Reklama

Manželka vojaka, ktorý zomrel na Covid, nechápe: Nechali ho 10 dní samého utrápiť sa na smrť

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Manželka vojaka, ktorý zomrel na Covid, nechápe: Nechali ho 10 dní samého utrápiť sa na smrť
    Reklama

    Srdcervúci príbeh vojaka Juraja Kemlágeho († 35), ktorý v decembri podľahol koronavírusu vo vojenskom výcvikovom centre Lešť, sa stále nekončí. Manželka prehovorila o prístupe lekárov, ktorí jej manželovi dali len lieky proti bolesti a vitamíny.

    Vdova Danka (34) zostala sama s dvomi malými synčekmi, trojročným Lukáškom a polročným Filipkom. Milovaný Juraj († 35) im všetkým strašne chýba a z obrovskej tragédie sa stále nevedia spamätať.

    Podľa portálu refresher.sk rotný Juraj Kemláge slúžil v Ozbrojených silách Slovenskej republiky 15 rokov a bol vojakom Ženijného práporu v Seredi. Deň pred 36. narodeninami, 29. decembra, zomrel v karanténnom centre v Lešti.

    Mal ísť na misiu

    V polovici decembra 2020 sa zúčastnil v Martine na príprave na misiu v Bosne a Hercegovine. Na školení však podľa portálu 16. decembra testami odhalili, že medzi účastníkmi je jedna osoba pozitívna na koronavírus.

    Infikovaného človeka síce poslali preč, ale školenie neprerušili a ostatných účastníkov otestovali až o dva dni neskôr.

    „Nedozvedela som sa, prečo školenie nebolo zrušené hneď , keď sa u jedného vojaka potvrdila nákaza. Naďalej nechali  chorobu šíriť sa. Nikoho neposlali do preventívnej karantény a školenie pokračovalo až do 18. decembra, kedy môj manžel vyšiel ako pozitívny,“ hovorí nešťastná Danka Kemláge.

    Nechcel ohroziť rodinu

    Keď sa Juraj Kemláge dozvedel, že koronavírusom sa nakazil aj on, rozhodol sa zostať v karanténnom centre v Lešti, aby neohrozil svoju rodinu. Tú už ale nikdy nevidel.

    Podľa jeho manželky vtedy nemal ešte žiadne príznaky. O deň neskôr však dostal vysoké teploty, mal bolesti hlavy a svalstva. Podľa slov mladej vdovy jej manžela liečili Ibalginom, Paralenom, vitamínmi C a D a zinkom. Vysoké teploty od 38,6 do 39,5 stupňa Celzia mu však neklesali.

    10 dní sám  v skoro 40-stupňových horúčkach

    „Nechali ho samého 10 dní skoro v 40 stupňových horúčkách utrápiť sa na smrť,“ hovorí Danka, ktorá je presvedčená, že ošetrujúca mladá lekárka mala podozrenie na pneumóniu, ale nič s tým neurobila. „V správe bolo, že Juraj má bolesti svalov a celého tela, pobolievajú mandle, kašeľ, horúčku 39,5 stupňa, účinkuje paralen aj ibalgin, treba pokračovať v sledovaní teploty a podávaní liekov v prípade zhoršenia stavu konzultovať s lekárkou. A bolo tam tiež uvedené: liečba ako pri pneumónii,“ argumentuje Danka.

    V lekárskej správe mala jeho doktorka uviesť aj to, že pacientovi nemôže predpísať antibiotiká, lebo nemá e-recept. Pacientovi odporučila studenú sprchu a studené zábaly. „Lenže on nevládal prejsť ani na toaletu,“ spomína Jurajova manželka.

    „Volala som aj ďalším dvom lekárkam, aby som si vyjasnila, ako sa to stalo, ale tie sa so mnou nebavili, len tá, čo písala správu, mi povedala, že môjho muža liečili takisto, ako liečia pacientov na ARO, ale že si nemám mýliť karanténne centrum s nemocnicou,“ vysvetľuje mladá vdova. 

    „S manželom som bola v kontakte naposledy 28. decembra, vtedy hovoril, že stále je mu rovnako zle, má horúčky a zle sa mu dýcha,“ dodala Danka, ktorá na otázku, ako teraz žije, odpovedala velmi stroho: Ťažko a zle. „Ja už nežijem, pretože toto nie je život, ale utrpenie. Môj život sa skončil v momente, kedy sa skončil jeho,“ dodala zronená manželka . 

    Ministerstvo: Výcvik sa pre pandémiu neruší

    O vyjadrenie sme požiadali aj mimisterstvo obrany. „V prvom rade v mene celého rezortu obrany vyjadrujeme úprimnú sústrasť pani Kemláge a všetkým blízkym a priateľom zosnulého vojaka – nášho kolegu,“ napísala hovorkyňa ministerstva obrany Martina Kovaľ Kakaščíková. 

    Zároveň zdôraznila, že pri organizácií výcvikov a ďalších aktivít sú dodržiavané všetky aktuálne platné opatrenia vyplývajúce z vyhlášky Hlavného hygienika, ako aj nariadení Vojenského úradu hygieny a epidemiológie. 

    „Vzhľadom na nasadenie príslušníkov Ozbrojených síl na plnenie zákonom stanovených úloh, ako aj na boj s pandémiou, však nerušíme výcvikové aktivity pri identifikácii jednotlivých infikovaných účastníkov, k tomu sú prijímané práve vyššie spomenuté opatrenia. Naviac, ak v uvedenom prípade rátame stanovenú, minimálne päťdňovú inkubačnú dobu ochorenia, je veľmi pravdepodobné, že rotný Kemláge bol infikovaný ešte pred nástupom do kurzu,“ doplnila.

    Karanténne centrum neposkytuje zdravotnú starostlivosť

    Za dôležitý označila aj fakt, že po pozitívnom teste sa rotný Kemláge sám a dobrovoľne rozhodol absolvovať karanténu v karanténnom centre Lešť, lebo nechcel ohroziť svoju rodinu.

    „Pri nástupe bol riadne poučený o skutočnosti, že centrum nie je poskytovateľom zdravotnej starostlivosti a v zmysle platnej legislatívy zostáva jeho ošetrujúcim lekárom aj naďalej jeho všeobecný lekár. V nadväznosti na to bol poučený tiež o tom, že v prípade zhoršenia zdravotného stavu je pre vyššie uvedené skutočnosti nevyhnutné kontaktovať svojho všeobecného lekára. Takýto postup platí aj v prípade nastavenia liečby a predpisovania medikamentov,“ vysvetlila Martina Kovaľ Kakaščíková.

    Zároveň však potvrdila, že počas pobytu v karanténnom centre bol zabezpečený zdravotný dohľad.

    Juraj podľa lekárky nebol v kritickom stave

    „V dobe pobytu zosnulého v karanténnom centre vykonala vizitáciu pacienta lekárka so skúsenosťou z práce na COVID oddelení, ktorá však v zmysle platnej legislatívy nebola ošetrujúcim lekárom. Podľa jej vyjadrení pacient nevykazoval kritické známky,“ dodala a poukázala na fakt, že v súčasnosti sú známe prípady náhleho skonu pacientov, ktorí nie sú v život ohrozujúcich stavoch.

    Uviedla tiež, že rezort obrany nebude komentovať informácie pochádzajúce z údajnej komunikácie zosnulého s manželkou. „K tejto komunikácii nemáme a ani nemôžeme mať prístup. Zároveň sa nemôžeme vyjadriť ani k priebehu ochorenia, nakoľko nie sme oprávnení nahliadnuť do zdravotnej dokumentácie zosnulého rovnako, ako nie sme oprávnení nahliadať do zdravotnej dokumentácie akéhokoľvek iného zamestnanca rezortu alebo príslušníka Ozbrojených síl ,“ povedala hovorkyňa rezortu obrany s tým, že v prípade vyšetrovania úmrtia kompetentnými orgánmi, napríklad Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, bude rezort plne súčinný.

    Ženijný prápor Sereď, kde Juraj pracoval, v spolupráci s Vojenskou podpornou nadáciou poskytlol rodine finančnú pomoc, ktorá síce v žiadnom prípade nenahradí stratu milovaného manžela a otca, no rodine aspoň pomôže preklenúť náročné obdobie.

    Mohlo by vás zaujímať: