Reklama

Dominanta kúpeľného mesta zmizne z povrchu zemského. Takto odstránia komín

Reklama

Komín, ktorý stojí v areáli kúpeľov v Trenčianskych Tepliciach bude už onedlho minulosťou. Jeho búranie však nebude jednoduché. Komín je z každej strany obstavaný domami, nie je možné ho preto odstreliť. Rozoberať ho tak budú opatrne - kocku po kocke.

Ešte v roku 2019 zbúrali kúpele v areáli dvora práčovňu, administratívnu budovu, plynomer aj parovod. Tento rok prišiel na rad komín. Len pár metrov od neho však stojí sídlisko a bytové domy, z ďalšej strany sú rodinné domy aj historická budova Mestského úradu.

Tentoraz prišla na rad kotolňa, ale ja komín, ktorý nesie názov Monoyer. Vlastníkom a zároveň žiadateľom o odstránenie stavieb sú Kúpele Trenčianske Teplice. Stavebné povolenie vydalo mesto Trenčianske Teplice.

Podľa stavebného rozhodnutia sa v areáli ešte stále nachádza súbor viacerých stavieb v rôznom stave, pričom niektoré sú opotrebované a dlhšiu dobu nevyužívané. "Komín je postavený zo železobetónových tvárnic a týči sa do výšky 80 metrov. V súčasnosti je nepoužívaný. Zaberá 24 metrov štvorcových zastavanej plochy," informoval Miloš Mičega zo stavebného úradu mesta Trenčianske Teplice.

Stavebné povolenie dostali obe stavby, teda kotolňa aj komín. Podľa neho musia byť odstránené do 6 mesiacov od začatia búrania. Pri odstraňovaní stavby sa nepoužijú trhaviny.

Podľa stanoviska, ktoré vydalo Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky budú práce pri búraní komína realizované postupným mechanickým odstraňovaním. „Vzhľadom k tomu, že búracie práce budú vykonávané v bezprostrednej blízkosti kúpeľného územia, je potrebné, z hľadiska zabezpečenia kľudového režimu kúpeľných pacientov všetky búracie práce realizovať s maximálnym ohľadom na túto skutočnosť,“ znie stanovisko Ministerstva.

Obvodný úradu životného prostredia vydal vyjadrenie, z ktorého vyplýva, že odpad odpad, ktorý pri búraní komína vznikne, bude recyklovaný a v maximálnej možnej miere opäť využitý.

V roku 2016 rovnakou technológiou, akou bude rozobratý komín v Tepliciach, búrali aj 201-metrov vysoký komín v priemyselnej zóne v Považskej Bystrici. V tomto prípade šlo o piatky najvyšší komín na Slovensku a deviatu najvyššiu stavbu v rámci krajiny. Rozoberanie tehlu po tehle trvalo niekoľko týždňov a náklady sa vyšplhali na pol milióna eur.

V decembri 2022 v neďalekej Dubnici nad Váhom odpálili k zemi štyri 67 metrov vysoké komíny stojace v bývalých Závodoch ťažkého strojárstva. Aj v ich okolí stáli budovy, bol tu však priestor na to ich odpálenie.

V rovnakom čase, v akom idú rozoberať Teplický komín, sa minulosťou stane aj jeden zo symbolov baníctva na hornej Nitre. Aj komín v Handlovej budú v najbližších dňoch postupne rozoberať prostredníctvom lezeckých prác. Keď ho znížia na tridsať metrov, do prác sa zapojí aj bager. Komín patrí k tým vyšším, má až 118 metrov.