Reklama

Nádherné. Ján zachytil na hrebeni Nízkych Tatier raritný úkaz, majte oči na stopkách

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
 
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected
    Reklama

    Juliána Bieliková

    Vedúca oddelenia Slovensko

    Neuveriteľné zábery sa podarili nafotiť Jánovi na hrebeni Nízkych Tatier. Pri pohľade z Chabenca na Kotliská zachytil raritné vidmo. Veď sa ním pokochajte.

    Horolezci si tradujú, že tento úkaz znamená privítanie od hôr. Vnímajú ho pozitívne. Sú však aj legendy, ktoré vidmo chápu ako varovanie, či dokonca aj predzvesť smrti.

    Úkaz bol prvýkrát opísaný nemeckým vedcom Johannom Silberschladom ešte v roku 1780. Ten ho spozoroval počas letu balónom nad horou Brocken v pohorí Harz.

    Zdroj: fb Tatry/ Lukáš Elischer

    Vidmo je opradené tajomnými historkami

    Podmienky na vznik vidma sú obvykle vo vyšších nadmorských výškach a vtedy, keď je vzduch plný kvapiek dažďa či hmly. Cez tie sa potom svetlo rozptýli a ak na pozorovateľa svieti slnko nízko nad obzorom, jeho tieň sa potom premietne na oblaky alebo hmlu pod ním.

    Niekedy je vidmo viditeľné aj z lietadiel, ak sú v tom správnom postavení.

    Zdroj: Juliána Bieliková

    Niekedy je vidmo viditeľné aj z lietadla.

    Vidmo je ľudový názov pre takzvaný Brocknerov prízrak alebo Brocknerovo spektrum. Tieň, ktorý vrhá pozorovateľ, sa potom zobrazí na hornej hranici hmly a okolo neho vznikne kruh dúhových farieb.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Tajomný úkaz v slovenských Tatrách: TOTO ste určite ešte nevideli
      Zdroj: fb Tatry

      Naozaj raritné zábery sa podarili nafotiť Janovi Krchnavému, ktorý ich zverejnil vo facebookovej skupine Vysoké Tatry. Spravil ich na hrebeni Nízkych Tatier pri pohľade z Chabenca na Kotliská.

      "Fotografie vznikli pred týždňom 13. novembra na hrebeni Nízkych Tatier medzi Chabencom a Poľanou. V ten deň boli ideálne podmienky – inverzná oblačnosť (hmla) sa prevalovala v správnej výške. Obrázky vidma vznikli v priebehu jednej hodiny na troch rôznych miestach hrebeňa," prezradil nám Ján. Dopĺňa, že ich nafotil mobilom Samsung aj kompaktom Canon PowerShot G7X.

      "Strávil som s kamarátom 27 hodín v Nízkych Tatrách s prenocovaním na útulni Ďurková. Vychádzali sme aj končili sme v Jasnej. Bolo ideálne turistické počasie: teplota okolo nuly, slabý vietor a ďaleká dohľadnosť. Prvý deň sme boli odmenení krásnym západom slnka a druhý deň sme sa dívali na more oblakov v dolinách s bonusovým vidmom. Za viac ako 50 rokov túlania po horách som sa stretol s týmto úkazom 6-7 krát, ale teraz to bolo najkrajšie a najfotogenickejšie," vysvetľuje Ján.

      Jeho úžasné fotografie nájdete v galérii.

      Anketa

      Videli ste už úkaz s názvom vidmo?

      • Áno, je to nádherné41%
      • Ešte nie, ale chcem to vidieť58%

      Hlasovanie bolo ukončené

      Autori článku

      Juliána Bieliková

      Vedúca oddelenia Slovensko
      Vyštudovala filozofiu a právo. Novinárčine sa začala venovať v roku 2005. Od roku 2014 pôsobila v týždenníku PLUS 7 DNÍ ako politická a investigatívna reportérka. V súčasnosti vedie regionálne oddelenie a pripravuje podcast Svet zločinu.
      Editorka regiónov a dlhoročná reportérka. Aktívne ju zaujíma regionálna politika, život bežných ľudí na Slovensku a hľadanie pomoci bezmocným tam, kde zlyháva štát a spoločnosť.