Mladí chlapci v Košiciach riskujú svoje životy len kvôli videám: Toto je nepochopiteľné
21. 4. 2025, 21:01

Zdroj: reprofoto z TV JOJ
Skupinka mladých chlapcov má v Košiciach naozaj netradičnú zábavku. Venujú sa aktivite, ktorá je poriadne nebezpečná a ohrozuje ich životy.
Mladí košickí chlapci si našli vo voľnom čase poriadne neobvyklú zábavu. Mladíci podľa informácií televízie JOJ lezú na zakázané stožiare vysokého napätia, banskú lanovku, aj priamo dovnútra bane Bankov.
Na internete sa následne pochvália vyhotovenými videami z nebezpečnej akcie, ktorá ohrozuje ich životy. Medzi zábermi je vidieť aj také, na ktorých lezú po nebezpečných konštrukciách. Fascinuje ich však aj lanovka, ktorá v minulosti slúžila na prepravu vozíkov magnezitu do fabriky, či stožiare s vysokým napätím.
Lektor lezeckého výcviku Lukáš Joščák ale upozorňuje na obrovské riziko, ktoré svojimi aktivitami podstupujú. Okrem rizika pádu existuje aj hrozba zadusenia banským plynom, ktorý bežný človek nevie rozoznať, keďže je bez zápachu aj farby. "Vy ani neviete, že sa dusíte a zadusíte sa. Človek odpadne, zostane tam, prestane dýchať," prezrádza.
Zdroj: reprofoto z TV JOJ
Skupinka mladých chlapcov má v Košiciach naozaj netradičnú zábavku. Venujú sa aktivite, ktorá je poriadne nebezpečná a ohrozuje ich životy.
Už v roku 2012 na tomto mieste museli zasahovať záchranné zložky, keď sa tam vybrali traja mladí chlapci. Jeden z nich bol zranený a nedokázal sa dostať von. "Potrebovali sme ho evakuovať pomocou lanových techník, pretože žiadna iná možnosť tam vtedy nebola a ťahali sme chlapca, ktorý bol imobilný zo 100 metrovej hĺbky," priblížil lektor. Iný zásah bol uskutočnený pred dvomi rokmi, keď baňu objavovali dvaja Holanďania. "Dostali sa k evakuačnej šachte, ktorá už bola zasypaná, rukou prestrčili telefón vonku a zavolali si pomoc," spomína.
Psychiatrička Danica Caisová dodáva, že fotky alebo videá nestoja za ohrozenie zdravia alebo dokonca života. "Tí chlapci súťažia medzi sebou, súperia o to, kto bude rýchlejší, kto bude mocnejší, kto bude úspešnejší a tak to je celý život," vysvetľuje. Joščák dopĺňa, že aj v prípade prežitia sa môžu takéto výlety končiť trvalým postihnutím. "13-ročné alebo 15-ročné dieťa na vozíku, ktoré zahodilo celý život tým, že padlo, nikoho nepoteší," pripomína.

Zdroj: facebook.com/policiaslovakia