Osem krajín prešiel Lukáš preto, aby si pozrel ich hrady. „Som z Trenčína, zo sídliska Sihoť. Už keď som šiel do školy, denno-denne som mal hrad na očiach. Už keď som bol dieťa, veľakrát sme ho navštívili a aj sám som sa tam vybral. Už ako dieťa ma to chytilo,“ hovorí L. Maleček.

Pozrite si fotografie najkrajších pamiatok

Vraví, že najviac ho fascinovali výhľady z hradov. „A potom ako správneho chalana ma lákali múry, veže a možnosť niečo preskúmať. Tak je to doteraz. Vždy ma fascinuje, keď sa môžem ísť niekam pozrieť a trošku to tam prebádať,“ konštatuje Lovec hradov.

Jeho lásku k histórii podporovali aj rodičia. „Chodievali sme často na výlety. Boli sme výletníci, dovolenkári. Keď už som mal svoju rodinu, začali sme chodiť spolu. Najskôr po zoologických záhradách a atrakciách pre menšie deti a keď už boli deti väčšie a všetky zoologické záhrady sme mali pochodené, napadlo mi, že začneme navštevovať hrady v okolí,“ hovorí L. Maleček.

Prvé kroky Malečkovcov tak viedli na hrad Beckov, Čachtice, Uhrovec, Topoľčiansky hrad. Potom prišiel rok 2019, Lukáš pracoval v zahraničí a začal počas obmedzení a zákazov v rámci pandémie po práci navštevovať sám zrúcaniny hradov. „Zapáčilo sa mi to. Našiel som tabuľu, kde bolo zobrazené, kde sa nachádzajú v okolí ďalšie zrúcaniny, spravil som si fotku a keďže som nemohol ísť pre opatrenia naspäť na Slovensko, vybral som sa po hradoch,“ hovorí Lovec hradov.

Za jeden deň dokázal navštíviť aj 6, 7 hradov. „Povedal som si, že sa mi to páči a že v tom budem pokračovať. Keď som prišiel domov, už som mal navštívených nejakých 50 hradov a doma som rodinu oboznámil s tým, že mojim cieľom je navštíviť ich tisíc,“ smeje sa Lukáš s tým, že hlavne syn zdedil jeho nadšenie pre históriu.

Vraví, že každý sa zo začiatku chytal za hlavu, ale nakoniec svojou láskou k pamiatkam nakazil úplne všetkých doma. Odvtedy Lukáš prešiel už takmer 500 hradov na Slovensku, v Česku, Slovinsku, Rakúsku. Ten najskôr založil skupinu na internete, pretože čím viac hradov navštívil, tým mal viac fotografií a chcel sa s nimi podeliť. Za necelé tri roky získal 60-tisíc sledovateľov.

Ľudia teraz chodia po jeho stopách a Lukáš sa snaží priviesť aj deti k histórii. Už absolvoval niekoľko prednášok na školách. „Vyskúšal som si prednášať pre deti od prvého po deviaty ročník a krásne bolo vidno, že už tie staršie deti síce sedeli ticho, počúvali, ale niektorí to brali aj ako nutné zlo, že teda nemusím sa učiť,“ hovorí L. Maleček.

Vraví, že najväčšie nadšenie bolo badať u menších detí. „Takí štvrtáci, piataci, u nich bol veľký záujem,“ skonštatoval L. Maleček. Ten okrem prednášok rozbehol aj pomoc hradom. Naposledy zorganizoval stretnutie na zrúcanine hradu Tematín, kam prišlo približne 150 jeho priaznivcov.

Zišli sme sa, vyzbierali dohromady 1779 eur. Bol to úžasný pocit zorganizovať niečo takéto. Spojiť toľko skvelých ľudí. Prišli ľudia nielen zo Slovenska, ale aj z Čiech,“ povedal Lukáš s tým, že išlo už o tretí ročník, počas ktorého sa zbierali peniaze na obnovu hradu. Na Tematíne ich použijú na výskum a obnovu pivnice severného paláca.

Tentoraz si však Lukáš domov odnesie niečo, na čo do konca života nezabudne. „Prehral som stávku, keďže na tombole sme vyzbierali viac ako vlani. Takže si musím dať vytetovať hrad Tematín,“ uzavrel Lukáš.