Rozhodli ste sa, že budete fotiť ľudí so zriedkavými ochoreniami a podporujete rôzne pacientske organizácie. Ktoré všetky?

Už niekoľko rokov fotím rôzne akcie pre mojich priateľov z Organizácie muskulárnych dystrofikov. Sú to najmä súťaže v paraolympijskom športe „Boccia,“ letné tábory či iné podujatia.

Prečo si myslíte, že je dôležité fotiť ich príbehy?

Cez 10 rokov pracujem ako osobný asistent pre ľudí so zdravotným znevýhodním, zdieľam ich radostné i menej radostné dni a tak sa mi občas naskytne príležitosť zachytiť tie momenty na fotoaparát a uchovať ich tak večne. Myslím si, že skrz fotografie dokážem ľudom ukázať, že aj tí, ktorím zdravie neslúži ako by malo, dokážu žiť plnohodnotný a šťastný život. Poznám veľa ľudí s ťažkým postihnutím, ktorí sú vďaka svojej odhodlanosti a vnútornej sile motiváciou pre všetkých ľudí okolo seba. Žije okolo nás toľko talentovaných a šikovných ľudí a je dôležité aby sa o nich vedelo. Som vďačný za tak úžasných ľudí okolo seba. Nedá mi ešte nespomenúť môjho bratranca Milana Kulkovského, ktorý je primárom interného oddelenia NsP v Považskej Bystrici a je mi veľkou inšpiráciou v tom čo robí a ako to robí. Takýto ľudia bývajú často nedocenení a pritom sú pre nás všetkých tak dôležití, a to nie len teraz v týchto náročných časoch. Obdivujem všetkých, ktorí nezištne pomáhajú a nevzdávajú to. Vzájomná pomoc je teraz dôležitejšia ako kedykoľvek predtým.

Dostali ste cenu za fotografiu Aleny a Roba - aké máte z toho pocity?

Priznám sa, že s výhrou som skutočne nerátal a ostal som milo prekvapený, keď som zistil, že moja fotografia sa stala víťazom celej súťaže. Ešte viac ako samotná výhra, ma potešila obrovská podpora od mojich známych a rodiny, ktorú si nesmierne vážim. Ali a Bobo sú pre mňa dlhoročnými priateľmi a byť malou súčasťou ich veľkého dňa bolo pre mňa cťou. Bola to krásna svadba plná úprimných emócií a radosti.

Víťazná fotografia Pavla Kuklovského na medzinárodnej súťaži Eurordis Photo Award o najlepšiu fotografiu zo života ľudí so zriedkavým ochorením
Zdroj: Pavol Kuklovský

Akým ďalším fotografiám sa venujete?

Okrem svadobnej fotografie sa venujem aj umeleckým portrétom a posledné roky je mojou veľkou vášňou cestovanie, čiže sa k tomu pridala aj krajinkárska fotografia. Občas si „odbehnem“ zvečniť aj zvučnejšie mená ako napríklad Miro Jaroš, Barbora Švidraňová či talentovaný a známy florista Robert Bartolen.

Fotografie Pavla Kuklovského si pozrite TU!