Reklama

KATASTROFA pre celý región: Ak vláda nezasiahne, stovky ľudí prídu o prácu!

Reklama

Potvrdil sa ten najhorší scenár! Aj napriek obrovskej snahe vedenia žiarskej hlinikárne Slovalco zachovať výrobu hliníka v pôvodnom režime, bude musieť z dôvodu vysokých cien elektrickej energie, výrobu primárneho hliníka postupne ukončiť do konca tohto septembra. Pôjde tak o obrovský problém, ktorý sa dotkne stoviek pracovných miest, čím utrpí celý región.

Zamestnanci hlinikárne Slovalco v Žiari nad Hronom ešte donedávna verili, že sa situácia zmení a vedenie nebude musieť pristúpiť k takémuto kroku. Opak sa však stal skutočnosťou. Rozhodnutie ukončiť výrobu primárneho hliníka je reakciou na vysoké ceny elektriny a nedostatočné kompenzácie, na ktoré Slovalco a iné energeticky náročné podniky upozorňujú už viac ako dva roky.

Do dnešného dňa však nebola prijatá novela zákona o obchodovaní s emisnými kvótami, ktorá by stanovila predvídateľný rámec a výšku kompenzácií na úrovni iných priemyselných krajín EÚ. Slovalco z rovnakých dôvodov obmedzilo objem svojej výroby už na prelome rokov 2021 a 2022 na súčasných 60 percent výrobnej kapacity. Proces odstavovania zvyšných elektrolýznych pecí začne okamžite a bude ukončený najneskôr do konca septembra tohto roka.

„Slovalco patrí medzi najekologickejšie a najmodernejšie hlinikárne na svete a je jedným z najväčších zamestnávateľov v Banskobystrickom kraji. Aj preto je nám ľúto, že aj v dôsledku nečinnosti vlády sa ukončí viac ako 70-ročná tradícia výroby hliníka v Žiari nad Hronom,“ hovorí generálny riaditeľ fabriky Slovalco Milan Veselý.

Toto rozhodnutie sa dotkne až 300 priamych zamestnancov fabriky a viac ako tisícky externých zamestnancov v subdodávateľskom reťazci, keďže s odstavením výroby sa zároveň zníži aj potreba na nákup služieb od dodávateľov v regióne. Slovalco však pre zamestnancov dotknutých odstavením výroby, pripravuje rôzne podporné opatrenia.

“Za roky sme tu vybudovali perfektný tím. Budeme sa snažiť zachovať pracovné miesta, ktoré tu sú, lebo keby sme chceli prevádzku reštartnúť, nebolo by jednoduché nájsť takýchto odborníkov. Ide o špeciálne operácie,” hovorí Veselý s tým, že na to však potrebujú vidieť svetlejšiu budúcnosť.

Tiež pripomína, že sú pripravení kompenzovať zamestnancom ušlú mzdu a dať im nadštandardné odstupné. “Minimálne do konca septembra odstavíme výrobu primárneho hliníka. Toto sa bude týkať 300 ľudí, lebo výýroba čo tu zostane, je len pre 130 ľudí,” podotkol.

Vedúci divízie primárnej výroby spoločnosti Hydro a predseda predstavenstva spoločnosti Slovalco Ola Sæter vysvetľuje, že Slovensko nezaviedlo konkurencieschopný rámec EÚ na kompenzáciu nepriamych CO2 nákladov, čo znemožnilo Slovalcu uzavrieť dlhodobú zmluvu na dodávku elektrickej energie.

“Ak by Slovalco pokračovalo v prevádzke aj po roku 2022, pri súčasných slovenských rámcových podmienkach a vysokých cenách elektriny by utrpelo značné finančné straty,“ hovorí. Vzhľadom na vysoké ceny elektriny na rok 2023 je výroba hliníka v budúcom roku pre Slovalco ekonomicky neudržateľná.

V súvislosti s ukončením výroby fabrika predčasne ukončila všetky hedgingové operácie s cieľom zlepšiť finančné rezervy pre potenciálny reštart výroby v prípade korekcie cien elektrickej energie a prijatia novely zákona, ktorá upraví výšku kompenzácií na úroveň porovnateľnú s ostatnými priemyselnými krajinami EÚ.

Všetko závisí predovšetkým od poklesu ceny elektriny, ktorá je v súčasnosti aj vinou vojny vysoká a pri výrobe hliníka nevyhnutná. ”Náklady na elektrickú energiu  sú dnes vyššie ako je predajná cena hliníka. Slovalco bez kompenzácií stráca konkurencieschopnosť nielen oproti ázijským, ale aj európskym výrobcom a prípadný reštart výroby sa stane nepravdepodobným,” uzatvára Veselý.

Avizované prerušenie výroby v hlinikárni Slovalco rezort hospodárstva vníma ako katastrofu pre celý slovenský priemysel. Odstavenie pecí na výrobu primárneho hliníka značne ovplyvní aj ďalšie európske spoločnosti. V reakcii na oznámenie Slovalca to v stredu uviedlo Ministerstvo hospodárstva SR.

"Mrzí ma, že napriek tomu, že sme o tejto situácii vedeli, nenašli sme s ministerstvom financií dohodu na tom, aby sa zrealizovala adresná pomoc pre tak energeticky náročný podnik," uviedol minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

Hlinikáreň Slovalco je zároveň kľúčovým dodávateľom nielen pre slovenské, ale aj európske podniky. Odstavením výroby tak bude Európa nútená hliník dovážať z krajín ako napríklad Čína alebo Rusko.

Prečítajte si tiež:

Vyberáme pre vás niečo PLUS