Ján (57) si pomýlil podpňovky s kapucňovkou, otrava ho skoro zabila: TOTO mu zachránilo život
5. 4. 2025, 11:45

Ján Halgaš (57) z Vranova nad Topľou si pomýlil podpňovky s kapucňovkou a stálo ho to takmer život! Vo vranovskej nemocnici strávil pol roka po otrave húb.
Zdroj: Ingrid Timková
Zdroj: Ingrid Timková
Zdroj: Ingrid Timková
Galéria k článku
Kamaráti ho už zapíjali a lamentovali nad jeho skonom. Jána, našťastie, lekári vranovskej nemocnice zachránili. Na internom oddelení ho prijali so známkami poškodenia pečene a obličiek po otrave veľmi raritnou hubou - kapucňovkou.
"Vzhľadom na zriedkavosť ochorenia už samotný diagnostický proces intoxikácie vyžadoval spoluprácu viacerých pracovísk aj s ústavom toxikológie. Dlho sme pátrali, čo bola príčina otravy. Vzorkami húb a rôznymi vyšetreniami sme zistili, že najpravdepodobnejšie je intoxikácia kapucňovkou, je možné ju zameniť s podpňovkou, ktorá je u nás najvyskytovanejšia huba,” vraví lekárka Nemocnice Penta Hospitals Vranov nad Topľou, internistka Lucia Kupová.

Pre poškodenie obličiek bola kvôli liečbe nevyhnutá akútna hemodialýza pacienta. Avšak ďalší priebeh hospitalizácie bol komplikovaný rozvojom autoimunitného ochorenia - syndrómom Guillain Barré. “Jediným liekom na tohto ochorenie je podávanie imunoglobulínov, teda derivátov získaných z krvnej plazmy a boli mu podané dva cykly,” opisuje prípad so šťastným koncom u pacienta, ktorý u nich strávil 6 mesiacov.

Zachránili ho plazmou od darcov
Jána vyliečili liekmi z krvnej plazmy a dnes môže normálne fungovať. Aj vďaka novému pracovisku darcovského centra v tamojšej nemocnici môže krvná plazma zachraňovať životy.
Ján je rád, že ho zachránili a vyjadril lekárom vďačnosť: „Chcel by som poďakovať celému personálu vranovskej nemocnice za starostlivosť, akú mi poskytli počas celej doby mojej liečby.” Po otrave sa cítil veľmi zle, začalo to brnením dolných končatín a postupovalo to vyššie, mal svalovú slabosť, aj dýchacích svalov, poškodzovali sa mu tvárové nervy a mal problémy s prehĺtaním, zlyhávali mu orgány. Vážne mu hrozilo to najhoršie, ak by sa nezasiahlo včas. Hlava však bola v úvode v plnom vedomí a uvedomoval si, že sa nedokáže pohnúť, hýbať rukami, nohami a ako to môže skončiť. Preto si váži darcov, ktorí sú ochotní darovať nielen krv, ale aj krvnú plazmu.
Nenahraditeľná plazma
Nemocnica Penta Hospitals vo Vranove nad Topľou v piatok otvorila po rozsiahlej rekonštrukcii zmodernizované priestory darcovského centra s novinkou v podobe odberov krvnej plazmy. Práve z nej sa vyrábajú nenahraditeľné lieky, ktoré zachraňujú životy pacientov s rôznymi diagnózami. "Investícia vo výške takmer 125 000 eur priniesla regiónu nové štandardy darovania krvi,” informoval hovorca siete Penta Hospitals Slovensko Tomáš Král, ktorá systematicky modernizuje svoje darcovské centrá po celom Slovensku.

Vo Vranove zaznamenali v darcovskom centre 12-percentný nárast počtu darcov, ktorí sa rozhodli aktívne prispieť k záchrane ľudských životov. "Veríme, že krajšie a modernejšie priestory budú pre darcov motiváciou, aby sa k nám vracali ešte častejšie a budú sa tu cítiť ešte príjemnejšie,“ uviedol riaditeľ nemocnice Jaroslav Marčišin. Pravidelným darcami krvi v tamojšom centre je rodina Bajusovcov - Katarína (45), Milan (51), David (19), Šimon (21). Mama rodiny je zdravotná sestra v nemocnici, otec je bývalý policajt a chlapci študujú na vysokých školách. David si v piatok vyskúšal darovanie krvnej plazmy.
Spustili odbery krvnej plazmy
Okrem vynovených priestorov prináša darcovské centrum aj novinku v podobe plazmaferézy, teda odberu krvnej plazmy. Tento typ odberu je pre darcov menej zaťažujúci a umožňuje častejšie darovanie, až každé dva týždne. Plazma sa počas výkonu oddelí od ostatných krvných zložiek, ktoré sú darcovi okamžite vrátené späť do krvného obehu. Liečia ňou pacientov s poruchami zrážania krvi, ťažkými popáleninami či rôznymi autoimúnnymi a nádorovými ochoreniami. "Okrem toho je plazma kľúčovým komponentom pri výrobe liekov, ktoré sú pri niektorých ochoreniach veľmi dôležité a môžu zachrániť alebo zmeniť život pacientov,“ vysvetli primár hematologicko-transfuziologického oddelenia Kamil Diľ.

Darovanie krvi je nesmierne dôležité, pretože krv nie je možné umelo vytvoriť, je nenahraditeľná pri záchrane životov. „Každá darovaná jednotka krvi môže zachrániť až tri ľudské životy, pretože sa môže rozdeliť na tri časti: červené krvinky, krvné doštičky a krvnú plazmu,” dodal primár.
Darovanie celej krvi alebo len krvnej plazmy má svoje špecifiká.
- Odber celej krvi trvá väčšinou do 10 minút a odoberá sa približne 450 ml.
- Následne sa krv spracováva na jednotlivé zložky.
- Ženy môžu darovať krv trikrát do roka a muži štyrikrát.
- Krvná plazma sa odoberá plazmaferézou, kde sa počas odberu oddeľuje krvná plazma od ostatných zložiek krvi a tie sa vracajú darcovi do tela.
- Celý odber trvá dlhšie, až 45 minút, ale naproti tomu od darovania celej krvi môže prebiehať častejšie. Maximálne však každé dva týždne.
- Darovanie krvi či krvnej plazmy nebolo nikdy jednoduchšie.
- Záujemcovia o darovanie krvi alebo krvnej plazmy sa môžu pohodlne objednať online prostredníctvom webovej stránky www.darcovskecentrum.sk. Stačí sa zaregistrovať, vybrať si preferovaný dátum a čas a systém sa postará aj o pripomenutie termínu formou SMS správy.
- Odbery krvi prebiehajú každý utorok, štvrtok a piatok od 6.00 h. do 9.00 h., darcovia krvnej plazmy majú vyhradený odberový deň v utorok od 10.30 hod do 13.30 h.