Reklama

Liptovský Ján chce využiť minerálne bohatstvo: Zase tu budú kúpele

Kúpele podľa starostu budú stáť pri kadi.

Zdroj: Plus JEDEN DEŇ/Miroslava Dírerová

Reklama

Kedysi si tu šľachta liečila reumu, o pár rokov to môže urobiť každý z nás! V Liptovskom Jáne chcú nadviazať na kúpeľnú tradíciu, ktorú vybudoval gróf Jozef Sentiváni. Obec už založila akciovku, do ktorej vložila pozemok, a hľadá investora.

Kúpele Svätojánske Teplice zanikli pred druhou svetovou vojnou. Boli malé, no priťahovali panstvo z Maďarska i Prahy. Smotánku sem naučil chodiť gróf a politik Jozef Sentiváni. Nadchol ho úspech nevlastného otca Jozefa, ktorý založil Štrbské Pleso a rozbehol turizmus v Tatrách.

Kúpele v Liptovskom Jáne vybudoval Jozef Sentiváni v roku 1929 v dvoch rodových kaštieľoch v rozsiahlom parku. Maštale prerobil na ubytovanie, zabezpečil taxislužbu k vlakovej stanici, postavil garáže, zariadil reštauráciu s grand hotelom, ordináciu, vaňové kúpele s krytým bazénom a za kaštieľom vybudoval kúpalisko so skokanským mostíkom, v ktorom domáci plávali až do roku 1975. To už samotné kúpele neexistovali. Zanikli v roku 1939.


Zakladateľ kúpeľov Jozef Sentiváni.
Foto: archív obce

Na zašlú slávu chce teraz obec nadviazať. „Máme tu minerálne pramene i štatút kúpeľného miesta vďaka kúpeľno-rehabilitačnému zariadeniu Bystrá. Prečo to nevyužiť?“ myslí si starosta Juraj Filo. V pôvodných budovách je špeciálna základná škola, kúpalisko je zasypané, namiesto šatní stojí bytovka. Rozsiahly kúpeľný park zabralo futbalové ihrisko i bytovky.

Nové kúpele preto postavia na inom mieste - bližšie k prameňu, odkiaľ gróf ťahal takmer kilometrové potrubie. Obec už založila akciovú spoločnosť, do ktorej vložila pozemok za potokom pri kadi. „Nechceme liečebné, ale preventívne kúpele, kde budú chodiť rodiny s deťmi a ľudia, ktorí majú problém s pohybovým ústrojenstvom, reumou, so ženskými a s kožnými chorobami,“ vysvetľuje starosta.


Kúpeľný areál vybudovali v rodových kaštieľoch.
Foto: archív obce

V kúpeľnej budove majú byť viaceré bazény s vírivkami. Domácich nápad s kúpeľmi veľmi nenadchol. Obávajú sa totiž, že prídu o voľný vstup do kade, ktorá teplou minerálnou vodou priťahuje cudzincov aj v zime. Starosta je však opačného názoru.

„Ak si chceme kaďu zachovať a nechceme ju nechať zničiť, lebo nám tu úradujú tiež vandali, musíme ju oplotiť a vyberať aj vstupné. Aspoň si to začnú ľudia vážiť. Domáci sa vykúpu lacnejšie. Minerálny prameň na pitie ostane prístupný aj naďalej,“ oponuje starosta, ktorý verí, že do troch rokov pripravia všetko potrebné na výstavbu a získajú investora, pretože bez cudzej „finančnej injekcie“ si neporadia.