Reklama

Martina sa dostala na prestížnu univerzitu. Musí však zabojovať o školné, podarí sa jej to?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Martina sa dostala na prestížnu univerzitu. Založila si zbierku, a prosí Slovákov o podporu!
    Zdroj: Miro Lisál/Martina Bolibruchová
    Reklama

    Málokto to dokáže. Študentku, ktorá nedávno skončila bakalárske štúdium v Bratislave, prijali na Oxford. Slovákom sľubuje, že ak sa jej vyzbierajú na drahé školné, všetko dokáže Slovensku svojou prácou a snahou vrátiť späť.

    Martina (30) absolvovala bakalárske štúdium na Vysokej škole múzických umení na Filmovej a televíznej fakulte v Bratislave. A tvrdá práca jej priniesla zaslúženú odmenu. Prijali ju na dve prestížne univerzity na Kolumbijskú univerzitu v New Yorku (Columbia University in the City of New York) na žurnalistiku a na Oxfordskú univerzitu (University of Oxford) na štúdium verejnej politiky v Anglicku. Ako sama priznáva, vybrať si z týchto dvoch prestížnych univerzít bolo pre ňu jedno z najťažších rozhodnutí. Vybrala si Oxford.

    Prečo práve Oxford?

    "Veľmi mi záležalo na tom, aby moje štúdium bolo čo najkvalitnejšie a najzmysluplnejšie, keďže tomu človek venuje veľa času a aj financií. Naozaj som už nechcela študovať len "pre papier", a tak som strávila dlhé týždne tým, aby som si zisťovala čo najviac o školách po celom svete," prezradila nám Martina. Mala totiž možnosť poradiť sa so študentkou, ktorá sa prihlásila na ten istý odbor. "Tá si štúdium nevedela vynachváliť," potvrdila.

    Keďže nechcela nič nechať na náhodu, prihlásila sa aj na Kolumbijskú univerzitu v New Yorku. "Tam ma taktiež prijali, čo som úprimne nečakala ani v najodvážnejších snoch. Do Oxfordu ma to však ťahalo viac, a tak som si vybrala ten," pokračuje.

    Zdroj: Martina Bolibruchová

    Martina sa už aj bola dávnejšie na Oxforde krátko pozrieť, a podľa nej aj to zohralo rolu, aby sa práve pre túto univerzitu rozhodla prihlásiť.

    Na otázku, čo by Martina chcela po vyštudovaní tak prestížnej univerzity robiť, odpovedala: "Viem, že počas môjho štúdia objavím veľmi veľa nového, inšpiratívneho, o čom dnes nemôžem ani tušiť, a tak úplne konkrétnu cestu a formu ešte vybratú nemám," priznala.

    "Už nejaký čas sa venujem zlepšovaniu nášho školstva, pre tisícky učiteliek a učiteľov tvorím inovatívne videokurzy či materiály, ktoré používajú na hodinách. Myslím si, že vzdelávanie je oblasť, na ktorej naozaj treba zapracovať, zmodernizovať ho, a aj preto som sa rozhodla sama sa ísť naučiť čo najviac."

    Koľko stojí štúdium na Oxforde?

    Ako nám vysvetlila, na škole bude "len" jeden rok, keďže magisterské štúdium trvá rok, čo je vo Veľkej Británii štandardom. "Považujem to za veľmi praktické, keďže sa aj veľa naučíte, ale zároveň to pomerne rýchlo viete potom priniesť do praxe." Ten jeden rok je však je pre každého študenta veľmi náročný. "Je to veľmi intenzívne štúdium a nebudeme mať pauzu ani v lete, keď som videla množstvo predmetov a projektov, čo nás čaká, pochopila som, čo znamená, že štúdium na Oxforde je náročné."

    Školné vyjde študenta na 49 990 libier, čo je v prepočte asi 58 tisíc EUR. A to nie je vôbec lacná záležitosť. "Samozrejme sa uchádzam o všetky dostupné štipendiá, ktorých je však bohužiaľ pre slovenských študentov veľmi málo," priznáva. "Do môjho štúdia investujem všetky osobné úspory, s úsporami mi pomôžu aj rodičia. A skvelá správa je, že len pár dní dozadu mi samotná univerzita udelila čiastočné štipendium. To znamená, že mi zostáva vykryť ešte asi 30 tisíc EUR," pochválila sa. 

    Zbierka na Oxford

    Martina si plne uvedomuje, že štúdium na Oxforde nie je žiadna základná životná potreba a je to veľký luxus. "Práve preto, aby som po štúdiu nemusela pre splatenie veľkých dlhov uprednostniť vysoko platené pozície v zahraničných korporáciách, ale mohla sa slobodne rozhodnúť pre prácu, s čo najväčším prínosom pre spoločnosť, založila som si zbierku," prezradila. A preto sa obrátila na Slovákov s prosbou o pomoc. 

    Verí, že sa jej podarí peniaze na štúdium vyzbierať, a Slováci ju podporia v záplave ich starostí o prežitie a rôznych iných smutných príbehov? "Sama som nad tým dlho uvažovala. Úprimne si uvedomujem, že štúdium na Oxforde je veľký luxus a nedá sa vôbec porovnávať so životnými problémami, ktorým mnohí v našej krajine čelia. Zbierku som sa však rozhodla spustiť, lebo verím, že ak sa spojí veľké množstvo dobrých ľudí, aj pár eur dokáže urobiť zázrak," myslí si.

    Zdroj: Martina Bolibruchová

    Málokto to dokáže. Martinu, ktorá nedávno skončila bakalárske štúdium v Bratislave, prijali na Oxford.

    Preto nás zaujímalo, ak by ju Slováci podporili, či by bola ochotná ich informovať o svojich študijných úspechoch i neúspechoch a podeliť sa s nimi so životom na Oxforde. "Podporu od ľudí beriem samozrejme ako veľký záväzok. Po celý čas môjho štúdia nechám otvorený aj transparentný účet pod mojím menom, kde bude môcť každý sledovať, ako som vyzbierané financie využila. Taktiež budem na sociálnych sieťach zdieľať postrehy a zážitky zo štúdia."

    A ako sama priznáva, aj ona je ochotná určitým spôsobom sa vzdať svojho súkromia. "Je to pre mňa určite vystúpenie z komfortnej zóny, lebo nie som žiadna verejne známa osoba zvyknutá zdieľať svoj život so stovkami ľudí. Beriem to ale tak, že si moji podporovatelia zaslúžia absolútnu otvorenosť o tom, ako sa mi darí a budem im chcieť ukázať, že si ich pomoc naozaj vážim," prezradila.

    Oxford - univerzita ako z Harryho Pottera

    Martina sa už aj bola dávnejšie na Oxforde krátko pozrieť, a podľa nej aj to zohralo rolu, aby sa práve pre túto univerzitu rozhodla prihlásiť. "Mesto dýcha históriou a skoro až magickou atmosférou študentstva. Máte pocit, že ste v Harrym Potterovi. Myslela som veľa na to, ako tam už pred tisíc rokmi ľudia študovali, aká dlhá je tam tradícia vzdelania. Študovali tam ľudia ako J.R.R. Tolkien, Bill Clinton alebo Stephen Hawking," hovorí s obdivom.

    "Mnoho z tradícií sa zachovali dodnes, ako napríklad tradičné oblečenie, ktoré musíte pri určitých príležitostiach nosiť, ceremoniály v latinčine, či tzv. formal dinners, teda študentské večere, ktoré sa konajú v stáročných halách, presne ako zo spomínaného Pottera."

    Zdroj: Martina Bolibruchová

    Oxfordská univerzita - ako z Harryho Pottera.

    Ako zistila, na Oxforde nebude sama. "Veľmi ma potešilo, keď som zistila, že na môj odbor prijali ešte jednu Slovenku. Zatiaľ sme však boli v kontakte iba cez internet. Verím, že nám obom všetko vyjde tak, aby sme sa tam v septembri stretli a mohli čo najlepšie reprezentovať okrem seba aj samotné Slovensko." 

    "Kvalitné vzdelanie má naozaj cenu, ktorú dokážem potom spoločnosti niekoľkonásobne svojou prácou a snahou vrátiť," dodala na záver. 

    Mohlo by vás zaujímať:

    Autor článku

    "Odkedy som sa naučil písať a čítať, odvtedy píšem a čítam. Kedysi som písal o všetkom, čo bolo zaujímavé, dnes píšem hlavne o ľuďoch a ich životných príbehoch. Najkrajšie, najzaujímavejšie, ale i veľmi smutné príbehy vie naozaj napísať len život."