Reklama

Ľudia vs autá? Na východe už roky bojujú za chodník: Chýbajú aj priechody a dopravné značenie

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    V Košiciach sú ľudia obkľúčení autami: Život na rušnej ceste im komplikuje neexistujúci chodník
    Zdroj: Lukáš Koco
    Reklama

    Denne Ukrajinskou ulicou v Košiciach, v časti Krásna, prejde viac ako 12 500 vozidiel, no priechody pre chodcov či dopravné značenie na nej nenájdete. Roky sa pritom snažia na úradoch tunajší obyvatelia vydobyť, aby pri ceste konečne postavili chodník a zakreslili priechody pre chodcov.

    Za niekoľko desiatok rokov sa chodníka nedočkali. Jeden zo vstupov do metropoly východu domácich soslova ťaží na srdci. Cez rušnú cestu sa nevedia ľahko dostať na opačnú stranu, a navyše tu na niekoľko stovák metrov dlhom úseku absentuje chodník. „S mestom komunikujem od roku 2020, ale vždy sa tento zámer riešenia chodníka posúva na neskôr. A čo si pamätám, chodník tu nebol. Čiže, sú to už desiatky rokov, čo tu chýba a zatiaľ stále vybudovaný nebol,“ vraví Lukáš Kunca, ktorý už pre tento problém inicioval aj petíciu.

    Ako vyplýva z výsledkov Slovenskej správy ciest z roku 2022, denne týmto úsekom prejde 12 525 vozidiel. Hoci časť ulice má ešte pôvodom socialistický chodník - provizórne betónové kusy položené ako-tak, je v havarijnom stave. „Časť ulice je v zlom stave a zvyšok je bez chodníka úplne. Je tu aj reštaurácia, stavebniny, opravovňa bicyklov, autobusová zastávka, ale dostať sa na ňu…,“ vraví Kunca s tým, že výstavbu chodníka zahrnuli síce do Plánu udržateľnej mobility, avšak na rok 2040. „Zároveň úplne chýbajú priechody pre chodcov a dopravné značenie.“

    Zabúdajú naň?

    Frekventovaná cesta ako jeden zo vstupov do Košíc podľa miestnych predstavuje riziko a necítia sa bezpečne. „Chodník ani nie je v Mape bezbariérových trás a úprav mesta, čiže vlastne ani neexistuje. V návrhu programového rozpočtu na rok 2024-2026 sa len uvažuje o stavebnom zámere celkovej rekonštrukcie cesty, avšak opäť sa nerieši chodník,“ vraví iniciátor petície.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      VIDEO V košickej mestskej časti Krásna sa dekády snažia o chodník
      Zdroj: Lukáš Koco

      Mestu v predošlých dňoch odovzdal petíciu s 1374 podpismi. V tej navrhol aj tri spôsoby financovania realizácie chodníka: Buď predaj nevyužívaných parciel vo vlastníctve mesta, využitie prostriedkov Európskych štrukturálnych a investičných fondov na roky 2021-2027, alebo využitie poplatku za rozvoj. „Žiadame, aby sa mestské zastupiteľstvo na najbližšom rokovaní zaviazalo uznesením k vypracovaniu projektovej dokumentácie, a to najneskôr do konca roka 2025. Zároveň, aby boli aj vyčlenené prostriedky na realizáciu.“

      Magistrát v stanovisku uviedol, že pripravujú podklady pre vyhlásenie verejného obstarávania na prípravu projektovej dokumentácie

      Tá má riešiť komplexnú rekonštrukciu celej Ukrajinskej ulice od odvodnenia, posúdenia a návrhu križovatiek, verejného osvetlenia či návrhu chodníkov pre chodcov a cyklistov s bezbariérovou úpravou všetkých prejazdov. „Súčasťou zámeru návrhu chodníkov je aj vedenie pešej komunikácie po oboch stranách Ukrajinskej ulice, čo zahŕňa aj úseky, ktoré občania požadujú,“ uviedol Dušan Tokarčík, hovorca mesta.

      Predpokladajú však technickú náročnosť riešenia celého územia a teda aj prípravu projektovej dokumentácie. „Samotný začiatok prípravy projektovej dokumentácie je závislý od schválenia rozpočtu mesta a zabezpečenie finančného krytia pre zadanie zákazky,“ dodal Tokarčík.

      Samotný obyvateľ Lukáš Kunca na otázku, či v prípade neúspechu ho celá táto (roky trvajúca) snaha nebude mrzieť, odpovedá jasne: „Nie. A najdôležitejšie je poznamenať, že to nie je o sťažovaní sa. Ako občania sme súčasťou samosprávy, je naozaj dôležité, aby sme poukazovali na to, čo je nefungujúce, alebo čo sa dá zlepšiť. Aj preto vediem konštruktívnu debatu s vedením mesta, aby sme túto situáciu vyriešili. Nesťažujem sa, len sa snažím o to, aby sme sa v Krásnej cítili bezpečne,“ uzavrel.

      Prečítajte si tiež: