Okresný súd v Trnave odsúdil Josefa Šipoša na 15 rokov odňatia slobody so stredným stupňom stráženia. Zároveň mu prikázal aj povinné liečenie, zhabanie celého majetku a ochranný dohľad na dobu dvoch rokov.

Josefovi pomohlo, že viedol pred zatknutím bezúhonný život. Zároveň mu súd vyňal spod žaloby tri vedrá s nižším obsahom THC medzi 3 a 4,2 % a ponechal iba stopy s obsahom THC výrazne vyšším medzi 10,9 až 23,9 %. Tým sa prečíslila aj suma, aká sa mu kladie za vinu. Zo 180 tisíc klesla celková hodnota zaistenej drogy na 114 tisíc eur. Nižšia suma umožnila zníženie trestnej sadzby z 20 na 15 rokov.

Josefov otec je nespokojný hlavne so zhabaním majetku. "Ja som pracoval na Ministerstve hospodárstva a ten dom som nadobudol legálnym spôsobom. Ja som ho synovi daroval pred dvadsiatimi rokmi a aj sme to súdu dokázali," argumentuje senior.

Josefov syn Patrik sa tiež ocitol v neľahkej situácii. Kvôli kauze musel zanechať denné štúdium a začať pracovať. "Teraz som to ja, kto sa musí postarať o dedka a babku namiesto otca," hovorí Patrik. O pomoc oslovil aj samotnú prezidentku, na jej odpoveď ešte stále čaká.

Poslanec Hojsík považuje tresty za pestovanie marihuany za neprimerane vysoké. "Novela trestného zákona z dielne Oľano v tomto prípade nijako nepomohla. My sledujeme viaceré takéto prípady a dekriminalizáciu marihuany považujeme za svoju agendu, " vyhlásil Hojsík. Zároveň zľahčoval previnenie Šipoša, keď rozprával o "pár jointoch", pričom na súde bola reč o desiatkach tisíc jednorazovej dávky drogy.

Anketa
Aký je váš názor na liečivé masti?

Protidrogová jednotka pripomína, že technické konope je u nás legálne

Spoločnosť, ktorá legálne vyrába konopné masti, tiež upozorňuje: "než se do výroby domácí masti pustíte, uvědomte si, že pokud vaše mast bude obsahovat více než 0,3 procenta THC, bude se jednat o nezákonné počínání. Z toho důvodu raději řada lidí volí legálně zakoupené konopné masti, krémy a balzámy, kterých je na našem trhu nepřeberné množství. "

Dňa 1.5.2021 nadobudla účinnosť novela zákona č. 139/1998 Z.z. o omamných látkach, psychotropných látkach a prípravkoch, kde bola látka CBD vyradená zo Zoznamu zakázaných látok a jej výroba, držba, pestovanie rastlín a distribúcia sa stali legálne. Keďže povolenie na pestovanie rastlín rodu kanabis ako aj maku siateho udeľuje v zmysle zákona č. 139/1998 Z.z. o omamných látkach, psychotropných látkach a prípravkoch MZ SR alebo PPA SR, v priebehu roku 2021 bola prebiehala spolupráca PZ s oboma organizáciami za účelom prípravy vykonávacej vyhlášky zameranej na kontrolou pestovania rastlín rodu kanabis s obsahom CBD.