Reklama

Majka (67) vyrába štátne vyznamenania už 48 rokov: Jedno z nich dostala aj kráľovná Alžbeta!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Majka (67) vyrába štátne vyznamenania už 48 rokov: Jedno z nich dostala aj kráľovná Alžbeta!
    Zdroj: min
    Reklama

    Počas niekoľkých desiatok rokov pôsobenia v kremnickej Mincovni vyrobila nespočetné množstvo najvyšších štátnych vyznamenaní. Jej diela tak mali v rukách prezidenti i kráľovná Alžbeta. Sympatická Mária Ťahúňová (67) nás v podniku privítala v bielom plášti a ochotne nám prezradila viac.

    Kremnica na strednom Slovensku svojou významnou históriou láka návštevníkov z celého sveta.

    Známa Mincovňa už o štyri roky oslávi 700 rokov nepretržitej činnosti a zaradí sa tak medzi najstaršie neustále vyrábajúce podniky na svete. Počas tohto dlhého obdobia sa tu vystriedalo na rôznych pozíciách obrovské množstvo zamestnancov. Jednou z nich je aj Mária Ťahúňová z blízkej Starej Kremničky, ktorá tu pôsobí už neuveriteľných 48 rokov, teda od svojich 19 rokov.

    Hoci je už päť rokov na dôchodku, stále sa sem vracia aspoň na polovičný úväzok. “Pracujem na pozícii zlatníčka a venujem sa výrobe najvyšších štátnych vyznamenaní pre prezidentskú kanceláriu. Je to veľmi zaujímavá a pekná robota. Vyštudovala som zlatníctvo na kremnickej ŠUP-ke a hneď ako som skončila, prihlásila som sa do konkurzu a odvtedy som tu,” spomína na svoje začiatky Mária.

    Práve ona vyrába najmä štátne vyznamenania, ktoré udeľujú prezidenti Slovenskej republiky každoročne väčšinou 6. januára významným osobnostiam z rôznych oblastí pôsobenia.

    Na čo je sympatická Mária najviac hrdá, si prečítajte na ďalšej strane:

    Konkrétne ide o Rad bieleho dvojkríža, Rad Ľudovíta Štúra, Rad Andreja Hlinku, Rad Milana Rastislava Štefánika a Pribinov kríž, z každého po tri triedy. A každá je iná - prvá je väčšinou celá pozlátená a má šerpu nabok, druhá trieda je už o kúsok menšia a skladá sa z prívesu a veľkej hviezdy a tretia trieda už túto hviezdu nemá. Rozdiely sú tu aj v spomínanom pozlátení, niektoré sú len strieborné. K nim sa ešte vyrábajú miniatúrky v podobe malej stužky.

    A ako prebieha samotný proces výroby?

    “Dostaneme materiál (striebro), ktorý sa vyvalcuje, ide do pece a morí sa v kyslinách. Následne ho raziči razia a toto sa opakuje, keďže niekedy požadovaný tvar vyjde až na piatykrát. Ja to potom ručne vypilujem, opilujem, smaltujem, spájkujem a všetko to dávam dokopy,” vysvetľuje odborníčka, ktorá za svoj profesijný život v tejto mincovni vyrábala štátne vyznamenania pre prezidentov od roku 1976.

    Najviac je však hrdá na Rad bieleho dvojkríža, ktorý dostala kráľovná Alžbeta i bývalý iránsky vládca Rezá Pahlaví. Okrem toho vyrába aj medaily prezidenta - tu si väčšinou každý prezident určí sám, ako má medaila vyzerať. Tiež sú to pre numizmatikov aj rôzne malé medaily, repliky dukátov, či primátorské i rektorské reťaze. “Veľké množstvo zaujímavých osobností dostáva tieto vyznamenania. Niekedy si v televízii tiež takéto odovzdávanie pozriem a vždy ma pohladí na duši a poteším sa, keď vidím, že niekto významný dostane to, čo som vyrobila,” uzatvára s úsmevom.