Reklama

Na Slovensku máme novú jaskyňu: Nečakali by ste, kde ju jaskyniar objavil

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Prejdite sa po dne nádrže. Cestičkami po dne sa dostanete stovky metrov do Liptovskej Mary
    Reklama

    Vďaka klesnutej hladine vody v nádrži Liptovská Mara vznikla na jej dne jaskyňa. Je síce veľmi krátka, ale podľa jaskyniara sa tento priestor dá za jaskyňu považovať.

    Vodná nádrž Liptovská Mara je v súčasnosti poloprázdna a vďaka klesnutej hladine vody tam vznikla jaskyňa. Pre TASR to potvrdil jaskyniar a dočasne vymenovaný riaditeľ Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši Peter Holúbek.

    Vzniknutý priestor sa dá podľa neho považovať za jaskyňu, pretože vznikla prírodnými procesmi. „Jaskyňa vznikla vyplavovaním jemných sedimentov, čiže sufóznym procesom. Je to krátka lokalita s dĺžkou sedem metrov," uviedol.

    Zdroj: Vladimír Kampf

    Pri maximálnom naplnení priehrada Liptovská Mara zaplavuje územie s plochou takmer 27 štvorcových kilometrov.

    Jaskyňa je bezpečná, pokým je hornina zamrznutá. „Pri rozmrznutí a najmä dažďoch môže byť riziko prepadnutia nadložia, no vzhľadom na to, že strop je tvorený pieskovcovou vrstvou, tak je to riziko veľmi malé," objasnil Holúbek.

    Jaskyňa dlho nevydrží

    V okolí jaskyne, konkrétne oproti v brehu, sa nachádzajú ďalšie otvory, ale tam je činiteľ ich vzniku aj zoogenný, sú to brlohy bobrov. „Len čo hladina Liptovskej Mary stúpne, tak sa, samozrejme, lokalita zatopí a postupom času degraduje a zanikne," dodal jaskyniar.