Reklama

Zdevastovali bytovku, ktorú dostali za symbolickú cenu: Je v hroznom stave, musia ju zbúrať!

Reklama

Kedysi vychýrená továreň pod Pustým hradom. Dnes smeti, neporiadok, hrozba rozšírenia infekčných chorôb či sociálne slabšie rodiny. Reč je o zvolenskej Unionke - bývalej továrni na výrobu plechu. Pohľad na tento areál dnes vzbudzuje skôr znechutenie.

Továreň Unionka patrila v minulosti medzi najväčšie fabriky v Rakúsko-Uhorsku. Vznikla približne v roku 1871 a svoju výrobu ukončila v roku 1923. V areáli sa nachádzali aj tri ubytovne, z ktorých postupom času dve úplne zanikli. Tretia si v 90. rokoch prešla rekonštrukciou a byty v nej odpredalo mesto v roku 2003 rómskym rodinám za symbolickú cenu. A táto komunita žije v tejto - dnes už polorozpadnutej - bytovke dodnes.

Napriek tomu, že ide o lukratívne miesto, pohľad na ňu vzbudzuje skôr smútok a znechutenie. Žiaľ, ten sa naskytá hlavne turistom prichádzajúcim na Pustý hrad. Ako približuje hovorca mesta Zvolen Martin Svatuška, situácia sa dramaticky zmenila vtedy, keď v bytovke prestalo byť funkčné spoločenstvo vlastníkov bytov - obyvatelia ju odvtedy veľmi rýchlo zdevastovali. V roku 2011 vypukol na vrchnom poschodí vchodu číslo 7 požiar, ktorý zničil strechu a dymom znehodnotil celý vchod, v ktorom sa pôvodne nachádzalo 12 bytov.

„Vzhľadom na neustále sa zhoršujúci stav bytového domu mesto dalo v roku 2021 vypracovať statický posudok, ktorý hovorí o potrebe asanácie časti zasiahnutej požiarom,” vysvetľuje s tým, že na jeho základe následne podalo podnet na vykonanie štátneho stavebného dohľadu. Podľa neho je veľmi pravdepodobné, že príslušný stavebný úrad vydá rozhodnutie o nutnosti asanácie spomenutej časti, ktorú aktuálne obýva takmer 60 obyvateľov.

Ako sa k situácii vyjadril miestny vajda, si prečítajte na ďalšej strane:

Čo však s nimi bude, zatiaľ jasné nie je. Preto sa samospráva v súčasnosti zaoberá možnosťami umiestnenia týchto ľudí, prípadne aj ďalších, ak by v budúcnosti došlo k asanácii celej bytovky. Do úvahy prichádza vybudovanie nájomných bytov, ubytovne, prípadne by mohla vzniknúť kombinácia takéhoto bývania. Mesto má v pláne uchádzať sa pre tieto účely o finančné prostriedky z dotačného mechanizmu Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity.

„Nech už bude zvolená akákoľvek forma bývania, je nepredstaviteľné, aby v nej obyvatelia žili bez akýchkoľvek pravidiel a devastovali majetok, ako to vidíme dnes v prípade spomenutej bytovky,” poznamenáva Svatuška. Mesto už dnes odvádza prácu s touto komunitou priamo v teréne a pripravuje obyvateľov na túto zmenu. „Nové bývanie budú môcť využívať iba tí nájomcovia, ktorí sa k majetku mesta budú správať zodpovedne, v opačnom prípade si budú musieť svoju bytovú otázku riešiť sami,” zdôrazňuje.

„Žijeme tu dlhé roky, mesto túto bytovku určite zbúra. Kam pôjdeme, zatiaľ nevieme, ale najprv musia vyriešiť túto otázku. Pravdepodobne mesto postaví niečo iné alebo sa rozdelíme do nejakých bytov. Samotných bytov je tu dosť, no celá budova je v katastrofálnom stave, statika je narušená. Prichádzajú sem ľudia nielen z mesta, ale aj z médií a všetci si to tu fotia. Nie je to nič príjemné, miestni z toho nadšení nie sú," povedal nám na mieste vajda.

Prečítajte si tiež: