Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Nadšení rodičia: Konečne našli liek pre nášho Alexa! Čo mu pomohlo? Určite to poznáte!

Alex sa narodil po komplikovanom pôrode, no nič nenasvedčovalo tomu, že jeho život bude taký náročný.

Zdroj: Peprconsulting

Reklama
Logo Plus JEDEN DEŇLogo Plus JEDEN DEŇ

Alex sa narodil po komplikovanom pôrode, no nič nenasvedčovalo tomu, že jeho život bude taký náročný. Už ako novorodenca ho trápila vážna infekcia a kombinácia liekov mu spôsobila viaceré zdravotné problémy. Po neúspešných terapiách mu pomohli až kmeňové bunky z pupočníkovej krvi.

„Pamätám si, keď sa Alex narodil. Bol to ten najkrajší moment nášho života, ale ani vo sne by ma nenapadlo, aký náročný boj nás čaká,“ začína svoj príbeh Monika, mama malého Alexa. Na svet prišiel ako zdravé dieťa cisárskym rezom. Po komplikovanom pôrode prišla infekcia a lekári ho museli liečiť kombináciou silných antibiotík. „Netušili sme, že kombinácia liekov, ktoré mu podali, môže mať u novorodencov viaceré vedľajšie účinky, ktoré sa môžu prejaviť až neskôr,“ spomína Monika.

„Už od prvých dní bol Alex nepokojný, plačlivý, mal problémy so spánkom i príjmom potravy, trápil ho reflux a koliky," pokračuje jeho mama.

Alexov vývoj sa zastavil

Ako bábätko sa vyvíjal ako iné deti – smial sa, hral sa, tešil sa z prítomnosti rodiny. Keď mal však asi rok, rodičia si všimli, že sa jeho správanie mení. „Začal byť nervózny, kričal, hádzal sa o zem a bil si hlavičku, keď sa mu niečo nepáčilo," hovorí Monika. Situácia sa ešte viac zhoršila v 15.mesiaci, kedy sa Alexov vývoj akoby zastavil. Prestal rozprávať a nerozumel, čo od neho rodičia chcú. Mal slabý očný kontakt, nereagoval na meno a jeho správanie bolo často nepredvídateľné.

Zdroj: Peprconsulting

Alexa už ako novorodenca trápila vážna infekcia.

Rodičov znepokojovali jeho rituály. "Na prechádzke musel ísť tou istou trasou, kontroloval obsah každej odpadkovej nádoby, počítal stĺpy na plote," opisuje jeho mama. Ak rodičia narušili jeho rituály, dostal prudký záchvat. Nevedel sa hrať s hračkami a na autíčkach točil s kolieskami, či s inými predmetmi. Bál sa hlasných zvukov vysávača, mixéra alebo fénu.

Monika mala pedagogické znalosti, no mala pocit, že jej nikto neverí. „Lekári nás uisťovali, že je všetko v poriadku, okolie nás obviňovalo, že si vymýšľame diagnózy, že ho nezvládame," priznala. Cítila však, že niečo nie je poriadku. Potvrdilo sa to, keď Alex ako trojročný nastúpil do škôlky. Učiteľky si všimli, že nekomunikuje s deťmi, nezapája sa do aktivít a vyhýba sa kolektívu.

Vyšetrenia potvrdili viacero problémov

Séria vyšetrení preukázala Aspergerov syndróm. „Bola to úľava, no zároveň začiatok novej kapitoly. Vedeli sme, že musíme konať, aby mal Alex šancu na plnohodnotný život,“ hovorí Monika. Tým to však nekončilo, pretože Alexovi diagnostikovali aj niekoľko ďalších problémov. Zistili mu alergiu na bielkovinu kravského mlieka, vajcia, jablká, ako aj histamínovú intoleranciu a SIBO, čo znamená, že v jeho čreve prebiehal silný zápalový proces.

Okrem toho mal oneskorený vývin reči, narušenú komunikačnú schopnosť, dyzartriu, dyspraxiu, používal echolálie a mal oslabené porozumenie reči. Trápila ho aj znížená pozornosť, hypermobilita kĺbov, ploché nohy, vpadnuté členky a kolienka do X.

Zdroj: Peprconsulting

Séria vyšetrení preukázala u Alexa Aspergerov syndróm.

Alex začal absolvovať rôzne terapie – od logopédie cez arteterapiu až po fyzioterapiu. Napriek počiatočnému viditeľnému pokroku prišiel regres. „Odrazu odmietal terapie, terapeutov, začal sa sebapoškodzovať, mal záchvaty hnevu. Museli sme začať odznova,“ hovorí jeho mama.

Ako sa rodičom podarilo Alexa zaradiť do bežného života, čítajte na ďalšej strane >>>

Vyberáme pre vás niečo PLUS