Ľudí ŠOKOVALA výstavba na strednom Slovensku: Z okolia chráneného areálu sa stalo STAVENISKO!
10. 3. 2024, 12:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:48)

Zdroj: min
Malachovské skalky patria medzi obľúbené a vyhľadávané miesta domácich i návštevníkov a zároveň predstavujú chránený areál so 4. stupňom ochrany v katastri Radvane. V ich okolí sa však prednedávnom začalo s výstavbou, čo mnohých mimoriadne šokovalo!
Zdroj: Facebook/Horné Pršany & Pršianska Terasa
Zdroj: Facebook/Horné Pršany & Pršianska Terasa
Zdroj: min
Galéria k článku
Informoval o tom spravodajský portál dnes24.sk, podľa ktorého túto oblasť navštevuje množstvo turistov a preto ich prekvapila výstavba v ich tesnej blízkosti. „Stromy už vypílili aj priamo medzi skalami a od Pršianskej Terasy sú všade cedule "zákaz vstupu“," napísala portálu Alexandra, ktorá upozornila, že vykolíkované miesta vidno hneď medzi skalami. Rozhorčení Bystričania na výstavbu reagovali aj na sociálnej sieti v skupine Horné Pršany & Pršianska Terasa.
“Novinke” nerozumie ani Peter, ktorý túto oblasť dobre pozná. “Na Malachovské skaly sme sa chodievali ako deti z Radvane cez Radvanský kopec hrávať a opekať si tam. Neboli tam žiadne označenia ako súkromný pozemok, nič nebolo zastavané domami. Všade bol prístup aj pre verejnosť, nie ako dnes, kedy si papaláši stavajú vily v prírode. Už im nestačia lukratívne pozemky v centre mesta, či v jeho blízkosti. Treba zabrať aj prírodu a postaviť okolo haciendy vysoký múr, aby sa náhodou nikto do ich záhrady nepozrel. Zachvíľu bude každá plocha na lúkach zastavaná,” napísal rozhorčene.
Samotné mesto sa však vyjadrilo, že „podľa odborného stanoviska Správy CHKO Poľana z júna 2023 sa plánovaný zámer nenachádza v ochrannom pásme CHA Malachovské skalky”. Podľa hovorkyne primátora Zdenky Marhefkovej stavebný úrad v tomto prípade len rešpektoval záväzné vyjadrenia príslušných orgánov a stavbu rodinného domu v zmysle platnej legislatívy „nemal možnosť nepovoliť“.
Ako sa k tejto otázke vyjadrili ochranári, si prečítajte na ďalšej strane:
Na to, či bude ľuďom umožnený prístup na toto miesto odpovedala, že toto miesto je v súkromnom vlastníctve. “Takže to, či sa majiteľ dobrovoľne rozhodne sprístupniť verejnosti vstup na svoj pozemok, závisí len od neho,“ poznamenala Marhefková. Anorganička Miriam Turayová zo Štátnej ochrany prírody SR sa nám vyjadrila, že Chránený areál (CHA) Malachovské skalky je maloplošným chráneným územím, kde platí 4. stupeň územnej ochrany.
“CHA nemá ochranné pásmo. CHA Malachovské skalky bol vyhlásený nariadením ONV v Banskej Bystrici v roku 1990 ako chránený prírodný výtvor. Následne došlo v roku 2002 k aktualizácii ochrany a vyhláseniu CHA Malachovské skalky. V priebehu rokov 2012 a 2013 došlo k revízií chráneného územia a následne zmene hraníc, ktoré v dnešnej podobe nezahŕňajú „horné skalky“ Pršianskej terasy teda územie, kde sa vami spomínaná činnosť deje,” uviedla Turayová. Doplnila, že lokalita, kde je výstavba naplánovaná, sa nachádza v 1. stupni územnej ochrany, teda sa nejedná o chránené územie.