Ešte v roku 2013 bol na internete v ponuke na predaj renesančno-barokový dom z prelomu 17. a 18. storočia nachádzajúci sa na Námestí sv. Trojice v Banskej Štiavnici po nebohom košickom oceliarskom magnátovi Alexandrovi Rezešovi († 54).

Okrem tohto domu boli v tom čase na predaj aj ďalšie dva byty po Rezešovcoch, ktoré sa nachádzali v tesnej blízkosti nehnuteľnosti. Celkovo vlastnil v Banskej Štiavnici päť domov, ktoré predala jeho manželka Eva.

Anketa
Spomínate si na tento mediálne pretriasaný prípad?

V inzeráte sa vtedy písalo: „Predáme bývalý dom Alexandra Rezeša na Nám. sv. Trojice 19, Banská Štiavnica. Kompletne zrekonštruovaný v roku 1997 na požiadavku Alexandra Rezeša. Obytná plocha domu je 229 m², veľkoryso riešené prízemné podlažie s otvorenou kuchyňou...".

Rezeš mal v byte pozlátené kohútiky.
Zdroj: cas.sk/ Jozef Fabo, Ján Dudáš, anc

Jeden z bývalých majiteľov, Marek Lešičko, sa vtedy o nehnuteľnostiach pre cas. sk. vyjadril, že "boli prestavané podľa jeho predstáv a všetky boli nejako pospájané. V jednom dome mal bazén aj posilňovňu, v ďalšom byte jacuzzi, pracovňu, obývačku, spálňu a kuchyňu, vo vrchnom byte fínsku saunu, kuchyňu, kozub a v mezonete veľkú spálňu,“ povedal Lešičko, ktorý dom predával za 225-tisíc eur a dva byty za 169-tisíc a 149-tisíc eur aj s pôvodným nábytkom.

Podľa jeho slov boli nehnuteľnosti na 90. roky veľmi luxusne zariadené. Iba kuchyňa stála vtedajších 400-tisíc korún. K spomínaným objektom sa Rezeš dostal v období, keď zastával funkciu ministra dopravy vo vláde Vladimíra Mečiara. Pamiatkarov i verejnosť vtedy šokoval nešetrný spôsob rekonštrukcie domu, ktorý zvolil kvôli výstavbe bazéna v interiéri, za ktorý neskôr dostal aj pokutu.

Po jeho architektonickom zásahu totiž zostali z domu iba tri obvodové múry, úplne zrušil renesančné klenby, zmenšil a posunul okná a dal si vyrobiť úplne novú strechu. Bazén v historickom objekte bol už len čerešničkou na torte.

Ako si na nehnuteľnosť spomínajú domáci, si prečítajte na ďalšej strane: