Sochy Abraháma so synom Izákom boli prítomné na vstupnom portáli tzv. horného kostola už od vzniku Kalvárie a dnes ich tu nájdeme opäť. Vznikli v roku 1744 - 1745 a ich autorom je s veľkou pravdepodobnosťou dobový sochár Dionýz Ignác Stanetti. Na svojom mieste stáli presne 200 rokov, no postretol ich dramatický osud. Predseda Kalvárskeho fondu Martin Macharik vysvetľuje, že na svoje 200. výročie z roztopaše padli za obeť Červenej armády, ktorá tu pri prechode frontu zostala niekoľko dní.

“Nejakého "dobráka" napadlo, že by mohli skúšať presnosť paľby svojho dela na kostole na Kalvárii. Výsledkom je, že trafili a dve dominantné sochy boli zničené. Jeden z granátov sme dokonca aj našli,” hovorí Macharik. Záchrana týchto sôch prebiehala posledné roky a vlani sa im podarilo nainštalovať na svoje miesto sochu Mojžiša. Toho medzitým, ako bol reštaurovaný, niekto odcudzil a niekoľko rokov bol nezvestný. Napokon sa im ho minulý rok podarilo vypátrať.

"Jeho originál sa ocitol v októbri v informačnom centre Kalvárie a jeho repliku sme umiestnili na portál horného kostola,” ozrejmuje s tým, že rovnako sa rozhodli aj v prípade sochy Abraháma. Dôvodom bolo aj to, že pôvodné sochy sú vyrobené zo sopečného tufu, čo nie je veľmi stabilný kameň.

Čo majú ešte najbližšie v pláne, si prečítajte na ďalšej strane: