Reklama

Ľudia, ktorí Juraja C. stretli osobne, tvrdia: Nemalo zmysel mu oponovať, prežili s ním svoje

Reklama

Strelec Juraj C. (71), ktorý zaútočil na premiéra Roberta Fica, sa narodil v Bardejove v učiteľskej rodine. Osud ho doviedol do Prievidze a potom do Handlovej, kde osem rokov pracoval v baniach. Odtiaľ sa presťahoval do Levíc, kde ho poznali ako kamenára a spisovateľa. Ako ho vnímali ľudia, ktorí s ním prišli do kontaktu?

Do klubu prišiel prakticky od jeho začiatku, spomína autorka, ktorá Juraja C. spoznala v Literárnom klube Dúha. Z pochopiteľných dôvodov nechce, aby sme zverejnili jej meno. “Bolo to zoskupenie vtedy píšucich autorov sústredených okolo redakcie Pohronie. Juraj sa spočiatku politicky neprejavoval, no neskôr už ako náš predseda nás začal vyzývať, aby sme písali politickú poéziu, čo sme všetci odmietli,“ spomína.

"Napokon sme sa od neho doslova dištancovali. My sme sa konfrontovali iba v oblasti literatúry, “ dozvedáme sa. "Juraj sa od nás odlišoval, my sme písali o láske, šťastí, o bežnom živote, on preferoval rebelantské témy. Ale bol to zručný básnik, jeho básne mali hodnotu. Dnes, ak si ich prečítam, však pozerám na ne inak. Dokonca opísal skutočný príbeh, ktorý sa stal v minulosti, a nezmenil v ňom mená. Všetci ho pred tým varovali, ale on šiel svojou cestou a knihu vydal.”

Zdroj: fb itvsitno

Protest v roku 2016 v Banskej Štiavnici.

Ako sa dozvedáme, Juraja potom prijali do Slovenského spolku spisovateľov a na kolegov z klubu nazeral z výšky. “Nikdy neprijal iný názor, nemalo zmysel mu oponovať. Bol vyhranený voči komunistom, potom proti stranám, ktoré ich nasledovali, či už SDĽ, Hlas, Smer. Obviňoval ich zo všetkého, mal k nim averziu,” pokračuje kolegyňa. “To, že sa angažuje príliš, sme sledovali aj u neho na facebooku. Bol agresívny, niekedy som až nechápala, že mal odvahu zverejniť nejaké statusy, no vyplývalo z nich, že Ficovi neprial nič dobré, boli tam náznaky vyhrážok.” Dodala, že si mnohí po voľbách všimli, že na sociálnej sieti zverejnil niečo v zmysle, že Ficovi pomôže už len guľka.

“Ale to je tragédia tejto spoločnosti, že sme si na to už zvykli. Teraz nás ľudia ako klub napádajú, hejtujú, aby sme svoju dúhovú organizáciu zrušili, ale to my nie sme. Sme literárny klub a našim čestným predsedom a našim vzorom ako autor i človek je významný spisovateľ Andrej Chudoba," dodala.

Kamaráta označil za Putinovho agenta >>>

To, že sa s Jurajom C. diskutovalo skutočne náročne, potvrdil aj bývalý rozhlasák a novinár, dnes už 80 ročný dôchodca Jaroslav Burjaniv. “Práve on ma nahovoril, aby som do klubu Dúha vstúpil, bol jedným z jeho zakladateľov. S manželkou sme boli kedysi na Kryme a niečo som o tom zverejnil na facebooku. On ma verejne označil na Putinovho agenta, že odtiaľ za propagandu dostávam peniaze, s ním sa nedalo diskutovať. Tak som ho jednoducho zo svojho života vylúčil. To bolo v roku 2019, viac sme sa nestretli, prestal do klubu chodiť,” spomína Jaroslav.

Hoci už s Jurajom v kontakte nie je, to, čo sa udialo, ho šokovalo. “Aký to bol človek? Viem, že pracoval v Handlovej v bani, potom učil, v klube sme sa o politike nebavili. Prekvapilo ma, čo urobil. Bol to zlý človek, ani si neuvedomil, aké komplikácie mi narobil. A pritom mi dokonca daroval takého netopiera vyfrézovaného do kameňa, lebo učil na kamenárskom učilišti, keď sme mali stretnutie na mojej chalupe. To, čo urobil, nechápem. Dosť ma prekvapila aj informácia, že sa jeho meno objavilo na zoznamoch ŠtB.”

Vyhrážal sa nabrúseným nožom >>>

Nepríjemnú skúsenosť so strelcom má aj predseda Jednoty dôchodcov Slovenska Michal Kotian.“Stretol som sa s ním asi týždeň po prezidentských voľbách počas protestu pred parlamentom, ktorý organizovala parlamentná opozícia a mimovládne organizácie,“ povedal nám.

“Najskôr ma oslovila nejaká staršia pani s tým, že mám pokrčený oblek, nevšímal som si to. Potom prišiel on, a začal po mne vykrikovať “smerohlasák”, že nech si dávam na seba pozor,“ opísal nám.

Druhýkrát sa stretli v priamo v budove NR SR pri informačnom pulte, pri ktorom sa musí registrovať každá návšteva. “Stál sám v rohu pri telefóne, a zrazu sa na mňa osopil otázkou: Čo zas ideš bonzovať, ty smerohlasák? Potom ešte dodal, že má celkom nabrúsený nožík, od seba sme boli asi dva metre. Vyzeralo to, ako keby na niekoho čakal, alebo za niekým išiel. Toto sa udialo v apríli.“

Zdroj: Jaroslav Novák

Michal Kotian nechápe, prečo sa stal terčom verbálnych útokov, keď len bojuje za lepšie postavenie dôchodcov na Slovensku.

Michal Kotian upozornil na narastajúce množstvo vyhrážok, ktoré sú adresované aj jeho rodine. „Môjmu synovi prišiel dokonca domov výhražný list, v ktorom bolo napísané, že vedia kde býva,“ povedal nám. Nerozumie, prečo je terčom vyhrážok, keď len bojuje za lepšie postavenie dôchodcov na Slovensku.

Prečítajte si tiež: