Reklama

Na umelú inteligenciu v horách zabudnite! Môže vás zviezť z cesty do nebezpečenstva

Reklama

Na poľskej strane Vysokých Tatier sa odohral naozaj nezvyčajný prípad. Do problémov sa dostala skupina turistov, ktorá sa pri plánovaní trasy rozhodla využiť umelú inteligenciu. Ocitli sa tak v ohrození života a zasahovať museli aj horskí záchranári.

Tri osoby uviazli vo víchrici v zľadovatenom teréne, keď sa pokúšali prejsť náročným terénom. Záchranárov privolali práve preto, že si zvolili trasu, ktorú im odporučila umelá inteligencia, informoval portál tvnoviny.sk. ChatGPT im navrhol najkratšiu cestu, no nezohľadnil ich skúsenosti ani podmienky, ktoré v horách panovali.

"Bohužiaľ, systém nebral do úvahy náročnosť terénu ani fakt, že ide o zimu s extrémnymi podmienkami,“ vysvetlil pre portál horský záchranár Andrzej Marasek.

Zdroj: HZS

Do problémov sa dostala skupina turistov, ktorá sa pri plánovaní trasy rozhodla využiť umelú inteligenciu. (Ilustračná fotka)

„Je to prvýkrát, čo sme pomáhali turistom, ktorí sa spoliehali na ChatGPT. Svojím spôsobom týmto prepísali dejiny horskej záchrany v Tatrách," priznal.

Podľa čoho sa treba orientovať?

Keď sa o tomto prípade dozvedeli aj slovenskí horskí záchranári, len neveriacky krútili hlavami. „Ani som netušil, že ľudia sa aj v takýchto prípadoch spoliehajú na umelú inteligenciu,“ začal Igor Trgiňa, zástupca riaditeľa Horskej záchrannej služby (HZS).

Ľudia nech sa orientujú podľa regulárnych mapových podkladov, buď podľa papierových máp alebo nejakých osvedčených mapových aplikácií,“ uvádza Trgiňa.

Zdroj: archív Igor Trgiňa

Igor Trgiňa je horským záchranárom. Len neveriacky krútil hlavou, keď sa o tomto prípade dozvedel.

Podľa neho si ľudia priamo v aplikácii, ak sú počítačovo zdatní, vedia túru aj naplánovať. „Ak teda môžu chodiť mimo turistických chodníkov,“ poznamenal. „V prvom rade by sa mali na slovenskej strane pohybovať iba po turistických chodníkoch,“ zdôrazňuje záchranár.

Ak budú mať správny mapový podklad, teda aplikáciu, tak ich bude držať na trase. Prípadne ich zorientuje, ako sa na značenú turistickú trasu, z ktorej zídu, vrátia,“ vysvetľuje.

Čo robiť, ak máte v horách problém?

Horská služba nemá žiadnu aplikáciu, podľa ktorej by sa ľudia mohli orientovať. Využiť však môžu aplikáciu Horskej záchrannej služby, keď sú v tiesni. „Cez túto aplikáciu ich vieme lokalizovať, prípadne si tam vedia spustiť položku s názvom Anjel strážny,“ hovorí. Mobilný telefón potom v pravidelných intervaloch vysiela signál, podľa ktorého je vidieť, kde sa pohybujete, prípadne, kedy váš signál HZS naposledy stratila.

Zdroj: Veronika Mihaliková

Ak sa vám na túre niečo neočakávané stane, treba zavolať na tiesňovú linku HZS 18 300, prípadne použiť aplikáciu HZS. (Ilustračná fotka)

Ak sa vám na túre niečo neočakávané stane, treba zavolať na tiesňovú linku HZS 18 300, prípadne použiť už spomínanú aplikáciu HZS. Musíte mať však signál. „Ak ho nemajú, tak im telefón ani umelá inteligencia nepomôže," upozorňuje. „Vtedy im pomôže akurát tak buzola a papierová mapa,“ hovorí.

Po tejto skúsenosti v Poľsku v žiadnom prípade neodporúčam turistom používať umelú inteligenciu,“ dodáva Igor Trgiňa.

Autor článku

"Odkedy som sa naučil písať a čítať, odvtedy píšem a čítam. Kedysi som písal o všetkom, čo bolo zaujímavé, dnes píšem hlavne o ľuďoch a ich životných príbehoch. Najkrajšie, najzaujímavejšie, ale i veľmi smutné príbehy vie naozaj napísať len život."