MILIÓNOVÝ KUFOR Dražba POKLADU zo starej skrine prekonala očakávania: Z tej SUMY sa točí hlava!
14. 5. 2021, 15:56 (aktualizované: 16. 7. 2024, 1:23)

Zdroj: Macho & Chlapovič
Poklad ukrytý v kufri, ktorý dlhé roky ležal na dne skrine pod starými handrami, má nových majiteľov. O vzácne mince bol na aukcii veľký záujem. Poklad sa predal za viac ako dvojnásobok predpokladanej ceny. Len jedna minca, desaťdukát Leopolda I., bol predaný za takmer 400-tisíc eur.
Zdroj: kudyznudy.cz
Zdroj: staletapraha.cz/Dana Linhartová
Zdroj: Macho & Chlapovič
Galéria k článku
Po smrti samotárskeho deduška našli v jeho nenápadnom pražskom byte nevídaný poklad. Ukrýval ho starý kufor, ktorý dlhé roky ležal bez povšimnutia v skrini. V kufri mal dedko miliónovú zbierku mincí. Teraz ju vydražil aukčný dom. Suma, ktorú investori za historické mince zaplatili, prekonala aj najodvážnejší predpoklad.

Hodnotu numizmatického pokladu českého podnikateľa Josefa Nováka (1892–1936) odborníci odhadovali na približne 1 milión eur. Zároveň sa očakávalo, že ďalšie mince v aukcii sa predajú za 2 milióny eur.
Nečakaný rekord aukčného domu
Dražba nakoniec vyniesla predajom všetkých predmetov 6,5 milióna eur. Ide o nový rekord aukčného domu. Z toho za predmety zo zbierky Josefa Nováka zberatelia a investori celkovo zaplatili 2,72 milióna eur.
Posledný majiteľ vzácnej zbierky žil samotárskym spôsobom života v nenápadnom pražskom byte. Časť pokladu zlatých a strieborných mincí ležala pod starými handrami v koženom kufri.
„Táto aukcia bola výnimočná. Pre mnoho zberateľov sa naskytla možnosť získať mince, z ktorých mnohé poznali z aukcií pred viac ako 100 rokmi a ktoré ďalšie desiatky rokov na predaj nebudú,“ hovorí Elizej Macho, spoluzakladateľ aukčného domu.
Najdrahšou československou dukátovou razbou sa týmto stal desaťdukát z roku 1930 predaný za 93-tisíc eur. Nadpriemerne dobre sa predávali aj zlaté razby Františka Jozefa – stokoruny, štvordukáty a spolkové koruny.
Stratený poklad Josefa Nováka mal niekoľko ostro sledovaných predmetov. Zberatelia mali veľký záujem o unikátnu sadu skúšobných medených grajciarov z roku 1851. Záujemca za päť mincí vyrazených v Prahe zaplatil 60-tisíc eur.
Medzi ďalšie vzácne kusy zbierky patril šlikovský dvojtoliar z roku 1520, ktorý bol vydražený za 102-tisíc eur. Nových majiteľov našla aj ďalšia dvojica vzácnych mincí pochádzajúcich z jáchymovskej mincovne. Dvojtoliar Ferdinanda III. vyrazený v roku 1643 sa predal za 108-tisíc eur a toliar z roku 1656 bol vydražený za 114-tisíc eur.
Pamiatka po predkoch
Niekoľko vzácnych kusov mal dedko uložených v písacom stole. Nie je však jasné, či si uvedomoval hodnotu svojej zbierky, lebo mince nekupoval ani nepredával. Ukrytý poklad strážil ako dedičstvo svojich predkov.
„Ide o výnimočný nález, ktorý v našich končinách nemá obdobu,“ povedal nám Elizej Macho, spoluzakladateľ aukčného domu Macho & Chlapovič.
Zrada najbližších
Súčasťou pokladu sú aj mimoriadne vzácne mince. „Zo zachovaného zberateľského denníka vieme, že tie najcennejšie kusy chýbajú,“ vysvetľuje Macho s tým, že pôvodného majiteľa na sklonku života pravdepodobne zradili jeho najbližší a najvzácnejšie kusy rozpredali. „Niektoré exempláre zo zbierky sa totiž už v minulosti na aukciách objavili,“ prezrádza odborník.
Článok pokračuje na ďalšej strane
Dedič najstaršieho pražského obchodného domu
Pôvodným majiteľom výnimočnej zbierky týchto starých mincí je významný pražský podnikateľ Josef Novák, ktorý žil v rokoch 1892 až 1936. Ide o dediča najstaršieho pražského obchodného domu U Nováků, ktorý sa nachádza na Vodičkovej ulici a pôvodne bol projektovaný ako obchodný dom s luxusným módnym a klenotníckym tovarom.
Zdroj: Wikipédia
Rozľahlý secesný dom U Nováků sa skladá z hlavnej budovy a ďalších 6 päťposchodových krídel, prepojených systémom pasáží a dvorán. Táto pasáž je druhou najstaršou v Prahe.
Secesná budova známeho obchodného domu sa nachádza vedľa slávnej Lucerny. V rokoch 1929 – 1938 v nej sídlilo Osvobozené divadlo Voskovce a Wericha, ktoré bolo neskôr premenované na divadlo ABC.
Josef Novák, ktorý zdedený podnik výrazne rozšíril, venoval svojej numizmatickej zbierke patričnú pozornosť. Jeho príbuzenský vzťah s posledným majiteľom zbierky, po smrti ktorého bol poklad nájdený, však zostáva zatiaľ neodhalený.
Mince zo všetkých krajín českej koruny
Zbierka obsahovala mince zo všetkých historických krajín českej koruny pochádzajúcich z 10. až 20. storočia.
Josef Novák venoval najväčšiu pozornosť zbierke denárových a toliarových mincí zo 16. a 17. storočia. V zbierke nechýbali ani vzácne razby Boleslava II., kňažnej Emmy, Soběslava Slavníkovce či kniežaťa Jaromíra. Veľkou raritou je kompletná séria pražských skúšobných medených grajciarov a ich dielov z roku 1851.
Článok pokračuje na ďalšej strane
Podľa zberateľského denníka vlastnil Josef Novák aj zlaté mince vrátane dvoj-, päť- a desaťdukátov. Z nich sa však zachoval len minimálny počet. Podľa indícií sa zdá, že mnohé vzácne mince boli rozpredané ešte počas života Josefa Nováka.
Pôvodný majiteľ totiž na sklonku svojho života trpel duševnou chorobu, pre ktorú bol zbavený svojprávnosti.
Ľudia z jeho najbližšieho okolia pravdepodobne najcennejšie kúsky predali. Niektoré z nich sa podarilo identifikovať na známej Wintersteinovej aukcii v roku 1936.
Kufor plný peňazí
Po smrti posledného majiteľa skončila zbierka v rukách štátu. Kufor plný peňazí prevzal z bytu český Úrad pre zastupovanie štátu vo veciach majetkových, ktorý zbierku postúpil Národnému múzeu v Prahe. Jeho pracovníci začali s inventarizáciou jednotlivých mincí a najvzácnejšie kúsky boli umiestnené do expozície výstavy Poklady numizmatických zbierok.
O vlastníctvo zbierky sa však prihlásili dedičia, a tak český úrad odovzdal zbierku vzácnych mincí novým majiteľom.