Reklama

Múzeum v Ilave ukrýva poklad. Model basy vyrobil väzeň. Neuveríte, na čo v minulosti slúžil!

Reklama

Mestské múzeum v Ilave skrýva hotový poklad. Dominuje mu obrovský model Ilavskej väznice. Ten vyrobil väzeň, ktorý si v najprísnejšie stráženej base odpykával svoj trest. Z povaly niekdajšieho hradu ho zachránil bývalý riaditeľ väznice.

Model vyhotovil jeden z odsúdených, ktorý dostal do rúk podklady a pôdorysy. Zaberá veľkú časť prízemnej miestnosti a dá sa rozložiť. Vidno na ňom všetky chodby, poschodia, cely i nádvoria. Roky bol ukrytý na povale Ilavskej basy. Pri rekonštrukcii objektu si ho tu všimol bývalý riaditeľ ústavu Ladislav Resek. Bol poškodený.

L. Resek sa však rozhodol ho opraviť a po oprave model skončil v Mestskom múzeu na poschodí. Pri rekonštrukcii múzea v roku 2022, kedy sa prízemie zmenilo čisto na historickú expozíciu, bol model hradu premiestnený dole.

Je však pozoruhodné, na čo slúžil dokonalý model, ktorý dopodrobna zaznamenáva všetky zákutia basy aj ciel, v minulosti. "Málokto tuší, že v našom múzeu sa nachádzajú aj veci, ktoré súvisia s väzením. Ilavská história je ale úzko spätá aj s vývojom Ilavského hradu, z ktorého sa neskôr stalo väzenie," povedala Veronika Klobučníková z Mestského múzea v Ilave.

"Model hradu kedysi vyrábal jeden z odsúdených. Ten bol veľmi umelecky nadaný, čo si všimlo aj vedenie väznice. Dali mu preto všetky plány a bol oddelený od ostatných väzňov. Vyrobil takýto model hradu, ktorý hodnoverne korešponduje s tým ako hrad vyzerá," dodáva V. Klobučníková.

Neuveríte, k čomu model slúžil. Čítajte na ďalšej strane

A to nielen zvonku. Aj vo vnútri jednotlivých budov sú rozdelené chodby a cely. Model je natoľko presný, že sa dokonca stal učebnou pomôckou pre bacharov! "Tento model hradu neskôr slúžil aj ako didaktická pomcôka pre dozorcov, ktorí sa podľa neho vzdelávali a učili," dodala V. Klobučníková.

Okrem modelu hradu majú v múzeu aj imitáciu väzenskej cely z približne 50. rokov minulého storočia. "Máme v nej vyradené nábytky z väznice. Je tam stará posteľ, umývadlo, skrinky, záchod a takisto tam máme výrobky väzňov, ktoré vyrábali v rámci voľnočasových aktivít," upresňuje V. Klobučníková.

Kuriozitou je obrovská pirátska loď vyrobená z chleba. Tú zhotovil na doživotie odsúdený vrah, ktorý si odpykával v Ilavskej base trest.

Ilavská basa patrí spolu s ústavom v Leopoldove k najstarším na Slovensku. Ide o pôvodný gotický hrad. Jeho založenie sa pripisuje rytierskemu rádu Templárov. Slúžil na stráženie dôležitého brodu cez rieku Váh, pričom dohliadal na križovatku významných diaľkových ciest.

V roku 1856 bol kláštor s pomerne malými úpravami prebudovaný na celokrajinskú trestnicu pre väzňov s trestom odňatia slobody nad 10 rokov. V roku 1992 bolo v ústave Ilava vytvorené oddelenie na výkon výnimočných trestov odňatia slobody s kapacitou 41 miest. Tá sa v roku 2000 sa zvýšila na 73 miest.

Aktuálne si v Ilave odpykávajú trest tí najhorší zločinci zaradení do stredného a maximálneho stupňa stráženie. Odpykávajú si tu aj doživotné tresty. Celková kapacita ústavu je 860 osôb, z toho 180 miest je určených pre obvinených a 680 miest pre odsúdených.

Prečítajte si tiež:

Vyberáme pre vás niečo PLUS