Najdrahšie stavby Slovenska: Foto číslo osem vás dostane! Pozrite na tú nádheru
27. 12. 2022, 20:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:45)

Zdroj: Peter Kresánek
Najväčšími pokladmi Slovenska sú drevené chrámy. Unikátne stavby z dreva, postavené bez použitia jediného železného klinca. Pozrite, o akej nádhere je reč! Foto číslo 8 vás dostane!
Zdroj: Ingrid Timková
Väčšina z drevených chrámov bola vystavaná na východnom Slovensku. V obciach, kde sa usídlili katolíci východného obradu. Najmä na severe východného Slovenska sa dodnes zachovalo prevažne na pôvodných miestach 42 drevených chrámov. Vznikali v rôznych časových obdobiach 17. – 19. storočia. Vo všetkých dominuje jednoduchosť a pravdivosť, márne by ste tam hľadali luxus a honosnosť.
Zdroj: Ingrid Timková
Gréckokatolícky drevený chrám Ochrany Presvätej Bohorodičky z Mikulášovej je z roku 1730 V roku 1931 bol prenesený do Bardejovských Kúpeľov, kde až dodnes priťahuje pozornosť návštevníkov. Zrubová stavba chrámu je osadená na kamennom základe a je trojdielna, trojpriestorová a trojvežová s troma krížmi. Hlavná veža má stĺpovú konštrukciu. Ostatné dve sú cibuľkovitého tvaru. V hlavnej veži sa nachádza jeden zvon.
Zdroj: Ingrid Timková
Ikonostas v chráme z Mikulášovej má päťradovú architektúru na piatich poschodiach. Originál pochádza z 18. storočia. Skelet ikonostasu je pôvodný, rovnako ako cárske dvere aj ikony prorokov. Má dvojkrídlové cárske dvere. Na vrchu je šesť medailónov - štyria evanjelisti a dva medailóny Zvestovania. Namiesto Poslednej večere nad nimi je Mandylion. Uprostred je trojramenný kríž.
Zdroj: Ingrid Timková
Gréckokatolícky drevený chrám svätého Mikuláša v Bodružali je z roku 1658, je jeden z najstarších. Hlavná veža je dvojdielna, dohora sa zužujúca, pokrytá doskami a lištami. V podstreší sú malé ozvučné otvory zaujímavého tvaru. Vo veži sa nachádzajú tri zvony, najstarší je z roku 1759.
Zdroj: Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Bodružalský ikonostas je jedinečný a výnimočný tým, že ako jediný známy ikonostas je maľovaný z oboch strán. Na zadnú stranu pôvodného ikonostasu zo 17. storočia bol v 18. storočí namaľovaný súčasný ikonostas. Centrálne cárske dvere sú dvojkrídlové, zlátené a bohato vyrezávané. Sú osadené šiestimi medailónmi, dvoma ikonami Zvestovania Bohorodičke a štyrmi evanjelistami. Na ostení cárskych dverí sú zobrazení svätý Bazil Veľký a svätý Ján Zlatoústy, nad nimi v hornej časti je Boh Otec. Ikonostas je štylizovaný v miešanom slohu barokovo-rokokovej ornamentiky. Hlavný oltár je barokový, so starším obrazom Ukrižovania. Vzácnosťou je i nástenná maľba z 18. storočia zobrazujúca Posledný súd a Ukrižovanie. Tento chrám bol 7. júla 2008 zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO na základe výnimočnej celosvetovej hodnoty.
Zdroj: Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Gréckokatolícky drevený chrám svätej Paraskevy v Dobroslave je z roku 1705. Koncom druhej svetovej vojny bol chrám poškodený. V rámci jeho obnovy bola architektúra chrámu rozšírená o dve bočné kaplnky, čím pôdorys nadobudol tvar kríža, čo je medzi drevenými chrámami na východe Slovenska unikát. Chrám je päťdielny, päťpriestorový, postavený na nízkom kamennom základe. Je ozdobený troma vežami a piatimi krížmi. Podľa zoznamu z roku 1915 tu boli pôvodne štyri zvony. V súčasnosti je vo veži už iba jeden zvon z roku 1790.vIkonostas v tomto chráme má päťradovú architektúru. Je národnou kultúrnou pamiatkou s ikonami umiestnenými na piatich poschodiach. Pochádza z druhej polovice 18. storočia.
Zdroj: Ingrid Timková
Rímskokatolícky kostol sv. Františka z Assisi v Hervartove je z 15.storočia. Tvorí loď obdĺžnikového tvaru, má polygonálne presbytérium, malú sakristiu a podvežie. Unikátny výraz gotickej stavby dodávajú štíhle obdĺžnikové okná a strmá vysoká sedlová strecha pokrytá šindľom.
Zdroj: Ingrid Timková
V interiéri hervartovského chrámu obloženom zvislým doskovým obkladom je po celej ploche bohatá maliarska výzdoba s figurálnym a rastlinným motívom. Vzácnou pamiatkou na obdobie reformácie je polychrómovaná drevená krstiteľnica zo 17. storočia, patronátna lavica s vyrezávanými bočnicami a strieškou a tabuľový obraz Posledná večera.
Zdroj: Ingrid Timková
V Hervartove sú figurálne motívy Adama a Evy v raji, Boja sv. Juraja s drakom a Podobenstva o múdrych a pochabých pannách, ktoré patria k najvzácnejším v chráme, dopĺňajú citáty z Biblie v latinčine, biblickej češtine a slovenčine.
Zdroj: Ingrid Timková
Vo svätyni v Hervartove sa vyníma hlavný oltár s vyobrazením Panny Márie, sv. Kataríny Alexandrijskej a sv. Barbory so štyrmi štítovými nadstavcami s kráľmi Šalamúnom a Dávidom a dvojstrannými vyobrazeniami prorokov Eliáša a Habakuka a Daniela a Jonáša.
Zdroj: Eva Štenclová
Aj na strednom Slovensku sa zachoval drevený kostol. Je v Hronseku, postavili ho v roku 1726. Je jediný u nás s prvkami škandinávskej architektúry. Má pôdorys kríža, na chóroch sú terasovite usporiadané lavice. Miest na sedenie je 1100.
Zdroj: Eva Štenclová
Chrám v Hronseku má šesť oltárnych obrazov, ktoré sa striedajú podľa sviatkov v cirkevnom roku. Organ je z roku 1764 od banskobystrického majstra Martina Podkonického. V chráme bol 15. septembra 1847 sobášený Andrej Braxatoris – Sládkovič s hronseckou devou Antóniou Júliou Sekovičovou. V dobe stavby kostola postavili aj zvonicu a vysadili dve lipy na nádvorí chrámu, ktoré sú dodnes ozdobou evanjelickej farnosti v Hronseku.
Zdroj: Ingrid Timková
Gréckokatolícky drevený chrám Ochrany Presvätej Bohorodičky v Hunkovciach je z 18. storočia. V tomto chráme ikonostas chýba. V čase frontových bojov v jeseni 1944 bol značne poškodený a opravený v roku 1947.
Zdroj: Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Gréckokatolícky drevený chrám Ochrany Presvätej Bohorodičky v Jedlinke je z roku 1763. Je postavený v zrubovom štýle. Na hlavnej chrámovej veži sú vyrezané jedinečné zvukové otvory vo forme trojuholníka, visia v nej tri zvony. Kovanie dverí je ešte z obdobia, kedy bol tento drevený chrám postavený. Na ľavej strane svätyne sa nachádza žertveník pre prípravu obetných darov pre božskú liturgiu so vzácnou ikonou Presvätej Bohorodičky Ochrankyne, ktorá pochádza z 18. storočia.
Zdroj: Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Gréckokatolícky drevený chrám svätého Jána Krstiteľa v Kalnej Roztoke je z roku 1750. Je jedinečný tým, že jeho drevené steny sú zvonka i z vnútra omietnuté a natreté vápnom v snahe uchrániť chrám pred nepriaznivým počasím. Má osobitnú ikonami ozdobenú stenu s tromi dvermi, ktorá stojí medzi chrámovou loďou a svätyňou, tento ikonostas pochádza zo 17. storočia. Stojí pri ňom drevená zvonica s dvoma zvonmi. Starší zvon pochádza z roku 1908, mladší zvon je z roku 1993.
Zdroj: Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Gréckokatolícky drevený chrám Stretnutia Pána so Simeonom v Kožanoch je z roku 1760. V hlavnej veži visia tri zvony. Jeden z nich pochádza z roku 1406. Predstavuje preto raritu medzi zvonmi v drevených chrámoch na Slovensku. Chrám má ikonami ozdobenú stenu s dvomi dvermi z 18. storočia.
Zdroj: Ingrid Timková
Gréckokatolícky drevený chrám svätého Lukáša v Krivom je z roku 1826, je charakteristický svojou masívnosťou a jednoduchosťou. Celý objekt má zjednotený obdĺžnikový pôdorys s polygonálnou svätyňou, predĺženou loďou a štvorcovou vežou. Veža vyrastá z predsiene, je vertikálne obložená doskami a lištami a zavŕšená je barokovou laternou s makovicou a krížom. V jej vnútri sa nachádzajú dva zvony. Jeden zvon pochádza z roku výstavby chrámu. V dôsledku ošindľovania svätyne a lode a olatovania predsiene pôsobí chrám dojmom jednodielnej stavby.
Zdroj: Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Vzácny ikonostas v obci Krivé tvoria ikony z rôznych časových období. V hlavnom rade sú v strede vyrezávané kráľovské dvere s medailónmi evanjelistov a výjavmi zvestovania. Obzvlášť zaujímavými sú aj ikony mimo ikonostasu, pochádzajú zo 16. storočia.
Zdroj: Ingrid Timková
Gréckokatolícky drevený chrám svätého Michala v Ladomirovej je z roku 1742. Patrí k architektonicky najhodnotnejším a najreprezentatívnejším chrámom východného obradu na Slovensku. Je zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO na základe výnimočnej celosvetovej hodnoty. Ikonostas má päťradovú architektúru, s ikonami rozmiestnenými na piatich poschodiach. Pochádza z polovice 18. storočia. Pri chráme je postavená mohutná zvonica stĺpovej konštrukcie. Strecha je pyramidálna, pokrytá šindľami. Nad cibuľkou je jednoramenný kríž. Pôvodne tu boli štyri zvony, z toho jeden z roku 1742. V súčasnosti sú v externej zvonici iba tri zvony.
Zdroj: Ingrid Timková
Gréckokatolícky drevený chrám svätých Kozmu a Damiána v Lukove-Venécii je z roku 1708 Pôvodne stál v obci Nová Ves pri Novom Sonči v Poľsku. Odtiaľ ho obyvatelia Venécie kúpili, rozobrali, previezli a na novom mieste znova postavili. Spodná časť veže je z juhu netypicky otvorená a prístupná. Ikonostas má štvorradovú architektúru s kánonickou štruktúrou. Pozlátené cárske dvere sú zdobené ornamentom viniča a šiestimi medailónmi. Vo svätyni je barokový oltár s výjavom Najsvätejšej Trojice.
Zdroj: Ingrid Timková
Gréckokatolícky drevený chrám Ochrany Presvätej Bohorodičky v Nižnom Komárniku je z roku 1938. Bol postavený pravdepodobne v polovici 18. storočia, počas prvej svetovej vojny vyhorel. Ako jediný gréckokatolícky chrám na Slovensku postavený v zrubovom štýle pod dohľadom architekta. Na konci druhej svetovej vojny, v roku 1944, bola celá obec kompletne zničená a chrám poškodený. Po skončení vojny ho v roku 1946 opravili. Ikonostas pochádza z prvej polovice 18. storočia. Má netypickú trojradovú architektúru. Na ikonostase chýba rada ikon veľkých byzantských sviatkov. Ikony prorokov visia na stene svätyne. Na severnej strane chrámu stojí drevená zvonica s jedným zvonom. Veža zvonice s trojramenným krížom je pokrytá plechom.
Zdroj: Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov
Gréckokatolícky drevený chrám svätej Paraskievy v Potokoch je z roku 1773. Ani počas dvoch svetových vojen nebol poškodený. Oltár vo svätyni pochádza z 18. storočia. Na ľavej strane svätyne sa nachádza žertvevík na prípravu eucharistických darov so vzácnou ikonou Krista z 18. storočia. Ikonostas je koncipovaný dozelena s jemným náznakom mramorovania, stĺpiky sú ozdobené vyrezávanými vyobrazeniami vinnej révy a sú pozlátené. Vo zvonici pri chráme visia tri zvony. Jeden z nich pochádza z roku 1839.
Zdroj: Ingrid Timková
Gréckokatolícky drevený chrám svätého Michala v Príkrej je z roku 1777. V tridsiatych rokoch 20. storočia bol chrám z pôvodného miesta prenesený o niekoľko desiatok metrov vyššie. Počas vojnových čias bol chrám poškodený, dva roky po vojne ho opravili. Pôvodný ikonostas v miešanom barokovo-rokokovom klasicistickom štýle a za ním stojaci hlavný oltár s obrazom Ukrižovania pochádzajú z 18. storočia, niektoré ikony sú o storočie staršie, zrejme prenesené z iného staršieho chrámu. Najvzácnejšia je ikona svätého Mikuláša zo 16. storočia, ktorá patrí medzi najcennejšie ikonopisecké pamiatky na Slovensku.
Zdroj: Ingrid Timková
Gréckokatolícky drevený chrám svätého Lukáša z Tročan je z roku 1739. Pravdepodobne ide o najstarší drevený chrám východného obradu nielen na Slovensku, ale v celej karpatskej oblasti. Podľa štýlu chrámu jednoznačne patrí najneskôr na rozhranie 15. až 16. storočia.
Zdroj: Ingrid Timková
Chrám v Tročanoch bol zrejme privezený z neďalekej obce Rešov, o čom svedčia záruby na drevených trámoch a pamätný nápis na ikone Ukrižovania. Je v ňom neúplný ikonostas, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, s viacerými vzácnymi ikonami.
Zdroj: Ingrid Timková
Gréckokatolícky drevený chrám svätých Kozmu a Damiána vo Vyšnom Komárniku je z roku 1924. Prvý bol v obci postavený okolo polovice 18. storočia. Pôvodne bol vo veži jeden zvon z roku 1909, dnes sú vo veži zavesené štyri zvony. V chráme chýba chór. Zaujímavosťou tohto chrámu sú vysoké okná vo svätyni a chrámovej lodi.