Reklama

Kalvária v Banskej Štiavnici sa pýši staronovinkou: Pozrite, akú krásu sem umiestnili!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
 
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected
    Reklama

    Pýchu Banskej Štiavnice, známu a turisticky navštevovanú Kalváriu, opäť zveľadili! Tentokrát tu pribudli dve sochy, ktoré sa nachádzali na jednom z kostolov už v dávnej minulosti. Sú v nadživotnej veľkosti a vážia vyše tony.

    Sochy Abraháma so synom Izákom boli prítomné na vstupnom portáli tzv. horného kostola už od vzniku Kalvárie a dnes ich tu nájdeme opäť. Vznikli v roku 1744 - 1745 a ich autorom je s veľkou pravdepodobnosťou dobový sochár Dionýz Ignác Stanetti. Na svojom mieste stáli presne 200 rokov, no postretol ich dramatický osud. Predseda Kalvárskeho fondu Martin Macharik vysvetľuje, že na svoje 200. výročie z roztopaše padli za obeť Červenej armády, ktorá tu pri prechode frontu zostala niekoľko dní.

    “Nejakého "dobráka" napadlo, že by mohli skúšať presnosť paľby svojho dela na kostole na Kalvárii. Výsledkom je, že trafili a dve dominantné sochy boli zničené. Jeden z granátov sme dokonca aj našli,” hovorí Macharik. Záchrana týchto sôch prebiehala posledné roky a vlani sa im podarilo nainštalovať na svoje miesto sochu Mojžiša. Toho medzitým, ako bol reštaurovaný, niekto odcudzil a niekoľko rokov bol nezvestný. Napokon sa im ho minulý rok podarilo vypátrať.

    "Jeho originál sa ocitol v októbri v informačnom centre Kalvárie a jeho repliku sme umiestnili na portál horného kostola,” ozrejmuje s tým, že rovnako sa rozhodli aj v prípade sochy Abraháma. Dôvodom bolo aj to, že pôvodné sochy sú vyrobené zo sopečného tufu, čo nie je veľmi stabilný kameň.

    Čo majú ešte najbližšie v pláne, si prečítajte na ďalšej strane:

    Preto budú originály umiestnené v lapidáriu, aby boli chránené pred poveternostnými podmienkami. Sochy reštauroval reštaurátor Ján Fečo, ktorý musel najskôr zakonzervovať originál, vymodelovať chýbajúce časti a potom vyrobiť repliky. “Takýmto spôsobom bolo metodicky pristúpené k reštaurovaniu,” poznamenal Macharik. Tiež pripomenul, že tento celý proces stojí vyše 30-tisíc eur.

    Najbližšie by chceli dokončiť dva celky - reštaurovanie vnútornej fresky v strednom kostole a zároveň majú v pláne odhaliť dokončené zreštaurované sväté schody. “V roku 2023 sa venujeme hlavne údržbe areálu, lebo sa tu nachádza 24 stavieb. Väčšina z nich je dokončená, no bežná fasáda vydrží tak 30 rokov a tu na Kalvárii asi polovicu. Pri niektorých objektoch vidno isté vplyvy počasia, takže sa o všetko treba starať,” vysvetľuje.

    Prečítajte si aj: