Mačacia kaviareň v centre Zvolena vás chytí za srdce: Úžasná káva a môžete si adoptovať mačku!
21. 1. 2024, 12:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:42)

Zdroj: min
Kaviareň, aká sa len tak nevidí! V centre Zvolena nájdete skutočne neobvyklý podnik, kde si vychutnáte fantastickú kávu a okrem toho vám pobyt tu spríjemnia štvornohí mačací miláčikovia, ktorých si dokonca môžete aj hneď adoptovať.
Zdroj: archív MK
Zdroj: min
Zdroj: min
Galéria k článku
S myšlienkou pomôcť túlavým mačkám prostredníctvom kaviarne, stojí sympatická Miroslava Kanianská z OZ Labka Zvolen. O takejto prevádzke snívala už dlho a napokon sa jej sny aj naplnili. Dlhé roky totiž pomáhala útulkom ako tzv. dočaskár, teda človek, ktorý si zoberie zvieratko z útulku a stará sa oň doma, až kým si nenájde trvalý domov.
Zdroj: Facebook/
Kde všade na Slovensku nájdeme mačacie kaviarne?
Ako uvádza portál menucka.sk, nejde však o jedinú mačaciu kaviareň na Slovensku, môžeme ich nájsť na viacerých miestach. Ako prvé nasledovalo svetové metropoly mesto Martin so svojím projektom Café Cats Klub. Ďalšou z kaviarní je Mačkafé v hlavnom meste, ktorá si zakladá nielen na pomáhaní mačacím maznáčikom, ale aj na zlepšovaní povedomia o problematike týraných zvierat. V Bratislave tiež nájdeme kaviareň Mačinézy. Svojho zástupcu medzi mačacími kaviarňami má aj Trnava so svojou Purrfect Chill kaviarňou, ktorú rovnako založili dve mladé milovníčky zvierat s dobrými úmyslami. Mačacia Kaviareň RagdollCafe sa nachádza aj v Banskej Bystrici. V Pezinku nájdeme kaviareň s názvom Mačkáreň a v Košiciach je to zas Mňaukafé.
“Mať mačaciu kaviareň bol môj sen z detstva, no nevedela som, či je to možné. Pred pár rokmi sa na Slovenku otvorili prvé takéto podniky v Bratislave, neskôr v Košiciach a keď som sa o tom dozvedela, tak som sa rozhodla, že sa do toho pustím,” začína svoje rozprávanie Miroslava. Preto si popri podnikaní nešetrila peniaze, ktoré chcela investovať do kaviarne. Avšak problém nastal, keď začala hľadať priestor, kde by bolo možné mačaciu kaviareň otvoriť. Ani po roku sa jej však nič nájsť nepodarilo. Už to takmer vzdala, no napokon sa jej podarilo nájsť maličký priestor v centre Zvolena, kde jej ochotný prenajímateľ dovolil aj prítomnosť mačiek.
“Chceli sme využiť potenciál priestoru a aspoň nejako pomáhať mačičkám a vytvoriť tak útulné miesto, kde sa môžu stretávať milovníci mačiek a rodiny s deťmi. Rovnako miesto, kde budú prebývať mačičky, ktoré hľadajú domov a potencionálni majitelia s nimi tak môžu byť v priamom kontakte,” ozrejmuje s tým, že preto tento priestor využili zároveň aj ako občianske združenie. Napokon sem svoje nasporené úspory investovala aj napriek vedomiu, že sa jej to nevráti. Všetok ”zisk” totiž ide na veterinárne poplatky, kastrácie pouličných mačiek a na nájomné.
Za akých podmienok tu môžu byť mačky prítomné, si prečítajte na ďalšej strane:
“Sme tak odkázaní iba na príspevky dobrovoľníkov a aj keď to bola dlhá cesta a boj, tak dobrých ľudí je na svete veľmi veľa a vďaka nim to zvládame. Nie je to ľahké, no občas pomoc túlavým mačkám musíme odmietnuť, lebo na to nemáme priestor a financie,” zdôrazňuje Mirka Kanianská.
V tejto sympatickej kaviarničke, ktorá je otvorená denne od 13-tej do 19-tej to chodí ako v tých bežných, no s tým rozdielom, že spoločnosť vám tu robia chlpatí spoločníci. V priestore ich z dôvodu hygieny však môžu byť naraz maximálne štyri. “Mačičky do kaviarne môžu ísť len zdravé, po karanténe, dvakrát očkované a nakoľko nám nevyšla karanténna stanica, tak tie ďalšie zachránené mám u seba doma v klietke. Takto pomáhame zväčša spriateleným občianskym združeniam - preberieme od nich zdravú mačku, tej potom v kaviarni hľadáme nový domov a tak sa uvoľní miesto na pomoc ďalším mačičkám,” dopĺňa.
Jedna z mačičiek, ktorá je v kaviarni, si prežila doslova peklo. Čo sa jej stalo si prečítajte na ďalšej strane:
Sympatická prevádzkarka Tina, ktorá nás v kaviarni privítala nám prezradila, že tu pracuje už od jej otvorenia. Návštevníci sú podľa nej myšlienkou nadšení. "Väčšinou k nám chodia s tým, že vedia čo majú čakať. Akurát nám záujemcovia o jednu mačičku volali, že si ju prídu zobrať, tak čakám na nich," poznamenáva Martina s tým, že majú v dočasnej starostlivosti mačky, ktoré si prežili naozaj kadečo.
"Napríklad, túto Miu vyhodili z auta a mala zlomené všetky štyri labky a ošúchanú tvár. Ani sme nečakali, že to prežije, ale našťastie áno. Veľmi ma napĺňa táto práca, pomáhať si treba v každej oblasti, či ľuďom alebo zvieratám," myslí si. Zároveň je presvedčená, že prítomnosť zvierat človeku pomáha aj psychicky. "Ja keď som nervózna, prídem sem a po chvíľke mi je lepšie. Naozaj, tieto mačičky človeka dobijú energiou," uzatvára s úsmevom.