Za MEŠKANIE LIETADLA môžete dostať 600 eur: Pozor na 2 veci, pre ktoré prídete O PENIAZE!
14. 7. 2022, 18:15 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:26)

Odrieknuté a hodiny meškajúce lety, zmeny na poslednú chvíľu, stratené batožiny, unavení cestujúci. Tak to vyzerá v týchto dňoch na letiskách po celej Európe. Už na to doplatili aj slovenskí dovolenkári. Podľa odborníkov to na skorú a priaznivú zmenu nevyzerá.
Zdroj: MICHAL SMRČOK
Zdroj: Alberto Pezzali
Zdroj: MICHAL SMRČOK
Galéria k článku
Roman Berkes, prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr, o týchto problémoch dobre vie. Ako hovorí, cestovné kancelárie pochopiteľne pozorne sledujú situáciu s leteckou dopravou. „Je však potrebné povedať, že rušenia letov sa netýkajú väčšiny produktov cestovných kancelárií, pretože tie kontrahujú chartrové, t. j. prenajaté lety, ktorých prevádzku dokážu do veľkej miery kontrolovať,“ upokojuje trošku situáciu. S dovolenkovými zájazdmi by teda nemali byť výrazné problémy, horšie je, ak cestujete individuálne. Vtedy sa vám môže stať, že let bude meškať alebo ho odrieknu. Na to sa treba pripraviť.
Viac o katastrofálnej situácii na letiskách čítajte V PIATOK v denníku Plus JEDEN DEŇ!
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Slovenským cestujúcim z Korfu zrušili let pre technické problémy. Prevažne rodiny s deťmi teda museli zostať celú noc v odletovej hale bez klimatizácie. Boli radi, keď dorazili do Bratislavy.
Letiská podľa Berkesa kolabujú z jedného prostého, ale veľmi závažného a ťažko riešiteľného problému: „Korona spôsobila vysoký odlev zamestnancov v cestovnom ruchu vrátane dopravnej infraštruktúry. Ich návrat do pôvodných povolaní je veľmi pomalý. Vnímame, že chýbajú zamestnanci pozemnej správy letísk a vodiči.“
Anketa
Stretli ste sa s problémami na letisku?
Slovákov zaujíma aj bratislavské letisko, z ktorého mnohí letia na dovolenku. „Podľa našich informácií je situácia na bratislavskom letisku stabilizovaná, lety sú vybavované priebežne,“ ozrejmil nám Roman Berkes pred pár dňami. Pripúšťa však, že ak pribudnú cestujúci a ubudne personál, môže dôjsť k dlhšiemu čakaniu na vyloženie batožiny, čo sa na bratislavskom letisku práve deje.
Kedy a ako dostanete odškodné? Čítajte na ďalšej strane!
Cestovateľ a influencer Milan Bez Mapy má tiež skúsenosti s problémami na letisku. „Ja som dosť intenzívne cestoval aj počas covidu, pokladal som to za bezpečné, keďže nikto necestoval a lietadlá boli prázdne, zvykol som si mať celé lietadlo i mesto pre seba. Teraz už všetci fungujú v normálnom predcovidovom režime. Preto sú obrovské problémy na európskych letiskách, ktoré absolútne nestíhajú. Lety meškajú alebo sú zrušené, letiská nemajú dostatok zamestnancov,“ potvrdzuje z vlastných skúseností.
Zdroj: FB/Milan Bez Mapy
Cestovateľ Milan Bez Mapy má tiež nepríjemné skúsenosti z letísk.
Na svojej facebookovej stránke však tvrdí, že pri problémoch na letisku máte nárok na odškodné do 600 €. Treba však na to pamätať a už dopredu uzavrieť cestovné poistenie. Potom stačí v prípade meškajúceho alebo zrušeného letu zavolať poisťovni a tá sa o vás postará. Ak sa vám stane, že lietadlo mešká, odložte si boarding pass, prípadne ďalšie doklady o platbách, ktoré ste museli pre meškajúci let uskutočniť – napríklad ubytovanie či transfer z letiska.
Hlavnou podmienkou, ako získať finančnú kompenzáciu, je let s odletom z Európskej únie vrátane letísk v štátoch Island, Švajčiarsko, Lichtenštajnsko a Nórsko. Druhou dôležitou podmienkou je, že váš let nezrušili pre zlé počasie, ktoré sa nedá ovplyvniť. Nárok na finančné odškodnenie máte, ak váš let meškal dlhšie ako 3 hodiny alebo bol zrušený menej ako 14 dní pred odletom, ale letecká spoločnosť vám nezabezpečila náhradný let alebo zabezpečila, no s veľkými rozdielmi príletov a odletov oproti pôvodnému letu. Finančné odškodnenie môžete žiadať aj spätne, až do troch rokov, odkedy meškalo lietadlo.
Zdroj: Shutterstock
Ak vám mešká let alebo ho odložia, môžete žiadať o odškodnenie. To má presné pravidlá, ako a kedy ho dostanete.
Výška odškodného závisí od dĺžky letu, ktorá sa meria vzdušnou vzdialenosťou od odletového po príletové letisko. Ak do destinácie priletíte o tri hodiny neskôr, iné je odškodné do 1 500 kilometrov, do 3 500 km a nad 3 501 km.
Aké odškodné dostanete podľa vzdialenosti? Čítajte v galérii!
„Dôležitá je lehota štrnástich dní – ak vám do štrnástich dní pred odletom spoločnosť oznámi zrušenie letu a ponúkne náhradu alebo vrátenie peňazí, je to vybavené. Ak zrušenie letu nastane v lehote kratšej ako 14 dní pred odletom, máte nárok na peňažnú kompenzáciu. V závislosti od dĺžky letu dostanete 250 – 600 eur,“ potvrdzuje Darina Volochová z portálu Letenkyzababku.sk.