Reklama

Mestskí policajti v Komárne pracujú v katastrofálnych podmienkach: Plesnivé steny aj ploštice?

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
 
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected
    Reklama

    Mestskí policajti v Komárne vraj musia pracovať v neznesiteľných podmienkach. Viacerí z nich sa sťažovali na zle vybavené sociálne zariadenia, kancelárie, ale aj služobné autá. Niektorí dokonca nemajú ani služobné preukazy.

    Na mestskom zastupiteľstve v Komárne ešte koncom septembra vystúpil bývalý mestský policajt Július Pavlík, ktorý prehovoril k poslancom. Jeho dôvodom bolo hlavne to, že mu nie je jedno, v akých podmienkach jeho kolegovia fungujú.

    Na políciu bol prijatý ako priestupkový referent, no po krátkom čase už musel vykonávať aj hliadkovú službu. Mal teda za jeden plat zastávať až dve funkcie. Po určitom čase podľa Pavlíka dosadili na jeho miesto družku zástupcu predsedu odborového zväzu v Komárne.

    Zdroj: Miro Lisál

    Mestskí policajti v Komárne vraj musia pracovať v neznesiteľných podmienkach. Viacerí z nich sa sťažovali na zle vybavené sociálne zariadenia, kancelárie, ale aj služobné autá.

    V posledných rokoch sa nikto z vás ani z vedenia mesta neodhodlal k tomu, aby navštívil mestskú políciu v Komárne a nereagoval na príčiny zvýšenej fluktuácie príslušníkov,“ uviedol už bývalý policajt.

    Policajné rodinkárstvo?

    On tvrdí, že viac ako rok nedostal osobné ohodnotenie ani odmeny, napriek tomu, že dosahoval najlepšie výsledky. Zo všetkých policajtov býval v hodnotení na prvom alebo druhom mieste. „Nikto si toho nevšímal, pričom nám stále hovorili, že osobné ohodnotenie bude také, aké budú dosiahnuté výsledky."

    Podľa môjho názoru tam teraz v značnej miere prekvitá rodinkárstvo. Rodinní príslušníci vedenia sú tam privilegovaní na službách, odmenách, preplácaní nadčasových hodín ako aj v služobnom a osobnom hodnotení,“ pokračoval.

    Odmeny napokon, podľa Pavlíka, dostali takí policajti, ktorí mali zlé výsledky. „Náčelník zrušil prestávku policajtom v stálej službe, ktorí tak nemohli ísť na obed. Obedy si museli objednávať alebo si ich nosili z domu,“ potvrdil s tým, že kuchynku tam vôbec vytvorenú nemali. Za vlastné peniaze si kúpili aj rýchlovarnú kanvicu a mikrovlnku, aby si jedlo mohli zohriať.

    Náčelník potom Júliusa Pavlíka vyzval, aby opustil rady mestskej polície. „Už som nemal síl bojovať s tou aroganciou, čo tam teraz prekvitá,“ povedal. Svoj pracovný pomer napokon ukončil. „Odporučil by som poslancom a poslankyniam, aby sa tam prišli pozrieť, v akom stave tam musia služby prebiehať,“ dodal na záver. Na jeho slová reagoval primátor Komárna Béla Keszegh, ktorý potvrdil, že na mestskej polícii bol minimálne dvakrát.

    Ozvali sa nám aj iní mestskí policajti. Čo nám povedali?

    Po tomto verejnom vystúpení sa nám ozvali aj ďalší mestskí policajti v Komárne – bývalí aj súčasní. Jeho slová tiež potvrdili a doložili ich aj fotografiami.

    Musíme pracovať v miestnostiach, kde sú plesnivé steny, opadáva omietka a okná sú v dezolátnom stave,“ povedal nám mestský policajt, ktorý nechcel byť z pochopiteľných dôvodov menovaný. „V niektorých miestnostiach sú ploštice a iné parazity, dokonca ich máme aj v služobných autách,“ tvrdil nám.

    Kontrolu tu robila aj hygiena z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Komárno, no do zápisnice hygienici uviedli, že je všetko v poriadku,“ povedal. „Pozrite sa na tie fotky, toto je podľa nich normálne?,“ pýta sa ďalší. Podmienky, v ktorých pracujú, sú podľa neho neznesiteľné.

    Ako sa ukázalo, v poriadku nie sú ani služobné policajné autá. „Dodatočne nám tam namontovali zvukové a svetelné majáky modrej farby, no povolenie na to nedostali,“ tvrdí. A išiel ešte ďalej. „Ani jeden mestský policajt nemá povolenie ani potrebné skúšky na riadenie služobného auta s majákom,“ pokračoval.

    Niektorí mestskí policajti dokonca nemajú ani služobný preukaz. „Za približne posledný jeden a pol roka policajti nedostali ani služobné preukazy mestského policajta. Nevieme sa teda ani preukázať, že sme policajti, len tým, že máme na sebe uniformu.“ Viacerí z mestských policajtov nám tiež potvrdili, že nedostávajú ani potrebnú policajnú výstroj. „Chýbajú nám niektoré súčasti oblečenia, ako tričká košele, ale aj topánky. Vraj na to nie sú peniaze,“ povedali.

    Oslovili sme preto aj náčelníka mestskej polícii Alexandra Tótha v Komárne a tiež vedenia mesta, aby sa k tvrdeniam mestských policajtov vyjadrili.

    Osobné ohodnotenie policajtov

    Ako nám náčelník potvrdil, mestská polícia má v súčasnosti 22 členov a 6 civilných zamestnancov. "Vydaných máme 23 platných služobných preukazov, jeden preukaz ešte neodovzdal bývalý policajt," potvrdil s tým, že ich vydáva mesto a podpisuje ich primátor Komárna. Nám však policajti počas nášho rozhovoru potvrdili, že šiesti z nich ešte služobné preukazy nemajú. Náčelník bol zvedavý, kto nás z policajtov oslovil, no ani jedno meno sme mu z pochopiteľných dôvodov neprezradili.

    Polročné osobné ohodnotenia a odmeny dostávajú mestskí policajti podľa osnov, ktoré vypracoval náčelník na žiadosť primátora. "Každá práca, ktorú kolegovia vykonávajú, je zapísaná do úradného záznamu," vysvetlil. Ku každému úkonu sú pripísané aj body podľa objasnených zistení, alebo extra body pri účasti na poradách, školeniach a ďalších previerkach. Samozrejme, body sa môžu aj odpočítať, ak má policajt nejaké nedostatky (napr. ustrojenosť) alebo porušenia (sťažnosti na policajta).

    Podľa stupnice hodnotenia, potom policajti dostávajú finančnú odmenu od 0 až po 260 eur. "Odmeny preto neviem ja ani nikto iný nijako ovplyvniť, všetko je zapísané v úradnom zázname," ozrejmil. "Musím zdôrazniť, že osobné ohodnotenie nie je podľa zákona nárokovateľná čiastka," vysvetlil náčelník. Policajti ju teda nemusia dostať, ale "vždy ich dostávajú," tvrdí.

    Náčelník zareagoval aj na tvrdenie bývalého policajta Júliusa Pavlíka o dosadení svojej družky. "Keď som ho z funkcie odvolal, vypísal som výberové konanie na priestupkového referenta. Nikto sa neprihlásil a ja som na túto prácu nahovoril terajšiu priestupkovú referentku. Tá ju aj zobrala, a nie je to moja družka," vysvetlil. "A nie je pravda, že by mala niekoľkonásobne väčšie osobné ohodnotenie ako on," povedal.

    Ako to je s majákmi na autách?

    "Služobné autá boli kúpené bez majákov," priznal náčelník Tóth. Majáky namontovali dodatočne koncom minulého roka. Okresný úrad Komárno však neeviduje žiadosť mesta Komárno o ich zápis. Mestská polícia má tri autá, na ktorých sú majáky, no ani jeden z nich nie je zapísaný v technicom preukaze. Ako teda prešli technickou kontrolou, nie je jasné.

    "Majáky boli vybrané na základe výberového konania aj s certifikátom. Kolega, ktorý ich mal zapísať do technického preukazu, to opomenul," potvrdil. "Majáky sa nepoužívajú, dokiaľ nebudú zapísané. Dovtedy nebudú funkčné," povedal s tým, že na jednom aute však maják funkčný je.

    Zapísanie majákov do technického preukazu momentálne riešia na mestskom úrade. "Všetci policajti pôjdu aj na potrebné skúšky ohľadom používania prednostnej jazdy," potvrdil. Doteraz ich však ešte ani jeden z nich neabsolvoval.

    Pracovné prostredie je vyhovujúce

    V marci tohto roka vykonal komárňanský Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) aj kontrolu budovy, kde policajti pracujú. "Podľa RÚVZ sú priestory, v ktorých policajti pracujú, vyhovujúce," potvrdil náčelník. "Písomne sa žiadni z policajtov na podmienky, v ktorých pracujú, nesťažoval. Ústne mi povedali, ak napríklad tiekol kohútik alebo nesvietila žiarovka," vysvetlil.

    Zdroj: Miro Lisál

    Viacerí z nich sa sťažovali na zle vybavené sociálne zariadenia, kancelárie, ale aj služobné autá.

    "Na obed idú policajti v stálej službe, kedy oni chcú. Veľký problém nastal, keď bola len jedna hliadka, ktorá bola na obede akurát vtedy, keď sa sťažoval jeden občan," vysvetlil náčelník na margo údajného zrušenia obedňajšej prestávky. Vtedy policajtov poprosil, aby na obed neodchádzali a jedlo si dali priniesť. "Nie je pravda ani to, že by sme tu nemali inventárnu mikrovlnku alebo chladničku. Niečo si policajti sami kúpili, no aj ja som dal na to peniaze," povedal. Pitný režim majú policajti tiež zabezpečený.

    Mestskí policajti sa sťažovali aj na policajnú výstroj, ktorú vraj nedostávajú, pretože nie sú na to peniaze. "Dostávajú ju vždy, keď je treba. Na každé oblečenie je určitá doba. Každého policajta zvlášť sa pýtam, čo potrebuje," vysvetlil.

    Náčelník Alexander Tóth nám tiež potvrdil, že už dvakrát žiadali ministerstvo vnútra na obnovu celej budovy mestskej polície. "Raz sme neuspeli," povedal. Teraz posielali žiadosť opätovne. Majú však aj inú možnosť, presunúť mestskú políciu do pevnosti Komárno, kde už majú vypracovaný projekt.

    Mesto Komárno nám na zaslané otázky týkajúce sa obnovy budovy a to, v akých podmienkach pracujú mestskí policajti, odpovede neposlalo.

    Autor článku

    "Odkedy som sa naučil písať a čítať, odvtedy píšem a čítam. Kedysi som písal o všetkom, čo bolo zaujímavé, dnes píšem hlavne o ľuďoch a ich životných príbehoch. Najkrajšie, najzaujímavejšie, ale i veľmi smutné príbehy vie naozaj napísať len život."