Pozor na jedovaté pavúky: Tieto príšery si našli Slováci na záhradách či dokonca vnútri domov
12. 8. 2023, 14:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 15:11)

Zdroj: FB Lukáš Pich
Bojíte sa pavúkov? Leto je v plnom prúde a tieto, pre väčšinu z nás nepríjemné stvorenia, číhajú na svoje obete doslova na každom kroku. Toto sú najdesivejšie slovenské pavúky. Niektoré pripomínajú tarantuly a ich hryznutie nie je ničím príjemným!
Zdroj: grab youtube.com/Tom Fižol
Zdroj: grab youtube.com/Tom Fižol
Zdroj: archív
Galéria k článku
Pavúky. Žijú v našom okolí odjakživa, sú mimoriadne užitočné, no zároveň, zväčša aj poriadne nesympatické. Mnohí pri pohľade na toľko nôh, desivé hryzáky či chlpaté tela vyložene odpadávajú a zbožným snom väčšiny žien zostáva túžba držať sa od nich po zvyšok života čo najďalej.

Na ich prítomnosť, nech sa nám to akokoľvek nepáči, si musíme jednoducho len zvyknúť. Ľudia síce majú tendenciu pavúky zabíjať, no nie vždy je to najlepší nápad. Veľa z nich je chránených a tak si ľahko môžeme privodiť problémy.
Titul najdesivejšieho pavúka, ktorý sa na Slovensku vyskytuje úplne bežne, no vďakabohu ho príliš nevidieť, získava rozhodne strehúň škvrnitý. Táto chlpatá obluda môže s nohami dosahovať veľkosť až 7 centimetrov, čo predstavuje menšiu ľudskú dlaň. Zároveň je tiež najväčším európskym, severoafrickým a stredoázijským pavúkom.
Zdroj: fb.com/Komunita Hviezdoslavov, Kvetoslavov a Miloslavov
Strehúň škvrnitý sa podobá na tarantulu!
Výzorom až príliš pripomína tarantulu, no tam to ani zďaleka neskočí. Táto potvora dokáže dosť dobre skákať, čo využíva napríklad pri love. Okrem toho bez problémov prehryzne ľudskú pokožku hrozivými červenými hryzákmi, hoci to nevyhľadáva, pretože je plachý a neagresívny. Rana po takomto uhryznutí zvykne poriadne bolieť. Jed strehúňa však nie je za normálnych okolností nebezpečný pre ľudí, no mohol by ohroziť seniorov, deti alebo alergikov.
Ďalšia zo strehúňových hrozivých vlastností je fakt, že ak ide o samičku, ktorá ma akurát mladé, nosí ich so sebou všade na chrbte. Aj keď je to poriadne zlá predstava, strehúňa či strehúnicu nezabíjajte. Je chránený.
Aj keď strehúň svojim vzhľadom a vlastnosťami spĺňa definíciu poriadnej príšery, má aj svetlé stránky. Dobrou správou zostáva, že ide o nočného tvora a teda je pomerne dosť nepravdepodobné, že by ste ho stretli za bieleho dňa. Bežne sa schováva v niekoľko desiatok centimetrov hlbokých norách, ktoré si vystiela pavučinami. Na Slovensku sa najčastejšie vyskytuje v Podunajskej nížine a v Nitre, Bratislave či v okolí Komárna.
Ďalšia potvora z nášho zoznamu je najjedovatejší slovenský pavúk - pradiarka. Máva asi dva centimetre a nápadným znakom je červené sfarbenie hlavohrude. Najlepšie bude, ak sa od neho budete držať čo najďalej. V porovnaní so strehúňom je síce menšia, no ďaleko agresívnejšia.
Zdroj: archív
Pradiarka pestrá je najjedovatejší slovenský pavúk.
Problém nastáva, ak niekoho naozaj uhryzne. Nielenže ide o mimoriadne bolestivú skúsenosť, ale tiež jed je pomerne nebezpečný. Hoci sa pri stretnutí s pradiarkou bežne neumiera a na Slovensku sa to údajne vraj ešte ani nestalo, do nemocnice vás dostane. Miesto býva začervenané, opuchnuté, môže svrbieť a ostro a intenzívne bolí. Medzi ďalšie príznaky patrí dočasná paralýza postihnutého miesta, pocit na vracanie, zvýšená teplota, potenie či bolesti hlavy.
Tieto príznaky však našťastie obvykle sami zmiznú do 24 až 48 hodín, ale vždy je lepšie obrátiť sa na lekársku pomoc. S volaním sanitky určite nečakajte v prípade, že pradiarka pohryzie staršieho človeka, dieťa alebo alergika. Pradiarku nie je bežné stretnúť vnútri domov. Preferuje suché a teplejšie oblasti na nekosených lúkach.
Pomerne nebezpečným a jedovatým pavúkom je aj stepník. Ide o približne dvojcentimetrovú potvoru, ktorá má na oranžovom chrbte štyri čierne bodky. Tie mierne pripomínajú vzhľad neškodnej lienky, preto si v zahraničí vyslúžil prezývku ladybird spider, v preklade lienkový pavúk.
Zdroj: Profimedia
Stepník červený. Je síce zaujímavý sympaťák, no jeho uhryznutie by vás poriadne potrápilo.
Možno ho nájsť prevažne v teplých lokalitách stepného a lesostepného charakteru, samička žije najmä pod kameňmi alebo v zemných norách. Rovnako, ako strehúň, aj stepník dokáže skákať. Jeho jed vyvoláva podobné problémy, ako jed pradiarky. Ak by ste na uhryznutie mali smolu, očakávať môžete zvýšenú teplotu, nevoľnosť, zvýšenie srdcovej frekvencie či začervenanie v tvári. Tieto príznaky však približne do dvoch hodín odznejú a nahradí ich bolesť hlavy, ktorá môže trvať aj dva dni. Rovnako platí, že pri uhryznutí je lepšie požiadať o pomoc lekárov a to najmä v prípade, ak sú uhryznuté deti alebo starší ľudia, či alergici.
Posledným z našej skupiny jedovatých pavúkov je pavúk vodný, ktorý považovaný za indikátor čistej vody. Ide o ohrozeného tvora, ktorý väčšinu času žije pod hladinou. Pre bohatú vegetáciu uprednostňuje stojaté vody mŕtvych ramien či rybníkov. Má maximálne jeden a pol centimetra.
Zdroj: profimedia.sk
Pavúk vodný sa väčšinu času nachádza pod hladinou.
Na Slovensku ho nájdeme v okolí Komárna. Pre jeho prirodzený výskyt vo vode je dosť nepravdepodobné, že by skutočne niekoho uhryzol. Ak by sa tak však stalo, očakávané sú nevoľnosti, vracanie a zvýšená teplota, ktoré by trvali aj celý týždeň. Bolesť miesta uhryznutia však môže pretrvávať aj 14 dní.