Ako je to teda s koncom slávneho cirkusu?

- Cirkus neskončil. Akurát prestal tak, ako pre krízu prestali všetky kultúrne inštitúcie. Podľa mojich posledných informácií sa však čaká pomoc z privátneho sektora alebo od samotnej vlády, lebo Cirque du Soleil je vlajková loď kanadskej kultúry a je nemysliteľné, aby sa neobnovil. Otázne však je, v akej forme to bude.

Beriete teda ako samozrejmosť, že cirkus bude po pandemickej kríze pokračovať?

- Je nemožné, aby sa neobnovilo také množstvo nápadov, ktoré sú už vymyslené aby nepokračovalo také množstvo talentov. Cirkus však bude pôsobiť pravdepodobne v inej podobe. Možno sa vytvoria tri vlajkové lode, ktoré sa pomenujú pod iným názvom.

V Cirque du Soleil pracoval Juraj Benčík v rokoch 2010 až 2012. Bol súčasťou inscenácie Corteo, ktorá precestovala Rusko a západnú Európu.
Zdroj: Juraj Benčík

Bolo naozaj nutné, aby skončil v takej forme, v akej pôsobil doteraz?

- Určite áno, lebo keď máte zamestnancov a nemáte ich ako platiť, musíte ísť do konkurzu a zavrieť firmu. Cirque du Soleil totiž nie je štátna inštitúcia, ktorá by bola podporovaná iným spôsobom ako tým, že si ľudia kúpia lístky.

Ako dopadla kríza na umelcov a zamestnancov cirkusov?

- Zničujúco. Obrovské množstvo ľudí sa už nebude môcť vrátiť do práce. Množstvo talentov sa stratí. Je to veľmi ochudobňujúce a potrvá veľmi dlho, kým sa ľudia dostanú k rovnakým výkonom a výsledkom, ako pred krízou.

Je možné, že sa niektoré cirkusy neobnovia?

- Stopercentne, obrovské množstvo, najmä menších cirkusov, zanikne úplne. Najmä pre starších umelcov je nemysliteľné, aby sa vrátili k činnosti, keď rok a pol nehrajú a nemôžu ani plnohodnotne trénovať. Mladším, ktorí potrebujú nadobúdať skúsenosti, zase môže trvať veľmi dlho, kým sa im podarí uživiť takým istým spôsobom, ako predtým.

Aj Cirkus slnka čaká komplikovaný návrat?

- Samozrejme. Oživí sa iba minimálne množstvo inscenácií. Budú to len tie, ktoré sú ekonomicky silné, to znamená, že pri nízkych nákladoch vedia priniesť vysoké výnosy. Namiesto pôvodných 22 ich bude možno len sedem. Ale možno to bude ešte pomalšie a obnoví sa len jedna či dve.

Čo bol Cirque du Soleil?
Kanadská cirkusová spoločnosť sídliaca v Montreale, ktorú založili v roku 1984. Jej predstavenia videlo viac než 100 miliónov divákov v 300 mestách celého sveta. Koncom júna 2020 ohlásil cirkus bankrot pre neschopnosť splácať dlhy v dôsledku zrušenia predstavení v čase pandémie koronavírusu.

Aké je to, keď sa z herca stane klaun? Čítajte na ďalšej strane!