Prúdi v ňom slovensko-nemecká krv! Mladý Maďar Levente Galda vyrastal v obci Mlynky (Pilisszentkereszt) v Peštianskej župe, ktorá je strediskom slovenskej menšiny. Vetva jeho otca je slovenská, jeho prastrarí rodičia z maminej strany mali nemecké korene. Od škôlky sa stretával so slovenčinou a zachovávaním slovenských tradícií. A pokračuje dodnes. Je zakladajúcim predsedom a umeleckým vedúcim Kultúrneho spolku v Mlynkoch, za čo získal maďarské štátne vyznamenanie. Angažuje sa aj v iných národnostných inštitúciách. Ako jediný Maďar pracuje v Slovenskom inštitúte v Budapešti.

Muž, ktorý si od detstva pestuje svoju slovensko-maďarskú identitu, ukončil štúdium ekonómie, súčasne študoval herectvo aj operný spev. A potom ešte vyštudoval aj farmaceutiku. Dodnes sa učím spev klasickej hudby, účinkoval v Maďarskej štátnej opere. “K celoživotnému vzdelávaniu ma viedla moja mama, ktorá získala diplom ekonomickej inžinierky vo svojej 60-tke,” opisuje Levente. Slovenský jazyk však nikdy neštudoval. Naučil sa ho z ľudových piesní, rýmovačiek, veršovačiek, ktorým sa venoval odmala.

No úspešný je aj v iných žánroch. So svojou piesňou Eredõ, v preklade Prameň, ktorú vytvoril na námet ľudovej piesne, v ktorej spojil motívy karpatskej doliny, sa zúčastnil veľkolepej speváckej súťaže A dal (Pieseň) v Maďarskej televízii - náhrady za Eurovíziu. “Bol som prvým súťažiacim, ktorý v tomto ročníku získal 10-bodové hodnotenie za prednes,” teší sa. Spomedzi 422 piesní sa s ňou umiestnl medzi 20 najlepšími. “Ústrednou témou piesne je boj dobra a zla, boj svetla a temnoty. Reflektuje problém dnešnej mládeže s alkoholom a drogami, vydávajú sa na cestu hedonizmu, promiskuity - smerom k temnote. Je našou spoločenskou povinnosťou, aby sme im pomohli zvrátiť tento bezcieľny život. Aby nežili v ilúziach, ale v realite,” vraví.

 

Pieseň už prekladá do anglického a slovenského jazyka a otvorila mu cestu k spolupráci s viacerými známymi interpretmi. Obľubuje aj operetu. Zahral si v hre Čardášová princezná, má rád diela Emmericha Kálmána či Franza Lehára.

Do povedomia verejnosti sa pokúša dostať aj u nás. V relácii Pumpa odvysielaným v sobotu bol špeciálnym hosťom a predstavil sa tam ako reprezentant slovenskej národnostnej menšiny v Maďarsku: “Bolo pre mňa veľkou cťou účinkovať v najsledovanejšom televíznom seriáli v mojej materskej krajine na Slovensku, ako herec, spevák a interpret žijúci v Maďarsku.  Je pre mňa osobitným potešením, že som mal možnosť upriamiť pozornosť na skutočnosť, že v Maďarsku má slovenská národnostná komunita významné miesto a bohaté 300-ročné kultúrne dedičstvo a tradície, na zachovaní ktorých pracujem.”

A ako sa o ňom dozvedeli tvorcovia Pumpa? Producent seriálu počul rozhovor v relácii Štúdio Svet, ktorý Levente absolvoval na pozvanie budapeštianskeho spravodajcu RTVS Gregora Martina Papučeka. “Na základe tohto rozhovoru ma kontaktoval, aby ma pozval účinkovať do seriálu, čo ma mimoriadne potešilo a okamžite som povedal áno. Bol to skvelý zážitok natáčať v materinskom jazyku,” vraví natešene.

Slováci ho však už čoskoro budú môcť vidieť znova v televízii s folklórnou tematikou a v relácii Dedovizeň, ktorú odvysiela v máji RTVS.

FOTO Z NAKRÚCANIA PUMPY SI MÔŽETE POZRIEŤ V GALÉRII. 

Prečítajte si tiež: