktorý nebol nikdy zrealizovaný.
Zdroj: FB/Mesto Piešťany
V týchto dňoch ľudia sochu barlolámača neuvidia.
Trysky malej fontány pod sochou budú po dokončení znázorňovať vyvieranie piešťanských termálnych prameňov. Práce v okolí sochy by mali byť ukončené do začiatku letnej turistickej sezóny.
Kto stojí za vznikom slávnej sochy?
Budovateľom piešťanských kúpeľov, ktorý ich vo svete preslávil, bol slovenský podnikateľ židovsko-maďarského pôvodu Ľudovít Winter. Kúpele si v roku 1889 prenajal ešte jeho otec Alexander od grófa Františka Erdödyho a o rok neskôr ich už jeho syn aj viedol.
Zdroj: tasr
Bronzová socha Ľudovíta Wintera je umiestnená na Kolonádovom moste v Piešťanoch.
V roku 1894 požiadal Ľudovít Winter začínajúceho kresliara nemeckého pôvodu Artura Heyera, aby navrhol jednoduchý symbol uzdravenia, ktorý by dal vytlačiť na plagát. Chcel tak vo svete spropagovať piešťanské kúpele. Skica lámača barly, ktorú mu o pár dní Heyer predstavil, sa mu zapáčila.
Zdroj: Vladimír Kampf
Slávna piešťanská socha.
Po celej Európe vtedy postava barlolámača vyvolala senzáciu a začali vznikať aj jeho napodobeniny. Winter preto musel svoj patent chrániť aj súdnou cestou. Do podoby bronzovej sochy, ktorej autorom bol Robert Kühmayer, sa barlolámač dostal v roku 1933, keď ho odliala firma Barták v Prahe. Jediný rozdiel oproti kreslenej predlohe bol ten, že socha láme barlu v rukách, na papieri to bolo cez koleno.