Reklama

ODBORNÍČKA varuje: KORONAVÍRUS sme ešte NEPORAZILI! Čo musíme určite robiť

Hlavná epidemiologička siete ProCare a Svet zdravia Jana Skalová upozorňuje, že nie je dobré umývať a dezinfikovať ruky súčasne.

Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY

Reklama

Vláda po porade s odborníkmi uvoľnila prísne obmedzenia. Napriek tomu netreba koronavírus podceňovať. Naopak, je nutné ešte prísnejšie dodržiavať hygienické opatrenia. Ako na to? Radí hlavná epidemiologička siete ProCare a Svet zdravia Jana Skalová.

Epidemiologičky Jany Skalovej sme sa pýtali, aké opatrenia treba naďalej dodržiavať. Na niektoré ste možno už chceli  zabudnúť, ale nerobte to!

Aká je najúčinnejšia ochrana pred vírusom

- Poznáme vstupné brány infekcie, ktorými sú spojovka oka, nosová sliznica a ústa. Práve tie si treba chrániť pred kontaktom s baktériami. Keď vidíme človeka, ktorý má príznaky respiračného ochorenia, vyhýbame sa priamemu kontaktu tvárou v tvár.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    KORONAVÍRUS: Bude prebiehať vyšetrovanie kontaktov osoby s potvrdenou nákazou

    Prečo je dôležité nepribližovať sa k jeho tvári?

    - Ak si chorý človek kýchne alebo zakašle, častice slín sú schopné preletieť do vzdialenosti jeden až jeden a pol metra. Každá častica pritom obsahuje obrovské množstvo vírusov, ktoré môžu dopadnúť na naše telo, teda na plochy, ktorých sa dotýkame.

    Treba obmedziť podávanie rúk?

    - Ja s tým problém nemám, keď viem, že si potom pred jedlom ruky správne umyjem alebo vydezinfikujem.

    Upozorňujete na správnu hygienu rúk...

    - Všade o nej počúvame, no napriek tomu mnohokrát práve túto tému najviac podceňujeme, lebo čakáme na iné riešenia danej situácie, napríklad respirátory. Hygiena rúk je ale základ. Priebežne si ruky dezinfikujme alebo ak máme možnosť, umývajme si ich dôkladne mydlom a vodou. Nerobte však tieto úkony naraz, to by mohlo extrémne vysušiť kožu.  

    Takže menej je v tomto prípade viac?

    - Treba si vybrať jedno alebo druhé  - umývanie rúk alebo dezinfekciu. Pritom dezinfikujeme čisté ruky, zašpinené ruky treba vždy umyť.

    Zdroj: shutterstock

    Ruky si treba umývať aspoň 20 sekúnd v teplej vode a s mydlom.

    Ako dlho si treba ruky dezinfikovať?

    - Dezinfikovať ruky stačí 20 - 30 sekúnd, ale dôležité je rozotierať dezinfekčný prostriedok až do jeho odparenia. Až keď sa odparí a máme suché ruky, až vtedy sú zlikvidované všetky baktérie. Prebytok dezinfekčného prostriedku nikdy neotierajte do oblečenia, to je zásadná chyba, ktorú mnohokrát robia aj zdravotnícki pracovníci.  

    Je dôležité umývať si ruky pod tečúcou vodou?

    - Áno. Musí to byť tečúca voda, ktorá spláchne všetky tie nečistoty a baktérie preč. Po umytí by sme si ruky mali papierovou utierkou ruky osušiť, ale nie šúchaním, len dotykom, inak by tiež mohlo dôjsť k poškodeniu epitelu povrchu kože. Podstatné je potom vypnúť kohútik tou istou vreckovkou a hodiť ju hneď do koša.

    Stačí to? 

    - Ak sa cítim z nejakých príčin diskomfortne, ruky si dezinfikujem hocikedy v priebehu dňa. Dôležité však je nedotýkať sa rukami tváre, nosa, úst či očí. Ak totiž máme na rukách zachytený vírus, pri dotyku s tvárou si ho sami môžeme preniesť do dýchacích ciest. Ľudia, ktorí nosia okuliare, sa ich často dotýkajú a ani si to neuvedomia. To sa treba odnaučiť.

    Čo ešte môžeme urobiť, aby sme sa chránili?

    Vyhýbať sa miestam s vysokou koncentráciou ľudí a necestovať do oblastí s výskytom koronavírusu, ak to nie je nevyhnutné.