Na psov striehne veľké nebezpečenstvo: Hrozia im popáleniny! Ako sa im vyhnúť?
11. 1. 2025, 15:30

Zdroj: Instagram/ zoraczoborova
Máte doma psa? Tak pozor, ak s ním idete von! Najmä teraz, keď sú vonku ľad a sneh alebo sú chodníky posypané soľou. Všetko to totiž labkám psov škodí. Hrozia im popáleniny!
Zdroj: AP/TASR/Danny Lawson
Zdroj: ARCHÍV T.B.
Zdroj: Roman Hanc
Galéria k článku
Pre psy je nebezpečný ľad, ale najmä chemický posyp. Ten môže domácim miláčikom spôsobiť vážne popáleniny, praskliny a iné poranenia. Vy si ich ani nemusíte všimnúť, no pes vám dá najavo, ak niečo nie je v poriadku.
Zdroj: moonmovie
Ľad a chemická soľ môže labky psov poraniť. Pred vychádzkou je dobré natrieť ich špeciálnym krémom.
Pokiaľ pes chodí po ľade alebo po miestach, ktoré sú chemicky posypané, môže mu to spôsobiť nepríjemné praskliny citlivej kože, čo môže viesť k bolesti a zápalom. Chemické posypy často obsahujú soľ alebo iné dráždivé látky, ktoré vyvolajú podráždenie kože a vysušia labky. Pes navyše môže chemikálie lízať z labiek, čo vedie k tráviacim ťažkostiam.
Na prechádzku psíky oblečte
Ideálne je predchádzať zraneniam a ďalším zdravotným problémom súvisiacim so zimou. „Zvieratá, ktoré žijú v teple a suchu v byte či v dome, nemajú hustú podsadu kožucha, preto môžu v zimnom období prechladnúť. Najhoršia je pre nich kombinácia vlhka, dažďa a vetra,“ upozorňuje veterinár Dušan Bútora.
Zdroj: woodHunt
Najmä menšie plemená ocenia v zime ochranné oblečenie.
Preto je vhodné dať im v nečase na prechádzky oblečenie, ktoré odpudzuje vodu a vietor. „V prípade silných mrazov je dobré potrieť im vankúšiky labiek vazelínou alebo špeciálnym krémom na to určeným,” nabáda veterinár.
Čo pes cíti?
Ako rozoznáte, či je váš pes v poriadku? „Ak je v pohode, tak ho teší byť vonku. Ak sa trasie, je zhrbený a zježený, je čas ísť domov a postarať sa o neho. Pooplachovať ho čistou, primerane teplou vodou a dobre ho osušiť,“ nabáda Dušan Bútora.
Ako uchrániť psa pred bolestivým zranením? Čítajte na ďalšej strane >>>
Keď sa vrátite so psom z prechádzky, treba mu labky osprchovať čistou vodou. „Ak si všimnete, že si často olizuje labky, kríva alebo má vankúšiky labiek červené, popraskané či opuchnuté, môže ísť o podráždenie alebo infekciu. Vtedy sa obráťte na veterinára, aby určil správnu liečbu,“ odporúča Svetozár Sadloň.
Zdroj: archív
Veterinár Svetozár Sadloň odporúča obrátiť sa s problémami na odborníka.
Hovorí, že je dobré nosiť aj na prechádzky fľašku s vodou a labky psovi občas opláchnuť. „Takáto starostlivosť je v zime nevyhnutná,“ dodáva odborník.
5 rád, ako sa starať o psie labky
Zdroj: Ivan Gran
Základom je labky po návrate z prechádzky poumývať.
1. Chráňte labky zvierat pred soľou a chemikáliami.
2. Používajte ochranné balzamy.
3. Investujte do ochranného oblečenia zvierat.
4. Pravidelne labky umývajte.
5. Udržiavajte labky v čistote.