Reklama

Majú schizofréniu či depresiu, ale vzdelávajú žiakov: Výnimočný projekt ocenili aj v zahraničí

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Téma duševného zdravia je čoraz aktuálnejšia: Aj vďaka dobrovoľníkom
    Zdroj: Lukáš Koco
    Reklama

    Téma duševného zdravia sa čoraz viac vyskytuje v našej spoločnosti. Obzvlášť pri žiakoch a študentoch základných či stredných škôl, kde sa podľa odborníkov najčastejšie vyskytujú prvé psychické problémy ľudí. Záslužná činnosť však funguje aj vďaka dobrovoľníkom, ktorí často suplujú štát.

    Výnimkou nie je ani Integra - združenie pre duševné zdravie, ktoré sa už tri desaťročia venuje podpore duševného zdravia netradičným spôsobom. „Budujeme komunitné služby pre ľudí, ktorí opúšťajú psychiatrické nemocnice a svoje aktivity realizujeme na partnerskom princípe. Podporujeme samostatnosť a zodpovednosť našich klientov, dávame im dôveru. Duševné zdravie je celospoločenská téma a silne ovplyvňuje mnohé oblasti života, mnohé rezorty. Nie je to iba o liečbe, nie je to iba o sociálnych službách… Je to o človeku ako komplexnej bytosti,“ približuje nám Jana Hurová, riaditeľka Integry.

    Pripomína, že častokrát takýmto ľuďom chýba v živote len pochopenie a podpora. A tú poskytujú. „Pôsobíme v Michalovciach, kde máme aj sídlo a prevádzky poskytovaných služieb. Sociálne služby však aktuálne poskytujeme nielen občanom košického, ale aj prešovského kraja,“ pokračuje s tým, že ich primárnou cieľovou skupinou sú dospelí ľudia, ktorí psychicky ochoreli a boli liečení psychiatricky - ambulantne či v nemocnici. „Ide predovšetkým o ľudí so schizofréniou, depresiami, úzkostnými a bipolárnymi poruchami.“

    Začlenenie týchto ľudí je pre nich hlavnou náplňou

    Združenie Integra však nezabúda ani na duševné zdravie mladých, ktoré je v súčasnosti čoraz viac aktuálnejšou témou. Práve zamyslenie sa nad tým, že „len“ zachraňujú ľudí ich priviedlo k tomu, že týmto stavom treba predovšetkým predchádzať. „Je známe, že jeden zo štyroch študentov v škole trpí nadmerným stresom, ktorý ďalej vedie k nedostatočnému pocitu vlastnej hodnoty, k úzkostným stavom, k depresii. Až 75% duševných chorôb prepukne pred dovŕšením 24-ho roku života. Uplynie osem až desať rokov od nástupu symptómov (často v škole), kým človek dostane adekvátnu pomoc. Chceli by sme tieto čísla znížiť,“ rozpráva Hurová z Integry.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Janka Kovalčiková a jej finty pre duševnú aj fyzickú pohodu

      V roku 2005 spolu s partnermi z Česka a Nemecka (ktorí sú tvorcami myšlienky) tak prišli do našich končín s projektom „Šialený? No a!“, ktorý má vlastný priebeh tvorený množstvom interaktívnych aktivít počas jedného vyučovacieho dňa. „Účastníci si vtedy navzájom postupne a nenútene uvedomujú dôležitosť duševného zdravia. Na mladých ľudí – študentov vždy silne zapôsobí, že osobne spoznajú ľudí, ktorí prekonali duševné krízy a ktorých sa môžu na čokoľvek pýtať. To im ukáže cestu, že ak majú akékoľvek problémy, pomoc vždy existuje. A to je hlavnou myšlienkou programu – včas upozorniť na dôležitosť duševného zdravia a zároveň prebudiť porozumenie voči ľuďom s duševnými problémami,“ ozrejmuje riaditeľa združenia Jana Hurová.

      Niet nad vlastnú skúsenosť!

      Výnimočnosť ich programu spočíva práve v tom, že vzdelávanie nerealizujú formou prednášok. „Ľudia s osobnou skúsenosťou s psychickými problémami dodávajú mladým ľuďom odvahu zobrať svoj život do vlastných rúk. Takmer v každej triede sedia žiaci, ktorí majú problémy. Dať im malú iskierku nádeje na cestu, je na nezaplatenie. Ľudia s osobnou skúsenosťou rozprávajú svoj príbeh tak, aby sa pritom dobre cítili. Oni sami určujú, ako hlboko umožnia žiakom nahliadnuť do ich života. Cítia sa tak aj oni užitoční a pochopení.“

      Video Player is loading.
      Stream Type LIVE
      Advertisement
      Current Time 0:00
      Duration 0:00
      Remaining Time 0:00
      Loaded: 0%
        • Chapters
        • descriptions off, selected
        • subtitles off, selected
        VIDEO Petra Vlhová prehovorila o duševnom zdraví: Niekedy po pretekoch plačem
        Zdroj: Instagram uniqa_4sport

        S projektom okrem škôl na východnom Slovensku zavítali aj napríklad do Banskej Bystrice. Tie školy, ktoré už navštívili, ich pritom oslovujú pravidelne. „Ukážeme možnosti, ako môžu učitelia a žiaci spoločne zvládnuť krízové obdobie a posilňovať svoje duševné zdravie tak, aby všetci v škole obstáli a mali dobré vyhliadky do budúcnosti. Našimi ďalšími cieľmi je podporiť také spôsoby správania medzi sebou, ktoré sú zdraviu prospešné, tiež v rámci triedy otvárať komunikáciu o téme duševných kríz, redukovať stigmu, obavy a predsudky, zlepšiť schopnosť rozpoznať varovné signály a najmä dodať vieru a dôveru vyhľadať pomoc,“ vraví Hurová.

        Ako reagujú žiaci na takéto stretnutia a duševne chorými? >>>

        Najlepšie hodnotenými sú práve osobné stretnutia žiakov s ľuďmi, ktorí prekonali životné krízy. „To, že sme tu dnes s vami boli, spoznali sme sa my, v triede, vzájomne inak, ako tomu bolo doteraz. Stmelilo nás to tu. Osobné príbehy ľudí, ktorí sa nám otvorili, boli na nezaplatenie. O duševnom zdraví a psychických poruchách som sa tu veľa naučil,“ podelil sa s pocitmi žiak jednej zo škôl. „O téme duševného zdravia sa u nás v škole veľa nerozpráva, dokonca ani v mojom okolí. Pochopila som, aké je dôležité byť duševne v pohode, keď chcem byť v pohode celkovej,“ pridala sa ďalšia študentka.

        Program si pochvaľujú aj tí, ktorí majú skúsenosť s psychickými problémami: „Program mi dodáva odvahu ku vzpriamenej chôdzi. Pred 10 rokmi som ochorel - schizofrénia vyvolaná drogami. Už  4 roky sa mám lepšie. Ale musím si dávať veľký pozor. Mám sa preto skrývať? Tie časy sú už preč. Chcem už teraz konečne žiť! Rozprávať sa so študentmi je namáhavé, ale aj výborné. Sú veľmi otvorení, nemajú takmer žiadny strach zo spoločenského kontaktu. To najkrajšie pre mňa: objavujú, že máme viac spoločného ako rozdielov, že ich predstavy o „bláznoch“ nie sú pravdivé. Je pre mňa veľmi dobré, že môžem prispieť k tomu, aby sme mohli konečne otvorene hovoriť o duševných poruchách, aby sa za to nikto nemusel hanbiť alebo skrývať.“

        Video Player is loading.
        Stream Type LIVE
        Advertisement
        Current Time 0:00
        Duration 0:00
        Remaining Time 0:00
        Loaded: 0%
          • Chapters
          • descriptions off, selected
          • subtitles off, selected
          Na európskej úrovni ocenili unikátny projekt z Michaloviec
          Zdroj: Integra

          Odmenené úsilie

          Školský program však nie je systémovo financovaný, takmer všetko realizujú dobrovoľnícky a vo voľnom čase. „Je však vidieť, že v našom regióne sú ľudia, ktorým na duševnom zdraví mladých ľudí záleží. A toto si nesmierne vážime. Aj viacerí z  klientov Integry v súčasnosti našli svoj zmysel života tým, že chodia do škôl medzi mladých ľudí a prostredníctvom svojich osobných skúseností odovzdávajú študentom zo seba to, čo im v ich veku chýbalo a čo neskôr u nich spustilo duševnú chorobu,“ priznáva riaditeľka združenia.

          Za ich aktivity a dlhodobý prínos dôležitosti do spoločnosti ich nielen uplynulé dni ocenilo mesto Michalovce, ale aj Európsky hospodársky a sociálny výbor ich ocenil Cenou pre občiansku spoločnosť projektom na podporu duševného zdravia, kde sa michalovská Integra umiestnila na treťom mieste z celkovo viac ako sto uchádzačov z 23 členských štátov. „Som presvedčená, že pochopenie dôležitosti duševného zdravia na úrovni jednotlivcov, ale aj ako celospoločenskej a politickej priority, by prispelo k zlepšeniu duševného zdravia. Stále u nás pretrvávajú silné predsudky voči psychiatrii. A čo si málo uvedomujeme? Že orgány sa dajú nahradiť, dokonca i srdce. Duša však nie,“ uzatvára riaditeľka združenia Integra Jana Hurová.

          Mohlo by vás zaujímať: