Masaker v Námestove z roku 1960 sa stal námetom pre divadelnú hru: Hra vyvolala silné emócie
9. 2. 2025, 11:45
Hra na Boha je názov divadelnej inscenácie, ktorá zachytáva hrôzostrašné udalosti z Námestova v roku 1960. Režisér Lukáš Kubík na divadelné dosky premietol obrovskú tragédiu, ktorá na Orave doteraz zanechala krvavé stopy.
Zdroj: FB/dNO
Zdroj: FB/dNO
Zdroj: FB/dNO
Galéria k článku
Ide o skutočný príbeh mladého muža krutého zlodeja a vraha Jána Jeneja, ktorý sekerou v miestnom kostole pripravil o život troch nevinných a bezbranných ľudí.
Nezávislé neprofesionálne divadlo dNO vo svojej viackrát ocenenej hre poodhaľuje portrét jednotlivca a štátu, ktorí si privlastnili božie právo rozhodovať o živote a smrti. Zámerom divadla nie je rozdúchavať staré rany, ale pozrieť na túto tragédiu s generačným odstupom a bez sentimentálnej záťaže. Zaujímalo nás, prečo sa vlastne Lukáš Kubík rozhodol spracovať práve tento námet.
- Naše inscenácie sa venujú vždy lokálnym témam. Znamená to , že pátrame v príbehoch nášho mesta, regiónu. Snažíme sa nájsť nejaký odkaz alebo nejaký presah na súčasnú spoločnosť a na globálny svet. Tak je to aj v tomto prípade. Venovali sme sa udalosti, o ktorej bol natočený dokument a písalo sa o nej v novinách. Ide o vraždy, tému, ktorá je v našej spoločnosti tabuizovaná. Ľudia sa na tieto zlé spomienky snažia časom zabudnúť, potláčajú ich, my sme sa však chceli dozvedieť viac. Pri zbieraní informácií sme postupne zistili, že ľudia spomínaného páchateľa berú ako cudzí element, a tento dojem sa stal potom motívom našej inscenácie.
Aké boli reakcie ľudí po premiére tejto divadelnej inscenácie?
- Ľudia sa rozdelili na dva tábory. Jeden menší bol ten, ktorý to odsúdil, a predstavenie si ani nepozrel. Druhý tábor tú odvahu nabral, divákov je doposiaľ už viac ako 7000 a ich odozva je naozaj dobrá. Snažili sme sa tú tému spracovať citlivo a nie nejako agresívne, aby sme ľuďom nespôsobovali nejakú zbytočnú traumu.