Reklama

Renáta (47) pri pôrode BOJOVALA O ŽIVOT: Lekári ju zachránili, teraz sa im chce odvďačiť

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    ZNÁME KRÁSKY, ktoré sa mamami stali po 45.ke a užívajú si materstvo
    Reklama

    Pred rokom sa Renáta Hall (47) ocitla v život ohrozujúcej situácii, keď krátko po pôrode začala masívne vnútorne krvácať. Len vďaka okamžitému zásahu lekára Vladimíra Ferianca a jeho tímu prežila.

    Desivá situácia nastala pred rokom, v deň, keď Renátina mamička mala pohreb a ona práve v pôrodnici priviedla na svet svoju malinkú dcérku. Keby neprišlo k okamžitého zásahu lekára Vladimíra Ferianca a jeho tímu, novorodeniatko by prišlo o milovanú mamu a stalo sa polosirotou, priniesli príbeh Topky.sk.

    Renáta patrí medzi prvorodičky, ktoré sa rozhodli pre materstvo po štyridsiatke. Práve kvôli veku sa stala teda rizikovou pacientkou. Rozhodnutie stať sa matkou, keď mala 46 rokov, nebolo jednoduché, priznáva aj Renáta, ktorá podstúpila umelé oplodnenie. "Veľa sa o tom nehovorí, ale je skutočne riziko mať dieťa vo vyššom veku, takže sme s manželom radi, že to napokon dopadlo dobre." A dodáva, že na túto tému chýba vecná spoločenská diskusia.

    "Asi týždeň pred plánovaným termínom pôrodu sa u mňa rozvinula preeklamsia," vysvetlila nám mamička, ktoré sa doma teší už z ročnej Elišky. "Bol to stav, keď som mala veľmi vysoký spodný tlak, zúžili sa mi cievy, subjektívne som sa cítila dobre. Preeklamsia spôsobuje zúženie ciev u matky, čo ohrozuje jej život, ale aj život dieťaťa. Napokon, nie nadarmo sa hovorí, že tlak je tichý zabijak," pokračuje Renáta.

    Zdroj: fb rh

    Renáta Hall so svojou maličkou dcérkou Eliškou.

    Tá v čase pred pôrodom často musela cestovať do Čiech, kde žila jej mama, ktorá mala rakovinu. "Bolo to náročné obdobie. Mamička mi nakoniec zomrela a my sme plánovali ísť na pohreb. Už pár hodím pred tým som sa však necítila dobre, tak som nakoniec skončila namiesto pohrebu v nemocnici," pokračuje Renáta. "Tak som šla na rizikové oddelenie namiesto cesty na mamin pohreb. Deň po príchode do nemocnice mi odtiekla plodová voda. Jediný problém sa zdalo byť, že som sa po jej odtečení vôbec neotvárala, a tak lekári rozhodli o spomínanom neplánovanom cisárskom reze."

    Mala ísť na pohreb, skončila v nemocnici

    Ako mamička opísala, v osudný deň napokon rodila neplánovaným cisárskym rezom, ktorý ale prebehol v poriadku. "Môj muž odišiel šťastný domov a mňa odviezli na popôrodné oddelenie. Keď ma prišli skontrolovať sestričky po dvoch hodinách po pôrode na izbu, tak sa zistilo, že mám masívne vnútorné krvácanie spôsobené tým, že sa mi nezavinula maternica. Už som mala plné brucho krvi," opísala Renáta sled udalostí krátko po pôrode. "Bála som sa, ako to manžel zvládne, ak skolabujem. Máme kamaráta, ktorému po pôrode zomrela žena a bolo to pre neho veľmi ťažké." 

    Ako ďalej prezradila, lekári jej museli napokon zobrať maternicu. Podviazali jej veľké prívodové cievy, aby zastavili krvácanie, a keďže stratila veľa krvi, musela dostať 10 transfúzií a dve krvné plazmy. Renátine telo už nebolo schopné tvoriť si hemoglobín. Počas toho obdobia plného strachu pri sebe dcérku mať nemohla, pretože sa nedokázala postarať ani sama o seba. "Dostala som trombózu, do toho aj covid, bolo toho naraz skutočne veľa."

    Dnes sa Renáta s manželom teší z malej ročnej Elišky, ktorá im robí nesmiernu radosť. Aj to je dôvod, prečo sa rozhodla pomôcť lekárom, ktorí jej v kritickej chvíli zachránili život. "Docent Ferianc a jeho tím patria u nás k priekopníkom fetálnej medicíny. Teda riešia závažné problémy ešte nenarodeného plodu priamo v tele matky. Napríklad chudokrvnosť alebo vývinové poruchy močového traktu a hrudníka. Práve svojou odbornosťou dokážu deti zachrániť pre ťažkou invaliditou, či dokonca smrťou," pokračuje Renáta.

    Zbierkou chce pomôcť iným mamičkám

    Keďže jej manžel je cudzinec, Angličan, rozhodla sa pomôcť lekárom tak, ako to zvyčajne robia aj v iných krajinách, pomocou zbierky. "Ide konkrétne o operačný fetoskop a laserový generátor. Ak sa nám podarí vyzbierať viac peňazí, nemocnica získa zdroje aj na rádiofrekvenčnú abláciu a na špecializovaný medicínsky materiál potrebný na realizáciu vnútromaternicových výkonov v rámci prenatálnej diagnostiky a fetálnej terapie. Teda ihly, stenty, prípadne optické laserové vlákna a podobne," vymenúva Renáta, na čo sa nazbierané peniaze použijú.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      ZNÁME KRÁSKY, ktoré sa mamami stali po 45.ke a užívajú si materstvo

      Renáte sa zatiaľ poradilo v zbierke (nájdete ju TU) vyzbierať skoro 60 tisíc eur, z cieľovej sumy 100 tisíc. Do zbierky prispievajú najmä ženy, ktoré v odkazoch zjavne problematiku, ktorú Renáta otvorila, chápu. Svedčia o tom ich odkazy. "Verím, že zbierka bude úspešná, budem rada, ak sa aj vďaka nej podarí zachrániť tie najkrehkejšie ľudské životy a mohlo byť viac šťastných mamičiek a ich blízkych. A že môžem zdravotníkom ukázať, že si ich prácu naozaj vážime."

      Prečítajte si tiež: