Reklama

Krásne Slovensko: Víkend za pár drobných! Spoznajte nádheru tejto VÝNIMOČNEJ lokality

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Zubria zvernica je turistami mimoriadne vyhľadávaná: V čase kŕmenia
    Zdroj: hed
    Reklama

    Na dobrý výlet sa dá dnes cestovať aj s pár eurami vo vrecku. Netreba chodiť ďaleko, Slovensko má zaujímavé a krásne lokality, ktoré sa oplatí navštíviť a dá sa v nich prežiť pekný deň. Ak sa práve rozhodujete, čo s voľným časom, vyberte sa do okolia Topoľčianok. Stojí to za to.

    Prvá písomná zmienka o obci Topoľčianky, kam vás pozývame, pochádza už z roku 1293. Archeologické vykopávky však potvrdzujú staršie slovanské osídlenie už zo 6.-7.storočia po Kristovi. Dominantou obce je kaštieľ, Národný žrebčín a hipologické múzeum. Ak sa rozhodnete začať svoju cestu tu, môžete sa prejsť v upravenom parku, alebo sa odfotiť pri pranieri, ktorý sa jednoducho obísť nedá.

    Zdroj: fb Naše Topoľčianky

    Kaštieľ v Topoľčiankach stojí na návštevu. Takto vyzeral v roku 1924. Zdroj: http://darabanth.hu

    Mimochodom, pranier je vlastne stĺp hanby, ktorý dal už v roku 1590 postaviť Ján Topoľčiansky, povestný surovec a grobian, avšak chrabrý bojovník proti proti Turkom. Dnes v obci stojí kópia originálu, ten si domáci chránia ako oko v hlave v depozite.

    Zdroj: hed

    V komplexe sa môžete poprechádzať, deti tu majú ihrisko, žijú tu zvieratá.

    Za zmienku stojí aj zaujímavá miestna atrakcia, pstruhový raj, komplex, ktorý vyrástol pred rokmi za Topoľčiankami. Okrem toho, že si tu pochutíte na skutočne zaujímavo pripravenej rybe, areál láka rodiny s deťmi zvieratami. Rybku si môžete uloviť aj sami, a okrem toho si vychutnať pohľad na kozičky či holuby. Deti sú tu skutočne ako v raji.

    Zubria obora

    Len kúsok od Topoľčianok smerom na Lovce stojí povestná Zubria obora. Ak máte radi prírodu a zvieratá, určite ju navštívte. Vstup do areálu je voľný, zaparkovať však treba pred ním na vyhradenom parkovisku. Potom vás čaká kratšia pešia prechádzka v nádhernom lesnom prostredí, ktoré je doslova balzamom na dušu a vystresované hlavy.

    Zvieratá sa kŕmia o 9. a 14. hodine, takže ak si viete cestu naplánovať, vyberte sa sem v tomto čase. Určite neobanujete. Zubor hrivnatý patrí medzi naše najväčšie cicavce, pohľad na neho ohromí každého.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Zubria zvernica je turistami mimoriadne vyhľadávaná: V čase kŕmenia
      Zdroj: hed

      Hrad Hrušov

      Smerom od Topoľčianok na Skýcov po ceste nemôžete obísť hrad Hrušov. Ten je turistami veľmi obľúbený, prechádzka naň stojí za to. Auto treba nechať na odstavnom parkovisku a potom sa asfaltkou vybrať hore. Nie je to nič nezvládnuteľné, výstup na hrad totiž stojí za to!

      Zdroj: juh

      Hrad Hrušov sa pod rukami dobrovoľníkov mení na ten spred stoviek rokov a dostáva oveľa krajšiu tvár. Aj preto ho ročne navštevujú tisícky turistov.

      Skýcov

      Tí, ktorí milujú prírodu a prechádzky lesom, určite odporúčame návštevu obce Skýcov. Táto malebná dedina je lesmi doslova obklopená, je to lokalita, ktorú milujú nielen turisti, ale aj hubári. Atrakciou je tu miestny ranč, kde si okrem pohľadu na koníkov môžete dopriať chutný obed. Nuž a potom sa treba vybrať smerom na Klátovú Novú Ves, kde nájdete pri ceste obriu lavičku, ktorá sa už stala obľúbenou turistickou atrakciou na fotenie.

      Zdroj: Vladimír Kampf

      Starosta TOMÁŠ KOLEMBUS na obrej lavičke, ktorá je jednou z atrakcií obce.

      Na obcou stačí pri lavičke zaparkovať na odstavnom parkovisku a odtiaľ sa vybrať smerom do kopca, na miestnu rozhľadňu na Vápennom vrchu. Ten výhľad z nej skutočne stojí za námahu.

      Zdroj: www.skycov.sk/monografia Skýcov

      Život v Skýcove

      Skýcovčania sa stali známi vo všetkých kútoch Slovenska vďaka kvalitnému vápnu. Ako sa uvádza v monografii Skýcov od Heleny Juríkovej, s pálením vápna začali domáci pred viac ako 250 rokmi. Vápenec ťažili v štôlňach na Vápennom vrchu. Nalámaný kameň potom previezli k peci, do ktorej ho uložili a zasklepili. "Najprv sa ukladal po obvode pece, postupne sa vytvorila klenba, pec sa zatiahla. Potom sa kameň kládol na klenbu. Do stredu väčšie kamene a ku krajom drobnejšie. Navŕšil sa kopec, prikryl sa škrutami, aby sa oheň udržal čo najdlhšie. Podľa potreby sa kameň štiepal, tĺkol sa puckami. Pri sklepení pece pracovali 4 – 6 ľudia. Čím ich bolo viac, tým bola pec rýchlejšie zasklepená," píše sa v monografii. Pec horela nepretržite 24 hodín, až kým nebol kameň jasno žeravý. Po vychladnutí sa vápno uložilo do vozov a rozviezlo do širokého okolia. Dnes už tieto pece neexistujú, mladí si našli inú prácu a tak táto výroba v obci zanikla.

      Zdroj: fb Rozhľadňa na Vápennom vrchu

      Rozhľadňa na Vápennom vrchu. Výstup k nej sa zdá síce náročný, ale v normálnom tempe ho zvládne každý. Hore na turistu čaká pekné prekvapenie.

      Túlate sa Slovenskom? Máte zaujímavé fotografie a tipy, kam sa oplatí vybrať? Pošlite nám vaše KRÁSNE SLOVENSKO na tip@newsandmedia, radi sa s vašimi skúsenosťami podelíme s ostatnými.