MŔTVOLY s certifikátom pravosti: Podľa právnika je vystavovanie vypreparovaných tiel nelegálne
15. 10. 2023, 14:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:31)
Výstavu BODY WORLDS navštívilo po celkom svete viac ako 50 miliónov návštevníkov. Hoci ide podľa niektorých o kontroverzné ukazovanie ľudského tela, ľudia si môžu pozrieť, ako ľudské orgány vyzerajú, fungujú. Na výstave si dokonca môžu pozrieť a porovnať pľúca fajčiara a nefajčiara.
Zdroj: TONY STEFUNKO
Zdroj: TONY STEFUNKO
Zdroj: TONY STEFUNKO
Galéria k článku
V piatok 13. 10. v bratislavskom nákupnom centre Nivy otvorili netradičnú a pre niektorých aj kontroverznú výstavu s názvom Body Worlds.
Podľa kritikov je výstava v rozpore s etikou a navyše porušuje novelizovaný zákon o pohrebníctve z roku 2019. Trvať by mala až do 28. januára 2024. Inštitút pre ľudské práva a rodinnú politiku proti výstave spustil petíciu. Jej organizátor, právnik Patrik Daniška, tvrdí, že vystavovanie mŕtvych vypreparovaných tiel je neetické, ale aj nelegálne. Hovorí o tom totiž Zákon o pohrebníctve, konkrétne § 3 ods. 2, že „s ľudskými pozostatkami sa musí zaobchádzať dôstojne a tak, aby nedošlo k ohrozeniu verejného zdravia alebo verejného poriadku“ a § 4 ods. 1 písm. f) zakazuje „zaobchádzať s ľudskými pozostatkami alebo s ľudskými ostatkami spôsobom, ktorý sa dotýka dôstojnosti mŕtveho, etického cítenia pozostalých alebo verejnosti.“

Organizátor výstavy Gergely Tóth kritiku odmieta. Telá pochádzajú len od darcov, všetky ľudské telá, ktoré sú vystavené, majú certifikát pravosti. Podľa kurátorky Angeliny Whalley (63), manželky autora výstavy Gunthera von Hagensa (78), je výstava veľmi náučná a žiadne z plastinovaných tiel sa neprezentuje nijakým ponižujúcim spôsobom.
Kontroverziu na Slovensku spôsobila v minulosti výstava Body the Exhibiton, pretože vystavovala aj mŕtve telá, ktoré mali nejasný pôvod a mali pochádzať od čínskych politických väzňov, ale aj od bezdomocov zo Sibíri či z mŕtvych tiel z psychiatrických zariadení.
Bežní návštevníci však nevedia rozoznať, ktorá výstava je skutočný originál, pretože sa im vystavované plastinované telá zdajú byť rovnaké. Rozdiel je len v tom, že všetky mŕtve telá Günthera von Hagensa pochádzajú od darcov a nevyužíva telá čínskych politických väzňov, psychiatrických pacientov, bezdomovcov alebo iné nelegálne kúpené mŕtve telá. Práve z tohto je dnes obvinený čínsky profesor Suej Chung-ťin, ktorý kedysi zháňal telá práve pre von Hagensa.
Podľa Angeliny Whalley sa aj návštevníci týchto kopírovaných výstav sťažovali na úbohú kvalitu vystavovaných tiel a od Body Worlds si pýtali naspäť svoje vstupné. Spôsob, ako sa organizátori Body Worlds rozhodli proti tomuto bojovať, je vzdelávať ľudí. Podľa kurátorky výstavy sú veľmi otvorení i transparentní a o celom procese plastinácie dokážu hovoriť pred verejnosťou. Takisto vedia zdokladovať pôvod všetkých vystavovaných tiel, o ktorých sa však nedá zistiť komu patrili a dokonca ani rodina darcov nevie spoznať, či sa jedná o telo ich príbuzného.
Čo je plastinácia a ako prebieha?
Mŕtve telá sa najprv konzervujú vo formalíne, potom sa naplnia acetónom, ktorý zastaví všetky biologické procesy v tele, a následne sa vákuovou technikou acetón a všetky ostatné tekutiny v tele, tuk a jemné tkanivá vymenia za silikón. Týmto spôsobom sa zakonzervuje každá jedna bunka v tele, dalo by sa povedať, že ide o modernú mumifikáciu, ktorá vydrží desiatky, vraj až stovky rokov.