KONFLIKT sa vyostruje: Na zásahový tím MEDVEĎ podali TRESTNÉ OZNÁMENIE
6. 5. 2021, 17:00 (aktualizované: 16. 7. 2024, 1:10)

Uspatie medvedice a jej mláďaťa v Tatranskom národnom parku vyvolalo obrovskú vlnu nespokojnosti zo strany verejnosti. To však nie je všetko! Štátne lesy TANAPu podali na zásahový tím Medveď dokonca trestné oznámenie. Ako to celé skončí?
Zdroj: FB
Zdroj: FB
Zdroj: FB Erika Baláža
Galéria k článku
Zástupcovia Štátnej ochrany prírody v noci z nedele na pondelok usmrtili samicu medveďa hnedého a jedno z jej mláďat. Udalosť sa odohrala na záchytnom parkovisku pod Sliezkym domom. Ďalšie dve mláďatá ušli do lesa. Status na sociálnej sieti spustil okamžitú vlnu nahnevaných reakcií.
Tým sa však konflikt neskončil! Podľa informácií rezortu životného prostredia podali Štátne lesy TANAP-u na členov zásahového tímu Medveď, ktorý patrí pod Štátnu ochranu prírody, trestné oznámenie. „V týchto dňoch ich preto vyšetrujú orgány činné v trestnom konaní pre podozrenie z porušenia zákona o poľovníctve pri eutanázii synantropných medveďov v Tatrách,“ uviedol rezort životného prostredia na sociálnej sieti.
Štátne lesy TANAP-u však vyvracajú to, že na členov zásahového tímu Medveď podali trestné oznámenie. Na Slovenskú inšpekciu životného prostredia sa obrátili len s podnetom na prešetrenie prípadu. „Domnievame sa, že tento postup bol prinajmenšom neštandardný, ak nie nezákonný. Práve preto je mimoriadne dôležité celú záležitosť riadne prešetriť, aby sa situácia v budúcnosti nezopakovala,“ konštatoval Ján Marhefka, riaditeľ Štátnych lesov TANAP-u.
K prípadu však Slovenská inšpekcia životného prostredia zaujala jasné stanovisko. „K porušeniu právnych predpisov nedošlo a zásah Štátnej ochrany prírody bol v súlade s právnymi predpismi,“ zdôraznil generálny riaditeľ SIŽP Jenčo.
Podľa riaditeľa správy TANAPu ŠOP SR Pavla Majka bola akcia humánna a dôsledne vyhodnotená. „Medvedica a medvieďatko boli zasiahnuté uspávacou šípkou a neskôr za prítomnosti veterinára eutanazované,“ uviedol Majko.
Riešenie je podľa neho síce nepopulárne, no v niektorých prípadoch potrebné. „Medvedica s mláďatami dlhodobo vymetala nezabezpečené odpadky v ľudských sídlach. Kolega zo zásahového tímu vyhodnotil, že pri stretnutí s človekom môže byť nebezpečná,“ vysvetlil Majko, podľa ktorého však za koniec krásneho zvieraťa môže v konečnom dôsledku človek.
„Ľudia produkujú nadmerné množstvo odpadu, ktorý nie je pred vyvezením na skládky, uskladnený tak, aby sa doň medvede a iné zvieratá nedostali. Tie si na to potom zvyknú,“ dodal Majko.
Problém však môže spúšťať aj prikrmovanie zo strany poľovníkov. „Štátna ochrana prírody roky varuje všetkých poľovníkov pred nevhodným prikrmovaním, ktoré láka divú zver bližšie k obciam. Rovnako upozorňuje starostov a občanov podhorských a horských obcí pred zlým nakladaním s odpadmi,“ uvádza sa v tlačovej správe Ministerstva životného prostredia.
„Chránime priestor divočiny a v nej aj veľké šelmy. Ale v situácii, ak sa z niektorých šeliem stanú synantropné zvieratá a ohrozujú ľudí na území obcí, niet inej cesty, ako problémové zviera odchytiť, uspať a eutanazovať. Zásahový tím MEDVEĎ preukázal svoju akcieschopnosť,“ podčiarkol minister životného prostredia Ján Budaj.
Čo na prípad hovorí známy ochranár Erik Baláž? Čítajte na ďalšej strane!
Zásahovému tímu dôveruje aj známy ochranár Erik Baláž z politickej strany SPOLU – občianska demokracia. Prípad vníma ako systémové zlyhanie. „Na miestach, kde sa pomaly desaťročia medvede živia odpadkami, dobré riešenie neexistuje. Najdôležitejšia je prevencia, no aj keď sa to už čiastočne rieši, aj na tomto prípade vidíme, že nie dostatočne,“ uviedol.
Odpadkové koše sa podľa neho nachádzajú v sídlach, ktoré sú v strede lesného pásma. Tým pádom s nimi medvede prirodzene prichádzajú do kontaktu. „Na to, že sa v odpadkových nádobách nachádza potrava, si medveď postupne zvykne. Najprv ich vyhľadáva len v noci, potom aj cez deň a nakoniec to môže skončiť tak, že napríklad vojde do reštaurácie. Takéto situácie netreba podceňovať,“ prízvukuje Baláž.
Riešenie vidí v dôslednom zabezpečení všetkých odpadkových nádob proti medveďom v národných parkoch. V takýchto situáciách by však mohli pomôcť aj tzv. medvedie centrá, ktoré už existujú napríklad v Rumunsku. „Medvede, ktoré si už zvykli na prikrmovanie ľudskou stravou, by boli odchytené a svoj život by mohli dožiť v centrách, kde by boli sterilizované a mali by veľký výbeh,“ navrhol ochranár.
V tomto štádiu sa však aj tak prikláňa k prvému riešeniu. „Medveď žije tam, kde aj ľudia a nemôže sa pred nimi stále len skrývať, preto sa musíme spolu naučiť žiť,“ uviedol ochranár, ktorý tvrdí, že by sme sa mali inšpirovať národnými parkami v Severnej Amerike. „Tam majú presné manuály, čo robiť, pričom dobre uzavreté odpadové nádoby sú u nich zásadná vec. Takisto za prikrmovanie medveďov, ktoré je na Slovensku bežné, sú pokuty v hodnotách tisícov dolárov,“ dodal Baláž.
Zdroj: facebook
Erik Baláž