Reklama

Tento kláštor je jedno z najstrašidelnejších miest na Slovensku: Čo sa dialo za jeho múrmi?

Kláštor v Mariánskej Čeľadi.

Zdroj: MONIKA MIKULCOVÁ

Reklama

Neďaleko obcí Veľké Lovce a Podhájska v Nitrianskom kraji sa nachádza dnes už zrúcanina kláštora Mariánska Čeľaď. Kedysi patril mníchom pavlínskeho rádu, ktorí tu však podľa legendy vôbec neviedli odriekavý spôsob života. A práve to by malo byť dôvodom, prečo tu vraj straší.

Mariánska Čeľaď, ktorú miestni poznajú aj pod názvom Máriacsalád, patrí obci Veľké Lovce. Prvá písomná zmienka o osade je z roku 1210, keď tu stála malá kaplnka. V roku 1512 získal toto územie rád pavlínov a mnísi tu najprv postavili kláštor.

Po vpáde Turkov v 16. storočí museli pavlíni kláštor opustiť. Zdevastovaný kláštor začali od roku 1749 budovať v barokovom slohu, keď vybudovali dvojvežový kostol, pribudla botanická záhrada a termálne kúpele. Kláštor sa dostal do podoby, ktorú poznáme zo starých malieb.

Zdroj: MONIKA MIKULCOVÁ

Kláštor prešiel niekoľkými úpravami, z jednej z nich sa zachovala táto perokresba z roku 1786.

Pod pôvodným kláštorom však vybudovali mnísi od roku 1542 do roku 1550 podzemné chodby, ktoré mohli byť široké viac ako tri metre. Tu sa ukrývali aj obyvatelia osady pred Turkami.

Podľa legendy tu vybudovali mnísi katakomby, ktoré mali viesť až do Hronského Beňadiku. Zmestili sa do nich vraj aj kone, ktoré ťahali koče s tovarom. Mnísi mali šľachtický pôvod a rád pavlínov bol zložený z bohatých synov okolitých panstiev. A údajne vôbec nedodržiavali celibát.

Autor článku

"Odkedy som sa naučil písať a čítať, odvtedy píšem a čítam. Kedysi som písal o všetkom, čo bolo zaujímavé, dnes píšem hlavne o ľuďoch a ich životných príbehoch. Najkrajšie, najzaujímavejšie, ale i veľmi smutné príbehy vie naozaj napísať len život."